UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Bafg Demir Madeni İşçilerinin Grevinin Sekizinci Günü

Iranian Workers’ Solidarity Network

Bafg demir madeninde çalışan yaklaşık 5000 işçi, ikinci grevlerinin sekizinci gününde, arkadaşlarının tutuklanmasını protesto ettiler.

Valilik önünde toplanan madencilere, ailelerinin yanı sıra, mücadelelerini destekleyen Bafg kenti halkı da katıldı.

Bafg Kent Konseyi başkanının, Muhammed Hüseyin Taşakori haricindeki sekiz tutuklu işçinin serbest bırakılması için gereken belgeleri imzaladığına dair söylentiler üzerine, işçiler tüm madencilerin serbest bırakılması için protesto eylemi yaptılar.

19 Ağustos Salı günü polis, dokuz Bafg madencisini patronun şikâyeti üzerine tutuklamıştı! Emir Hüseyin Kargaran, Ali Sabri, Muhammed Hüseyin Taşakori, Ali Muhammed Taşakori, Kazım Kargaran, Rıza Dehestani, Rıza Hacızade, İrani ve Celil Kamali, patronlarına ve Bafgh’daki hükümet yetkililerine tanıdıkları iki aylık sürenin dolmasının ardından tutuklandılar. İşçilerin tanıdığı süre, Yazd eyaletindeki (İran’ın orta bölgesinde) madenin özelleştirilmesine yönelik planın tamamen iptal edilmesi içindi.

5000 Bafg işçisinin önceki eylemi Mayıs ayında başlamış ve 39 gün sürmüştü. Yetkililerin özelleştirmeyi iptal etmeyi kabul etmeleri üzerine 25 Haziranda sona ermişti.

Iranian Workers’ Solidarity Network (İranlı İşçilerin Dayanışma Ağı), Bafg madencilerinin özelleştirmeye ve ücret ve çalışma koşullarının kötüleşmesine karşı grevlerini ve mücadelelerini bütünüyle destekliyor. IWSN İran rejiminin Bafgh madencilerine yönelik muamelesini kınıyor ve tüm tutuklu madencilerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyor.

27 Ağustos 2014


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this