Buradasınız
4-C Hükümetin Elinde Patlayacak!
Esenler’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Türk-İş’in tekel ve itfaiye işçilerine destek amaçlı yaptığı yürüyüşe ben de katıldım. İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezinin önünde başlayan ve Şişli AKP ilçe binasına kadar süren yürüyüşte Tekel işçileriyle sohbet etme imkânı buldum. Sohbetimiz ilk olarak 20 yıldan bu yana tekelde çalışan Ayşe ve Fatma ablayla oldu. Kendileriyle yaptığım sohbette tekel işçilerinin şu anki durumunu sordum. Onlar da bana “tüm haklarımız elimizden alınmaya çalışılıyor fakat bunu başaramayacaklar” dediler. Ben de sordum, peki Tekel işçileri kazanırsa ne olur? Ayşe abla, “biz kazanırsak 4/C’den kurtuluruz, bunun için de mücadele edeceğiz, dönmek yok kazanacağız” dedi. Onlara, peki kaybederseniz ne olur, dedim. Fatma abla “ölmek var dönmek yok, biz parmağımıza pırlanta değil çocuklarımızın rızkını istiyoruz” dedi. Kazanmak için ne yapmak gerekir dedim. “Direniş, başka yolu yok, biz ölüm orucunu bile göze aldık. 14 Ocakta kefenlerimizi giyip Ankara’ya yürüyeceğiz” dediler.
Daha sonra görüşmek üzere deyip yanlarından ayrıldım ve başka bir ablanın yanına gittim. Merhaba dedim, sohbet etmeye başladık. Kendisine Tekel çalışanı olup olmadığını sordum. Tekel’den emekli bir işçi olduğunu ve buraya arkadaşlarına destek amaçlı geldiğini söyledi. Sizce bu mücadele kazanımla sonuçlanır mı dedim. “Başka yolu yok, cin lambadan çıktı, artık geri girmesinin imkânı yok. Tekel işçileri ve itfaiye işçileri mutlaka kazanacak, fakat bunun için tüm emek güçlerinin bir araya gelmesi ve gücünü birleştirmesi gerekir, üretimden gelen gücünü kullanması gerekir. Ben inanıyorum ki, bu direniş bir şeylerin kıvılcımını çakacak, burada atılan sloganlar da önümüzdeki sürecin göstergesidir” dedi. Tam bu sırada küçük bir kız çocuğuna gözüm takıldı, buraya niçin geldin diye sordum. Anneme destek olmak için dedi. Annenin neden burada olduğunu biliyor musun dedim. Evet diyerek cevap verdi: “Şunu iyi biliyorum, ben okula giderken annem ve babam bana harçlık veremiyor ama annemin ve babamın ekmeğini, benim de geleceğimi ellerimizden alanların çocukları hiç bunu yaşamıyor, bu haksızlık hem anneme hem de bana yapılıyor. Ben de bunun için buradayım.”
Tekel, İtfaiye ve Belediye işçileri mücadelelerinde gözü kara ve kararlılar. Gözlerindeki kıvılcım “kazanacağız” diyor. İşçi kardeşlerim bu kadar kararlı, fakat sendikacılar bu mücadeleyi kazanımla sonuçlandırmak için ne kadar kararlı? Elbette ki bunu belirleyecek olan işçilerin bilinçli basıncı ve mücadelesidir.
İşçi kardeşlerimizin de dediği gibi: 4-C hükümetin elinde patlayacak!
Barınma Sorunumuz Devam Ediyor!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...