Buradasınız
İşçiler Şişli’de AKP’yi Protesto Ettiler
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tekel işçilerini 4-C uygulamasına mahkûm etmek isteyen hükümet partisi AKP’ye yönelik protestolar, bu Cuma günü de sürdü. İstanbul’da Cevahir İş Merkezi önünde toplanan Tek-Gıda-İş üyesi Tekel işçilerine Türk-İş’e bağlı sendikalar, KESK, DİSK, emekten yana siyasi partiler ve bir grup UİD-DER’li işçi de destek verdik.
Cevahir İş Merkezi önünde saat 18’de toplanan kitle, Türk-İş’in “Tekel, İtfaiye, Demiryolu Emekçilerine Yapılan İnsanlık Dışı Saldırıyı Kınıyoruz” pankartı arkasında sıralandı. Buradan Mecidiyeköy’deki AKP ilçe binasına doğru yapılan yürüyüşe, direnişte bulunan İtfaiye, Havalimanı, Azim Kargo işçileri de yürüttükleri mücadelelerinin heyecanını kattılar. Yürüyüş boyunca işçiler sık sık “Geliyor Geliyor Genel Grev Geliyor, Gidiyor Gidiyor AKP Gidiyor”, “Her Yer Tekel, Her Yer İtfaiye” sloganlarını haykırdılar.
AKP ilçe binası önünde toplanan kitle, burada yapılan konuşmalarla hükümeti uyardı. Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak işçilere seslenerek “burada AKP’yi protesto ediyoruz. Çünkü karşımızda işçilerin hakkını, hukukunu tanıyan bir hükümet yok. Karşımızda kaşıkla verdiğini kepçeyle alan bir hükümet var. Patron zihniyetine sahip bir siyasi iktidar var. Kendi yandaşlarına kaynak aktaracağım diye İstanbul’un can ve mal güvenliğini tehlikeye atan bir anlayış var. İşçiyi ranza ve tezgâh arasında köleliği dayatıyorlar. Biz bu zihniyeti protesto ediyoruz. Yüreklerimizi mücadele eden bütün işçilerin yanına koymaya devam edeceğiz. Bir kez daha hükümete sesleniyoruz, işçilerin özlük haklarını tanıyın, bütün özelleştirme uygulamalarına son verin, zamları geri çekin ve işçiyi köle gibi görmekten vazgeçin” dedi. Ardından söz alan Tek-Gıda-İş 10 No’lu Şube Başkanı Muzaffer Dilek, “geçmişte de eceli gelen hükümetlerin işçi ve emekçilerin haklarına saldırdığını” belirtip, “biz istersek eğer bu hükümeti de devirebiliriz” dedi. Dilek işçilerin Ankara’daki eylemine çağrıda bulunarak, “Ankara’da deniz olup çağıldarsak, onların bütün gemilerini batıracağız” diyerek konuşmasını bitirdi.
Eyleme katılan bir TES üyesi işçi görüşlerini bizlerle şöyle paylaştı: “Tekel işçileri kaybederse tüm kamu işçileri kaybeder. Kazanırlarsa bu işçi sınıfının tümü adına bir kazanım olur. İşçi sınıfı için gelecek daha parlak olur. Tekel direnişi uzun süredir pasifleşen kamu işçilerine moral ve güven verdi. Hükümet artık kamu veya özel kesim ayrımı yapmadan haklarımıza saldırıyor. Bu noktada bence Türk-İş’in çok daha güçlü eylem kararları alması gerekiyor.” İşçi kardeşimiz bu sözleriyle bütün işçilerin Türk-İş’ten ortak beklentisini ifade etti. Bunun bir beklenti olmaktan çıkıp gerçekleşmesinin de biz işçilerin elinde olduğunu asla unutmamalıyız. Sendikalarımızı gerçek birer sınıf örgütü haline getirmeliyiz. Militan sınıf sendikacılığı anlayışını yayamazsak sendika bürokratlarının ateşli nutukları bizleri oyalamaktan başka bir sonuç doğurmayacaktır.
Kamuda “Bir Saat İş Bırakma” Eylemi!
4-C Hükümetin Elinde Patlayacak!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...