Buradasınız
93. Yılında 1917 Ekim Devrimi
Gebze’den bir işçi
1917 Ekim Devriminin üzerinden 93 yıl geçti. Aradan geçen uzun yıllara rağmen Ekim Devrimi bize ışık tutmaya devam ediyor. Ekim Devrimi sayesinde patronların ve büyük toprak sahiplerinin egemenliğine son veren Rus işçileri “üreten bizsek yöneten de biz olmalıyız” şiarını gerçekleştirerek dünyadaki sınıf kardeşlerine bunun bir hayal olmadığını göstermişlerdi. Devrim, kapitalistler tarafından yürütülen 1. Emperyalist Paylaşım Savaşının sona ermesine de vesile oldu. İşçi sınıfının tarihinde önemli bir yere sahip olan Ekim Devriminin 93. yılını Gebze temsilciliğimizde düzenlediğimiz şenlik ile kutladık. Mücadele şiirlerinin ve şarkılarının okunduğu şenliğimizde, sınıf kürsüsüne çıkan işçi arkadaşımız duygu ve düşüncelerini paylaştılar. Sınıf kürsüsüne çıkan dostlarımız, Ekim Devrimini UİD-DER’in düzenlediği etkinliklerle öğrendiklerini, böylesi önemli bir tarihi öğrenmelerine vesile olan UİD-DER’e sonsuz teşekkürlerini ilettiklerini belirttiler. Ve herkesi UİD-DER ile mücadeleye davet ettiler. Şenliğimiz Enternasyonal marşının hep bir ağızdan söylenmesiyle sona erdi.
Bugün biz işçilerin çalışma ve yaşam koşulları 19. yüzyıl şartları ile neredeyse aynı. O tarihlerde işçiler birleşerek, örgütlenerek mücadele ettiler ve birçok kazanım elde ettiler. İşte bizim de yapmamız gereken budur: Birleşmek, örgütlenmek ve mücadele etmek! 1917 Ekim Devrimi bizim için önemli bir mirastır. Onun gösterdiği yol insanlığın sömürülmeği, insanca yaşadığı bir dünyadır. Bu dünyaya ulaşmak için mücadeleyi ilmik ilmik örmeli ve büyütmeliyiz.
İstanbul
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...