Buradasınız
Akkardan Direnişçilerine Destek Büyüyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
26 Ocakta işten atılan Akkardan işçilerinin başlattığı direniş ateşi giderek büyüyor. Direnişin 21. gününde Birleşik Metal-İş üyesi Sarkuysan işçileri direnişteki sınıf kardeşlerinin yanındaydı. İşçiler, vardiya çıkışında Akkardan önüne gelerek direnişe desteklerini sundular. Akkardan direnişçileri alkışlarla ve sloganlarla karşıladılar sınıf kardeşlerini. “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Akkardan İşçisi Yalnız Değildir” sloganlarının sık sık atıldığı ziyarette, birlik mesajı verildi. Bu ziyaret şüphesiz Sarkuysan işçileri için de önemliydi. Çünkü Sarkuysan fabrikası da kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyor ve bu ödenek bittiğinde orada çalışan işçilerin de işten atılma tehdidiyle yüzyüze kalma olasılığı bulunuyor.
Aynı gün ÖDP de Akkardan direnişçilerini ziyaret etti. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, parti yöneticileri ve Gebze ilçe teşkilatına bağlı işçi ve emekçiler, “Akkardan Patronu Susacak İşçi Konuşacak”, “Akkardan İşçisi Yalnız Değildir” sloganlarıyla direniş yerine geldiler. Akkardan işçileri sınıf dostlarını alkışlarla ve sloganlarla karşıladılar. ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, yaptığı kısa konuşmasında direnişçi işçilerin her zaman yanlarında olduklarını belirtti. Taş, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: “Direnişinizi selamlıyoruz, direnişinizi destekliyoruz ve her zaman yanınızdayız. Zaferinizi şimdiden kutlarım.” Ziyaret ÖDP’li gençlerin söyledikleri türkülerle ve çekilen halaylarla sona erdi.
Günün bir diğer ziyaretçi grubuysa öğrenci gençlerdi. Alkışlarla direniş alanına gelen öğrencileri Akkardan direnişçileri “Yaşasın Öğrenci Dayanışması” sloganıyla karşıladılar. Öğrencilerden birçoğu ilk defa bir işçi direnişini ziyaret ediyordu ve yapılan sohbetlerin kendileri için çok yararlı olduğunu söylediler.
İçeride çalışan Akkardan işçilerinin direnişçi işçilere desteği de artarak devam ediyor. Hem vardiya giriş-çıkışlarında hem de öğle molalarında, direnen arkadaşlarını ziyaret eden Akkardan işçileri, hep bir ağızdan “Akkardan İşçisi Bir Bütündür” sloganıyla patrona tepkilerini gösteriyor ve birlik mesajı veriyorlar. Akkardan direnişini daha da büyütmek için sendikalı sendikasız tüm işçilerin ve emek örgütlerinin mücadeleye destek vermesi gerekiyor.
Tariş’te İşçi Kıyımı ve Direniş
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...