Buradasınız
Ankara’da Kent A.Ş İşçilerini Ziyaret Ettik!
Ankara’dan UİD-DER’li işçiler
22 Ekimde, Ankara’ya gelişlerinin 6. gününde, UİD-DER’li işçiler olarak Kent A.Ş işçilerini ziyaret ettik. Evet, Ankara Abdi İpekçi Parkı 17 Ekimden itibaren 56 işçiye ev sahipliği yapıyor.
Taşeron Kent A.Ş. işçileri 30 Nisanda İzmir Karşıyaka Belediyesi tarafından işten atılmışlardı. 120’si Karşıyaka Örnekköy Şantiyesi önünde, 56’sı Ankara yolunda olmak üzere 176 işçi işe geri alınmak için direniyorlar. Onlar her gün 20 kilometre yürüyüp 32 günde Ankara’ya geldiler. Geldiler ve her adımları ile direnen, mücadele eden ve birleşen işçilerin yenilmez gücünü dağa taşa, dosta düşmana, çevik kuvvete, jandarmaya ve patronlara duyurdular. İzmir-Ankara arasındaki yolun her santimetresi Kent A.Ş. işçisinin ayak sesleriyle inledi. Biz UİD-DER’li işçiler de, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Kent AŞ işçisi yalnız değildir” sloganlarıyla yanlarına gittiğimiz işçilerle sıcak ve anlamlı sohbetler ettik. Güzel sohbetimizin belki de en önemli sözlerini ise mücadele eden bir işçi arkadaşımız söyledi: “İşçiler ancak örgütlülüklerinden vazgeçmedikleri ve birlikte hak arama kavgası verdikleri zaman onurludurlar.”
Ziyaretimiz sırasında, bir Kent A.Ş işçisiyle şu söyleşiyi gerçekleştirdik:
UİD-DER: Çalıştığınız yerde ilk örgütlenmeye başladığınızda nasıl zorluklarla karşılaştınız?
Örgütlenmeye başladığımızda çok baskı altında kaldık. Çalıştığımız yer belediye olmasına rağmen işten atılma tehditleri aldık. Gerek telefonda gerekse doğrudan işverenin hakaretlerine maruz kaldık, sendikamızdan istifa etmeye zorlandık. Kimi arkadaşlarımızı ev ev, kahve kahve gezerek onlarla konuşup ikna ettik ve örgütlülüğümüzü bu duruma getirdik.
UİD-DER: Direnişinizden kısaca bahseder misiniz?
30 Nisan 2009’da iş akitlerimiz feshedildi. 1 Mayısta da işten atıldık. İşçilerin birlik, beraberlik, dayanışma gününde; en mutlu gününde biz işimizi kaybettik. Gerekçe olarak belediyenin bölünmesi ve alanın daralması gösterildi. Fakat işveren daha bizi attığı gün, yaklaşık 300 işçisi olan Altaş isimli taşeron firmayla anlaşma yaptı. Daha sonra da 3 taşeron firmayla daha anlaştı. Böyle bir durumda daralmadan söz edilemeyeceği çok açık ve net. Yaklaşık 6 aydır direniyoruz. Direnişimiz süresince çeşitli eylemler yaptık. Fakat herhangi bir sonuç elde edemedik. 16 Eylülde de Ankara yürüyüşünü başlattık. 32 günlük zorlu bir yürüyüşün ardından Ankara’dayız.
UİD-DER: Hem şantiye önündeki direnişe, hem Ankara yürüyüşü ve direnişine hangi taleplerle çıktınız?
Amacımız; işimize, ekmeğimize, çocuklarımızın geleceğine sahip çıkmak, insan onuruna yakışır biçimde sendikalı olarak çalışmak. Biz bu mücadelemizi sadece kendimiz için değil işçi sınıfı için, gelecek nesiller için de veriyoruz. Çalıştığımız yerlerde taşeron denilen sisteme karşı çıktığımız için mücadele veriyoruz. Ankara’da CHP’yle görüşmek için direnişimizi sürdürüyoruz.
UİD-DER: Bu direniş size, ailenize, iş arkadaşlarınıza neler kazandırdı?
Birçok arkadaşım ilk defa direnişe çıkıyor. Bu yüzden bize unutturulan birlik beraberlik duygusunu tekrar kazandık. İşçilerin tek dostunun emek ve emekten yana örgütler olduğunu öğrendik. Bizimle birlikte mücadelemize destek veren ailelerimiz de çok şey öğrendi. Çocuklarımız emeğin yüce bir değer olması gerektiğini öğrendiler.
UİD-DER: Önümüzdeki günlerde CHP görüşme talebinizi kabul etmezse ne yapmayı planlıyorsunuz?
CHP’den gelecek yanıt ve sonuca göre hareket edeceğiz. Biz bu kadar yolu boşuna tepmedik. İşimize geri dönmedikçe Ankara’yı terk etmeyeceğiz. Mücadelemiz sonuna kadar sürecektir.
UİD-DER: Teşekkür ederiz. Mücadelenizin sonuna kadar yanınızdayız.
Visteon’da İşçiler Kazandı!
Hepimiz Birlik Olalım
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...