Buradasınız
Araba Camının Milli Güvenlikle Ne Alâkası Var?
Trakya’dan bir Şişecam işçisi
Merhaba işçi arkadaşlarım. Ben 21 yıldır Şişecam’a bağlı fabrikalarda çalışan bir işçiyim. Sizin de takip ettiğiniz gibi Şişecam’ın 9 fabrikasında 6 bin işçi olarak Mayıs ayında çıkacağımız grev yasaklandı. Grev yasaklanır mı? Bu, hangi akla mantığa sığar? Bu bizim anayasal hakkımız. Ama AKP hükümeti patronlar ile el ele verip yasakladı grevimizi. Yasaklama bahaneleri ise grevimiz onlara göre milli güvenliği bozuyormuş! Kardeşler ben araba camı üretiyorum ve size soruyorum araba camının milli güvenlikle ne alâkası var? Aslında “milli güvenlik” onların bahanesi, aslında haklarımızı genişletmemizi istemiyorlar.
Grevimizi yasakladıklarını duyunca çok öfkelendik. Grevin yasaklandığı gün eylemlere başladık. Tüm vardiyalarda birer saat iş durdurma ve fabrikayı terk etmeme eylemi yapıyoruz. Eylemlerimiz ikinci haftasına girdi. Henüz Şişecam patronları sessizliklerini koruyorlar. Bizlerin mücadelesinin kırılmasını, birbirimize düşmemizi bekliyorlar. Fakat şimdiye kadar biz bu duruma düşmedik ve birliğimizi koruduk. Bir önceki sözleşmemiz 3 yıllık imzalanmıştı, biz bu sefer bunu kabul etmiyoruz. Sözleşmemizin 2 yıllık imzalanmasını istiyoruz. Şişecam patronları talep ettiğimiz ücretin yarısını bile vermiyorlar. Çocuklarımızın geleceği için bunu kabul edemeyiz.
Grev yasaklarını biz eski cam işçileri iyi biliyoruz. 2003’te ve 2004’te grevlerimiz yasaklandı, 2014’te yine yaşadık grev yasağını, bugün yine yaşıyoruz. Biz eski işçiler cam işçilerinin mücadele tarihini biliyoruz ve genç arkadaşlarımıza kendi tarihimizi anlatıyoruz. Ben İstanbul Topkapı’daki Şişecam fabrikasında direniş yaşamış bir işçiyim. O tecrübemden de biliyorum ki mücadele eden işçiler kazanırlar. UİD-DER vasıtasıyla tüm işçileri bizim grev yasaklarına karşı yürüttüğümüz mücadeleye destek olmaya çağırıyorum.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...