Buradasınız
ATV-Sabah Grevcileriyle Söyleşi
ATV-Sabah grevini sürdüren işçiler, Sinter Metal direnişin 100. gününde yapılan etkinliğe katılarak destek oldular. Mücadelenin kazandırdıkları ve 1 Mayıs hazırlıkları üzerine etkinlik öncesi kısa bir söyleşi yaptık.
UİD-DER: Grevle dayanışmayı büyütmek ve yaygınlaştırmak için neler yapıyorsunuz?
Birinci İşçi: Şu anda 10 kişi grevdeyiz. Grevci işçilerle aldığımız kararla, grevimizi şu anda süren diğer direniş ve grevlerle birleştirmek istiyoruz. E-Kart, Meha, Sinter veya IBM olsun tema hep aynı. İşçiler arasında güç birliği oluşturmak zorundayız. IBM işçilerinin toplantılarına katılıyoruz. Dışarıdan sendika ve işçi örgütlerinden ziyaretler geliyor. Cumartesi yaptığımız yürüyüşlerle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Grev günlüğünü tuttuğumuz bir bülten çıkartıyoruz. Medya bizim haberlerimizi yayınlamıyor. Bizler işçilerin birliğini sağlamalıyız.
UİD-DER: Sendikalaşma ve grev mücadelesi sizlere ne kazandırdı?
Birinci İşçi: Bizler bu mücadele öncesinde de vicdan, namus meselelerini konuşuyorduk. Bunlar her ne kadar sınıfsal kavramlar olmasa da… Fakat bizler gerçek anlamda greve çıktığımızda değiştik. Mücadeleye ve işçiliğe dair kavramları grevde pekiştirdik. Hayatımız değişti. Ne oldu değişen: Örneğin süren grevlerden biri olan E-Kart’ı öğrendim. Bizler organize değiliz ama uğraşıyoruz. Ailelerimiz destekliyor bizleri. Ekonomik durumu iyi olan arkadaşlarımız dahi grev çıktılar. Bizler sınıf perspektifiyle bakarak kendimizi geliştirmek istiyoruz.
İkinci İşçi: Grev öncesinde grev nedir bilmiyorduk. Ben 5 yaşımda babam sayesinde ilk kez grev görmüştüm. Bence biz greve çıkmakla çok iyi bir şey yapıyoruz. Kafamız çok rahat. Her işçinin greve çıkması, mücadele vermesi gerekiyor.
UİD-DER: 1 Mayıs yaklaşıyor. 1 Mayıs’a dair ne tür hazırlıklar yapıyorsunuz, 1 Mayıs alanlarına ne tür taleplerle katılmalı?
Birinci İşçi: 1 Mayıs’a yaklaştığımız şu günlerde işçilerin örgütlenme ihtiyacı ön plana çıkıyor. Son genel seçimlerde Tuzla’nın durumu örnek olarak verilebilir. Tersane ve deri havzalarının olduğu bir bölgedir. Buna rağmen seçimlerde sonuç ortada. Bence 1 Mayıs’ta aktif görev, eylem ve direnişte olan işçilerin birliğinin oluşturulmasıdır. Alanda ise “krize rağmen ayaktayız” mesajını vermek gerekiyor.
İkinci İşçi: Patronlar örgütlüler. Kriz herkesi ezecek. 1 Mayıs’ta, sendikaların işçiler için ne ifade ettiğini her işçinin öğrenmesi sağlanmalı.
Sinter Direnişçileriyle Röportaj
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...