Buradasınız
Başka Bir Tiyatro
Mersin’den UİD-DER’li bir öğrenci
Sanat kimi zaman yaşama bir şeyler katar, kimi zaman da yaşam sanata bir şeyler katar. Aslında ne sanatı yaşamdan ne de yaşamı sanattan ayrı düşünebiliriz. Çünkü ikisi birlikte, birbiriyle yoğrulduğu zaman güzeldir. Bazen öyle bir an yaşarız ki sanatın içinde işte bu biziz deriz, bu bizim hayatımız, bunlar bizim yaşadıklarımız deriz. Acılarımız, mutluluklarımız, yani o an biz sanatın içindeyizdir.
Geçtiğimiz günlerde izlediğim UİD-DER işçi tiyatrosunda da aslında buna benzer duyguları yaşadım. Tıpkı yukarda da anlattığım gibi sanki sahnede olan da, izleyen de, yani her şeyiyle oyunun içinde olan bizdik.
Bütün zorluklara rağmen işçilerin kendi örgütledikleri, kendi sıkıntılarını anlattıkları, kendi acılarını paylaştıkları oyunlar izledik. Yoğun çalışma koşullarına, tüm zorluklara rağmen başka bir tiyatronun, başka bir sanatın mümkün olabileceğini de gördük aslında. İzlediğimiz tüm oyunlarda kimi zaman güldük, kimi zaman hüzünlendik, kimi zaman da derinlemesine düşündük ve sorguladık doğru bellediklerimizi. Tıpkı “Tersanede Ölüm Var” adlı oyunda olduğu gibi hem hüzünlendik hem de sorguladık adaletsizlikleri. Örgütsüzlüğün işçilerin yaşamına mal olduğu bir kez daha karşımıza çıktı tiyatro sahnesinde. İşyerlerinde örgütsüzlüğün ne kadar kötü sonuçlar doğurduğunu, ölümlere yol açtığını bir kez daha gördük.
UİD-DER işçi tiyatrosu tüm bunlara rağmen, yaşadıklarımızı bize tiyatro sahnesinden gösterdi bir kez daha, örgütlü bir tiyatronun mümkün olduğunu ve nasıl güzellikler ortaya çıktığını da gördük. Aslında sanatın da değişebilir ve değiştirilebilir olduğunu gördük. Yaşanılan tüm acılara, tüm sıkıntılara, tüm örgütsüz koşulara rağmen yine de başka bir tiyatronun, başka bir hayatın, başka bir dünyanın mümkün olabileceğini de gördük.
Evet başka bir dünya mümkün dostlar; eğer örgütlü ve güçlü olursak.
Örgütlüysek her şeyiz, örgütsüzsek hiçbir şey!
Son Eklenenler
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...