Buradasınız
Belediye İşçileri Greve Hazırlanıyor
İstanbul’un birçok belediyesinde işçiler greve hazırlanıyorlar. Şimdiden Eyüp, Eminönü, Beyoğlu gibi belediyelerin kapılarına grev kararı asıldı. Belediye işçileri çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve ücretlerinin geçimlerini sağlayabilecekleri bir seviyeye yükseltilmesini istiyorlar.
Belediye işçilerini Genel-İş, Belediye-İş ve Hizmet-İş sendikaları temsil ediyor. Belediyelerde yeni dönem toplu sözleşme görüşmeleri yılbaşından bu yana sürüyor. Sözleşmelerin tıkanmasının nedeni belediyelerin işçi sınıfının haklarına yönelik baskıcı tutumlarıdır. Seçim vaatlerinin yalan olduğunu ve kasalarda biriken paraların kimlere gittiğini toplu sözleşme süreçleri açığa çıkarıyor. Haklarımızı almak için vaatlere değil mücadeleye ihtiyacımız var!
İşçiler düzenledikleri basın açıklamalarında, elektrik, su, ekmek, doğalgaz ve gıda ürünlerine yapılan zam kadar, ücretlerine de zam yapılmasını istediklerini dile getiriyorlar. Ayrıca, sendika temsilcilerinin haklarının ihlal edilmemesini, gece çalışmalarında ek mesai ücreti verilmesini, iş yükünün ağırlaşması nedeniyle yeni işçi alımları yapılmasını talep ediyorlar. Belediyeler, birçok bölümü taşeron şirketlere devrederek sendikal örgütlülüğü parçalamaya çalışıyorlar. İşçiler taşeron sistemine de karşı çıkıyorlar.
Belediye işçileri yol, su, imar, kanalizasyon, çevre temizliği, park düzenlemesi gibi birçok işte çalışıyorlar ve sağlıklı bir şekilde çalışmak ve insanca yaşamak için mücadele veriyorlar. Ancak işçilerin taleplerini ve grev kararını sermaye medyası bugüne değin çarpıtarak aktardı. Greve toplumsal desteği azaltmak için, karalama yönlü bir propaganda kampanyası yürüttü. Belediye işçileri yaptıkları basın açıklamalarında hizmetlerin aksamasına neden olanın kendileri ve grev olmadığını, belediyelerin olumsuz tavrı olduğunu dile getiriyorlar.
Patronlar sınıfı ve onların devleti, sağlık, emeklilik ve asgari ücret gibi konularda sadece belediye işçilerine değil sınıfımızın bütününe yönelik bir saldırı kampanyası yürütüyor. Haklarımız, ücretlerimiz ve kazanımlarımız elimizden alınıyor. Hükümetler ve bürokratlar takımı “kriz bizi etkilemez, ekonomimiz çok iyi” diyerek tozpembe tablolar çiziyorlar, ama iğneden ipliğe her şeye zam geliyor, yaşam koşulları ağırlaşıyor, iş saatleri uzuyor. Burjuva devletin, hükümetlerin ve belediye yönetimlerinin bu kadar saldırganlaşmasının nedeni, karşılarında mücadele eden bir işçi sınıfı bulmamasıdır. Haklarımızı kaybetmemek ve yeni haklar elde edebilmek için mücadele etmeliyiz. Belediye işçilerinin mücadelesi bu bakımdan önemlidir. Onların taleplerini kabul ettirmesi tüm işçilere moral olacaktır. Bu bakımdan belediye işçilerinin haklı taleplerini desteklemeli, onların yanında olmalı, sınıf dayanışmasını büyütmeli ve onların kazanması için çalışmalıyız. Belediye işçilerinin de basın açıklamalarında sık sık haykırdığı gibi, kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz!
Ateşkes Filmi
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...