Buradasınız
Ateşkes Filmi
Esenler’den bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Esenler UİD-DER Temsilciliği’nde Ateşkes adlı filmi izledik. Film, güzel bir filmdi. Bu filmde küçük bir toprak parçası uğruna oradaki insanların nasıl amaçsızca öldüğünü gördük. Egemen sınıf olan patronlar sınıfı kendi çıkarları uğruna, kendileri biraz daha fazla kâr edebilsin diye insanları cephede savaştırıyorlar. O insanlar orada savaşırlarken patronlar ne yapıyor peki? En güzel yerlerde oturuyor, en güzel yemekleri yiyor, kısacası yan gelip yatıyorlar. Cephelerde savaşanların hepsi işçi ve normalde açlık sınırında yaşayan insanlar. Onlar cephede kendi sınıf kardeşlerini vuruyorlardı. Filmdeyse anladılar bu savaşların boş olduğunu ve kutsal bayramlarını kutladılar, hep beraber dostluk ve beraberlik içinde. Evet bu çok güzeldi çünkü onlar orada bir araya geldiği vakit patronlar sınıfı hemen nasıl da ürktü! Çünkü bir sınıf ayaklanması olabilir, insanlar gerçekleri görebilir diye. Bu yüzden hepsini dağıttılar.
Günümüzde hemen yanı başımızda savaş var. İnsanlar ölüyorlar. Çocuklar, kadınlar hepsi suçsuz, kurşun yağmuruna tutuluyor. Neden? Patronların çıkar çatışması yüzünden. Yine ezilen, sömürülen biz işçi sınıfı oluyoruz. Bu haksız saldırılara, savaşlara “dur” demek lazım, çünkü her gün bizlerden biri cephede nedenini bilmeden ölüyor, öldürülüyor. Bunun için bilinçlenmeli, barış içinde bir dünya kurmalıyız ve bunun yolu da bu sistemi yok etmekten geçiyor.
Belediye İşçileri Greve Hazırlanıyor
Yaşasın UİD-DER!
- “Yüzücüler” Filmi: İnsanlığın Göç Yollarındaki Yaşam Mücadelesi
- Üzgünüz Size Ulaşamadık!
- Umutsuzluk içinde “Umut”
- Sahte umudun umutsuzluğu
- Umutla gerçek arasındaki fark
- Cabbar’ın ümitsiz umudu
- “Umut fakirin ekmeğidir” derler
- Yılmaz Güney’in UMUT filminden
- Dövüşenler ölenlerin tutmaz yasını!
- “Gazap Üzümleri” Film Gösterimi
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...