Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Betesan ve UPS’ye Direniş Ziyareti
İleri-Elektrokimya direnişçileri
Dostlar merhaba. Biz İleri Elektrokimya’da direnişte olan işçileriz. Bugün işyeri önüne gitmeyip, mücadelemizi duyurmak ve süren direnişlerle dayanışmayı büyütmek için yollara düştük.
İlkin tersane bölgesinde 114 gün boyunca direnen BETESAN direnişçisinin yanına gittik. Bildiğiniz üzere Betesan işçisi Zeynel Kızılaslan, işyerindeki çalışma koşullarına ve güvencesizliğe karşı mücadele vermiş ve işveren tarafından işten atılmıştı. Bunun üzerine işe iade davası açmış ve 2 Aralıkta görülen ilk duruşmada işe iade kararı verilmiş, böylece hukuki açıdan da haklılığı ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine, 6 Aralıkta bir basın açıklamasıyla, dava kazanımla sonuçlandığı için direnişin bitirildiği kamuoyuna duyuruldu. Biz UİD-DER’li işçiler ve İleri Elektrokimya direnişçileri olarak, basın açıklamasına “Haksızlıklara ve Kuralsız Çalışmaya Karşı, İleri Elektrokimya’da Direnişteyiz” pankartıyla katıldık.
TİB-DER tarafından düzenlenen basın açıklamasında şunlar dile getirildi: “İşçilerin son derece vahşi koşullarda çalıştırıldığı, servet ile sefalet arasındaki uçurumun gitgide derinleştiği, iş cinayetlerinin, taşeronlaştırmanın, güvencesizliğin, kuralsızlığın, keyfiliğin süregittiği tersanelerde binlerce işçinin umudu olan BETESAN direnişini burada bitiriyoruz. İşçi kanı ve emeği üzerinden kendilerine saraylar yaptıran BETESAN patronu Uğur Güzel ve onun gibi asalaklara karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.”
Ardından Zeynel Kızılaslan söz aldı. Mücadelenin burada bitmediğini ve devam edeceğini söyledi. İleri Elektrokimya direnişçileri olarak biz de söz aldık. İşçilerin patronlara kaşı mücadelesinin bugün başlamadığını, patronların saldırılarının da kapitalizmin ortaya çıktığı ilk andan beri var olduğunu, bu nedenle hak alma mücadelesinin de süreceğini söyledik. “Önemli bir sanayi bölgesinde yaşıyoruz. İşten atmalar devam ediyor, hak gaspları devam ediyor, uzun ve yorucu çalışma saatleri devam ediyor. Buna karşı işyeri koşullarını değiştirme mücadelemiz de devam ediyor. Biz sınıfımızdan aldığımız direniş geleneğini ve dayanışma ruhunu her zaman yaşatmalıyız. O yüzden BETESAN direnişinde Zeynel Kızılaslan’ın yanındaydık. Direnen tüm işçi arkadaşlarımızın da yanında olacağız. Birleşen işçiler yenilmezler,” diyerek konuşmamızı bitirdik. Daha sonra hep birlikte atılan sloganlarla oradan ayrıldık.
Diğer durağımız Kurtköy’de bulunan UPS direnişçilerinin yanıydı. Sendikalaşmak için TÜMTİS sendikasında örgütlenen UPS işçilerinin direnişlerinin 216. gününde dayanışma ziyareti düzenledik. Direnişçi işçiler bizi çok sıcak karşıladılar. Yanan sobanın etrafında çaylarımızı yudumlayıp içimizi ısıtırken, bir taraftan da İleri Elektrokimya’daki direnişimizi anlattık. UPS direnişçileri bize işyerinde hangi koşullarda çalışıldığını, neden işten atıldığımızı ve direnişe çıkmamızdaki amacımızı sordular. Bizler de direniş sürecimizden bahsettik. Direnişe çıkmamızdaki amacın tek başına kendi haklarımızı almak olmadığını, aynı zamanda tüm işçi arkadaşlarımız için direndiğimizi vurguladık. İşyerinde yaşanan hukuksuz ve kuralsız çalışmanın önüne geçebilmek amacındaydık. Nitekim bunu bir ölçüde başardık da. Aynı zamanda GOSB’da çalışan tüm işçi arkadaşlarımıza da örnek olduğumuzu belirtik. Sohbet arasında UPS direnişçileri yaşadıkları sıkıntılardan bahsettiler, neler yapabileceğimizi konuştuk. Direnişlerin kazanımla sonuçlanabilmesi için dayanışmanın önemi üzerinde durduk. Sendika yönetimlerini mücadeleye zorlamak için biz işçilere iş düştüğünü, aynı zamanda sadece sendikaların değil mücadeleci işçi örgütlerinin faaliyetlerine de katılmak gerektiğini hatırlattık. Direnişlerimizi ortaklaştırabilmek ve başarıya ulaştırmak için derneğimiz UİD-DER’i adres gösterdik. Çünkü bizler de direnişlerle dayanışmayı UİD-DER’de öğrendik. Biz işçiler yalnız kaldığımızda hiçbir şey yapamayız ama mücadeleci bir işçi derneğinde ortak bir mücadele verdiğimizde her şeyi yapabiliriz.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...