Buradasınız
Bir Ekim Daha Bizi Bekliyor
Kâğıthane’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Tarih bir kez daha Ekim Devriminin biz işçiler için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Ağır yaşam koşullarına boyun eğmek istemeyen Rus işçiler, “üreten biziz, yöneten de biz olacağız” şiarıyla kendi komitelerini kurarak, Bolşevik Parti ve Lenin önderliğinde, patronları alaşağı edip iktidarı ele geçirmişlerdi 1917 Ekiminde.
Biz işçilerin böyle bir tarihten örnek alması ve ders çıkarması gerekiyor. Bugün hiçbirimizin yaşam koşulları yediğimiz kuru ekmekten öteye geçmiyor. Hiçbir işçi kardeşim zannetmesin ki kendi ülkemiz dışındaki ülkelerde durum çok farklıdır. 1917 Ekim Devrimi döneminde de sadece Rus işçilerinin yaşam koşulları kötü değildi, bütün dünyada durum aynıydı. O dönemde de güzel ve mutlu bir hayat için işçilerin ayaklanmaları dünyanın birçok ülkesinde vardı. Bugün nasıl sorunlarımız, yaşam koşullarının ağırlığı kendi ülkemizde olduğu gibi diğer ülkelerde de aynıysa, bunu düzeltecek olan da 1917’de Rus işçilerinin yaptığı gibi bizlerin elindedir. İşyerlerimizdeki herhangi bir sorunu bile (örneğin yemek) bir araya gelip örgütlenerek çözmemiz gerekiyorsa, yaptığımız üretimin yönetimini patronun elinden çekip almak da daha fazla örgütlenip çaba sarf etmemize bağlıdır. Rus işçileri o dönemde örgütlenmiş ve işyerlerinin yönetimini ele geçirmişler, kendi komitelerini (sovyetlerini) kurmuşlar ve kendi devletlerini kurmuşlardır. Bugün de kendi sorunlarımızı topyekun ortadan kaldırmamızın yolu patronları ve onların devletlerini ortadan kaldırmaktan geçmiyor mu? Yoksa sorunlarımızın başka yerden mi kaynaklandığını düşünüyoruz? O zaman yaşadığımız hayata iyice bir göz atalım. Yaşadığımız sorunların çözümü için bütün işçi kardeşlerimi UİD-DER’e örgütlenmeye davet ediyorum. Yaşasın işçilerin uluslararası örgütlü mücadelesi!
Duyuyor musun ayak seslerini
Ayak seslerini fabrikalardan çıkanların
Duyuyor musun kazma seslerini
Yerin derinliklerinde
Duyuyor musun kumaş diken ellerin
Çıkardığı hışırtıyı
Duyuyor musun inşaatta çalışanın
Atölyede çalışanın
Çekiç seslerine, matkap seslerine, makine seslerine karışan şarkısını
Duyuyor musun taşıma işçilerinin yük kaldırırken aktarma merkezlerinde
Kaslarındaki çatırtıyı
Duyuyor musun proje çizenlerin
Beyinlerindeki çınlamayı
Bugün 1917 Ekim Devriminin 93. yıldönümü
UİD-DER’de Ekim şenliği var
Biz bunları yaşadığımızı bilelim, duyalım, görelim
Bir Ekim daha bizi bekliyor
Biz patronlara karşı örgütlü bir adım daha attıkça
Bir Ekim daha bizi bekliyor
DÜN ERKENDİ, YARIN GEÇ, GÜN BUGÜNDÜR şiarıyla
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...