Buradasınız
Emeği Geçen Herkese ve UİD-DER’e Çok Teşekkür Ediyorum
Gazi Mahallesi’nden bir kadın işçi
Merhaba dostlar. UİD-DER in 24 Ekimde yapmış olduğu tiyatro etkinliğinde ben de vardım. Öncelikle baştan söylemeliyim, tam anlamıyla mükemmel bir etkinlikti. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Oyun başlamadan önce söylenen şarkı çok anlamlıydı: “Dinleyin arkadaşlar bir atasözümüz var, biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar. Herkese yeter dünya herkese yeter ekmek.” Sonrasında direnişteki işçiler kendi mücadelelerini anlattılar. Direnişteki Brillant işçisinin söyledikleri içime oturdu. Evinize hırsız girse ne yaparsınız diye sordu bize? Evet, çok haklıydı, elimden geleni yapardım hırsıza karşı. Ama emeğimizi çalanlara karşı hiçbir şey yapmıyorduk.
Oyunların içeriği çok anlamlıydı. Her oyunda başka bir şeyler yaşadım. İşsiz Adam oyununu izlerken çok duygulandım. Ben de işsizim, işsizliğin ne olduğunu biliyorum. Fabrikalar yüzüme kapanıyor. Eniştem uzun zamandır işsiz, iş bulamıyor. Oyunu izlerken o geldi gözümün önüne. Hem onun çektiği sıkıntı hem de ailesinin. Bunların hepsi gerçek ve yaşıyoruz. İşçiler memleketleri yüzünden dışlanıyor, küçük görülüyor, o an çok öfkelendim. Tersanelerde ölen işçiler anısına oynanan oyunda da hiçbir diyalog bana yabancı gelmedi. İşçiler arasındaki ilişkiler tam da öyle oluyor. İbrahim Usta’nın kendini çaresiz hissetmesi, bile bile ölüme gitmesi de işçilerin örgütsüz olmasından kaynaklanıyor. Bu oyunla beraber bir kez daha nasıl bir dünyada yaşadığımızı, biz işçilere yapılan haksızlıkları düşünüp öfke duydum. Yani şu bir gerçek ki biz işçilerin mücadele etmekten başka çaremiz yok. Oyun karelerinden başlayıp kendi hayatımızdan edilecek çok söz var tabii ki ama ben şunu demek istiyorum: Emeği geçen herkese ve UİD-DER’e çok teşekkür ediyorum.
Yaşasın sınıf dayanışması!
Bir Ekim Daha Bizi Bekliyor
Son Eklenenler
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...
- 28 Temmuz 1914’te dünyanın o güne kadar gördüğü en kanlı savaş başladı. Tam dört yıl süren ve 20 milyon insanın ölümüne, milyonlarcasının yaralanmasına ve sakatlanmasına, kentlerin yakılıp yıkılmasına yol açan bu savaş tarihe Birinci Dünya Savaşı...
- İspanya’da bir duvarda şöyle yazıyor: “El que nos roba es de aqui y rico no inmigrante y pobre.” Yani “Bizi soyanlar göçmen ve yoksul değil, buralı ve zengin.” Bu kısacık bir duvar yazısı içinde bulunduğumuz durumu çok çarpıcı bir şekilde anlatıyor...