Buradasınız
Emeği Geçen Herkese ve UİD-DER’e Çok Teşekkür Ediyorum
Gazi Mahallesi’nden bir kadın işçi
Merhaba dostlar. UİD-DER in 24 Ekimde yapmış olduğu tiyatro etkinliğinde ben de vardım. Öncelikle baştan söylemeliyim, tam anlamıyla mükemmel bir etkinlikti. Doğrusu bu kadarını beklemiyordum. Oyun başlamadan önce söylenen şarkı çok anlamlıydı: “Dinleyin arkadaşlar bir atasözümüz var, biri yer biri bakar, kıyamet bundan kopar. Herkese yeter dünya herkese yeter ekmek.” Sonrasında direnişteki işçiler kendi mücadelelerini anlattılar. Direnişteki Brillant işçisinin söyledikleri içime oturdu. Evinize hırsız girse ne yaparsınız diye sordu bize? Evet, çok haklıydı, elimden geleni yapardım hırsıza karşı. Ama emeğimizi çalanlara karşı hiçbir şey yapmıyorduk.
Oyunların içeriği çok anlamlıydı. Her oyunda başka bir şeyler yaşadım. İşsiz Adam oyununu izlerken çok duygulandım. Ben de işsizim, işsizliğin ne olduğunu biliyorum. Fabrikalar yüzüme kapanıyor. Eniştem uzun zamandır işsiz, iş bulamıyor. Oyunu izlerken o geldi gözümün önüne. Hem onun çektiği sıkıntı hem de ailesinin. Bunların hepsi gerçek ve yaşıyoruz. İşçiler memleketleri yüzünden dışlanıyor, küçük görülüyor, o an çok öfkelendim. Tersanelerde ölen işçiler anısına oynanan oyunda da hiçbir diyalog bana yabancı gelmedi. İşçiler arasındaki ilişkiler tam da öyle oluyor. İbrahim Usta’nın kendini çaresiz hissetmesi, bile bile ölüme gitmesi de işçilerin örgütsüz olmasından kaynaklanıyor. Bu oyunla beraber bir kez daha nasıl bir dünyada yaşadığımızı, biz işçilere yapılan haksızlıkları düşünüp öfke duydum. Yani şu bir gerçek ki biz işçilerin mücadele etmekten başka çaremiz yok. Oyun karelerinden başlayıp kendi hayatımızdan edilecek çok söz var tabii ki ama ben şunu demek istiyorum: Emeği geçen herkese ve UİD-DER’e çok teşekkür ediyorum.
Yaşasın sınıf dayanışması!
Bir Ekim Daha Bizi Bekliyor
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...