Buradasınız
Bir İmza da Sen Ver!
Trakya Üniversitesinden bir öğrenci
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Geçtiğimiz aylarda Japonya’da yaşanan felâket sonrası nükleer facianın boyutları basında neredeyse hiç yer etmiyor. Bu felâketten kaynaklı olarak Japonya işçi sınıfı önemli zararlar gördü. Yaşananlar “doğal felâket” olarak gösterilirken, bölgedeki insanlar büyük can kayıpları yaşadı. Patronların daha fazla kâr hırsının kurbanı olan Japonya’daki işçi kardeşlerimiz, bunun faturasını sadece can vererek ödemediler. Ayrıca bölgede yaşanan enerji sıkıntısı gerekçesiyle çalışamayan ve zarar gören fabrikalardaki birçok işçi kardeşimiz işinden oldu. Japon hükümeti de hasarın faturasını Japon işçi sınıfına kesti. “Yeniden İnşa” adı altında halka ek vergiler getirildi. Kimi sendikalar bu duruma tepkisiz kalırken, kimileri ise tüm nükleer santrallerin kapatılması için imza kampanyası başlattılar. Biz de Japon işçi kardeşlerimizin başlattığı bu mücadelenin Türkiye’de öncülüğünü yapıyoruz ve “Bir imza da sen ver” diyoruz.
Bu amaçla Gebze’de UİD-DER olarak stant açtık. Tüm dünyada nükleer santrallerin kapanması için imza çağrısında bulunduk. Eski Çarşıda kurduğumuz standımıza birçok duyarlı insan uğrayarak destek oldu. İmza atan işçilerle sohbetler de ettik. Nükleer santrallerin ileride biz işçi sınıfının üzerinde kullanılacak olan nükleer silahların yapımında kullanıldığından, doğanın ve insanların nesiller boyunca zarar göreceğinden, hastalıklara yakalanılacağından, bunların işçi sınıfına ölüm ve gözyaşından başka birey getirmeyeceğinden bahsettik. Bütün bunların yaşanmaması için bir imza da sen ver! Bu yaşananların sizin başınıza gelmesini beklemeyin ve mücadeleye destek verin!
İşçiler Olmazsa!
Gebze’de Nükleer Karşıtı İmza Kampanyası
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.