Buradasınız
Birleşik Metal-İş’ten Alstom Önünde Basın Açıklaması
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Birleşik Metal-İş Sendikası ile EMİS arasında süren grup toplu sözleşme görüşmelerinde 46 maddede anlaşmazlık yaşanması üzerine, 2 Kasımda uyuşmazlık tutanağı tutulmuştu. Görüşmelerin tıkanması üzerine sendika, EMİS’e bağlı işyerlerinde eylem kararı almıştı. Bu kapsamda 17 Kasımda Birleşik Metal-İş Sendikası Alstom fabrikası önünde bir basın açıklaması düzenledi.
Basın açıklamasında konuşan Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın; “EMİS ile yaptığımız görüşmeler sonrasında 46 maddede uyuşmazlık tutanağı tutuk. Bu uyuşmazlıktan dolayı fabrikalarda eylem ve etkinliklere başladık. İşveren sosyal haklarda %10, ücrette de %6 gibi komik bir zammın yanında 3 senelik sözleşme dayatıyor. Kazanılmış haklarımızı elimizden almaya dönük de talepleri var” dedi. Aydın, bu dayatmaların kabul edilemez olduğunu ifade etti.
Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Sekreteri Özkan Atar ise şöyle konuştu: “Daha fazla sefalet içinde yaşamak istemiyoruz. Çalışma sürelerinin kısaltılmasını, ağır çalışma koşullarının hafifletilmesini, çalışma ortamının sağlıklı hale getirilmesini talep ediyoruz. İnsanca yaşam için ücretlerden yapılan vergi kesintilerinin %15 ile sabitlenmesini istiyoruz. Kiralık işçilik ve sözleşmeli işçiliğe karşıyız. Ağır çalışma koşulları içindeki metal işçileri, mesai saatleri sonrasında evlerine gidip dinlenmek yerine, aldıkları ücretlerle yaşayamadıkları için fazla mesai yapmak zorunda kalmaktadırlar… İşverene sesleniyoruz. İçinden geçtiğimiz olağanüstü koşullara güvenmeyin. Metal işçileri fiili ve meşru haklarını her koşulda kullanacaklardır. Adım adım greve doğru gidiyoruz. Haklarımızı almanın yolu grevse grev!”
Uyuşmazlık zaptının tutulduğu fabrikalardaki metal işçileri, kendilerine dayatılan sefalet ücretini kabul etmeyeceklerini, toplu sözleşme haklarını sonuna kadar savunacaklarını ve geri adım atmayacaklarını, gerekirse greve çıkacaklarını belirtiyorlar.
Şili’de On Binler Sokağa Çıktı
Siirt’te Bakır Madeninde İşçi Katliamı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...