Buradasınız
Bizim Çocuklarımız Onlar
Gebze’den bir petrokimya işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bencillik çocuklarımızı uzak tutmamız gereken kötü bir kişilik özelliğidir. Çocukları bencil olacak şekilde yetiştirmek sosyal becerilerinin gelişimini engeller ve böyle yetiştirilen çocuklar yetişkinlik döneminde sağlıklı ilişkiler kuramazlar. Gerçek anlamda mutlu olamazlar. Özellikle dayanışmaya, beraberliğe ihtiyaç duyan, dayanışmayla güçlenen işçi sınıfımızın evlatları için bencillikten uzak olmak çok önemlidir. Çocuklarımızın başka işçi çocuklarıyla bir arada olduğu, paylaşmayı öğrendiği, kaliteli vakit geçirebileceği ortamlarda bulunması gerekir.
Bizler, UİD-DER’li işçiler olarak çocuklarımızın doğru biçimde yetişmesini, gelişimini çok önemsiyoruz. Anne ve babalarıyla birlikte etkinliklerimize gelen çocuklar için ayrıca bir oyun alanı oluşturuyoruz. Çocuklara özel bu alanda çeşitli oyun ve aktiviteler düzenliyoruz. İlk zamanlar çekingen olan, ailesi dışında kimseyle konuşamayan, kendisi dışındaki çocukları yabancı veya rakip olarak algılayan çocuklarımız paylaşmayı, yardımlaşmayı öğreniyorlar. Onlar tıpkı anne ve babaları gibi, zor durumların üstesinden yardımlaşarak gelebileceklerini öğreniyorlar. Böylece diğer işçi çocuklarını kendilerine rakip olarak değil, tek başına yapamadıklarını birlikte yapabilme olanağı sunan birer arkadaş olarak görmeye başlıyorlar.
İlk başlarda annesinden ayrı kalınca her olumsuz durumda ağlayan, küsen veya sessizleşen çocuklar şimdi isteklerini rahatça dile getiriyorlar. Hatta sorunlara dair çözümler üreten, öneren çocuklar haline geliyorlar. Oyuncaklarını oyun alanının ortasında bırakıp giden çocuklar şimdi hem oynadıkları oyuncakları toplayıp hem de yeni gelen arkadaşlarını bu konuda teşvik ediyor, daha düzenli ve tertipli olmayı öğrenip öğretiyorlar. Aynı zamanda drama oyunlarıyla, çeşitli grup oyunlarıyla ve el becerisi gerektiren aktivitelerle kendilerini keşfetme olanağı da buluyorlar.
Unutmayalım ki bu kirli düzen çocuklarımıza bencilliği, rekabeti, bireyselliği öğretiyor. Fakat biz örgütlü ve bilinçli işçiler olarak biliyoruz ki çocuklarımızın içindeki cevher ancak diğer işçi çocuklarıyla birlikte en iyi halini alıp ışıldayabilir. Gözümüzün nuru gibi baktığımız çocuklarımızın gözleri sevinçle ışıldasın diye UİD-DER’li işçiler olarak çocuklarımıza kendi sınıflarının bilincini, birliği, dayanışmayı öğretiyoruz. Çünkü onlar bizim çocuklarımız, bizim sınıfımızın çocukları.
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
- Sağlık Çalışanlarından Sağlıkta Şiddete Karşı Eylem
- Ücret Gasplarına, Düşük Ücretlere ve Baskılara Karşı Mücadeleler Sürüyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...