Buradasınız
Çel-Mer İşçileri: “Onurumuz ve Emeğimiz İçin Direniyoruz”
Direnişçi Çel-Mer İşçileri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Çel-Mer işçilerinin Gebze bölgesinde fabrika önlerinde dağıttıkları bildiriyi olduğu gibi yayınlıyoruz.
Bizler Çayırova ilçesi Şekerpınar mahallesinde kurulu Çel-Mer Çelik A.Ş.’de çalışan işçileriz. 16 Temmuz günü Birleşik Metal-İş sendikasına üye olduğumuz gerekçesi ile 22 işçi arkadaş olarak işten çıkartıldık.
Sendikaya üye olduk çünkü Çel-Mer patronu bütün haklarımızı gasp ediyordu.
Sendikaya üye olduk çünkü ailemize bir parça daha ekmek götürebilmek derdindeydik.
Sendikaya üye olduk çünkü köle gibi çalışmak değil, insan gibi yaşamak istiyorduk.
Sendikaya üye olduk çünkü haklarımızı alabilmenin yolunun örgütlenmekten geçtiğini biliyorduk.
Çel-Mer patronu ise haklarımızı görmezden geldi, elimizde kalan kırıntıya bile göz koydu. Örgütlendik haklarımızı istedik, bize kapıyı gösterdi. Bizim sırtımızdan kazanırken iyiydik, ama hakkımızı isteyince kötü olduk.
İşçi Emekçi Kardeşler!
Hepimiz benzer sorunlar yaşıyoruz. Sefalet ücretine talim ediyor, yoksulluk içerisinde yaşıyoruz ve gece yastığa başımızı koyduğumuzda kara kara ay sonunu nasıl getireceğimizi düşünüyoruz. İşte bize reva görülen hayat bu! İşte tam da sorunlarımız ortak olduğu için mücadelemizde ortak olmalı. Nasıl ki patronlar fabrika ayırt etmeden işçilere karşı birlikte hareket ediyorsa bizler de onlara karşı birlikte hareket etmeliyiz.
Bizler sonuna kadar haklı olduğumuz bir yola çıktık. Yalana yanlışa bulaşmadık. Kimseye haksızlık etmedik, etmeyeceğiz. Ama emeğimize ve onurumuza da sahip çıkacağız ve bize yapılan haksızlığa karşı sonuna kadar direneceğiz. Bu mücadele hepimizin mücadelesi. Biz kazanırsak biliyoruz ki diğer işçi kardeşlerimizde kazanacak. Biz kazanırsak bütün emekçiler kazanacak. Çünkü herkes görecek ki haksızlık yapanın yanına kâr kalmıyor, örgütlenen ve birlik olan işçi yenilmiyor.
İşte bu yüzden tüm işçi ve emekçi kardeşlerimizi direnişimize destek olmaya, sesimize ses katmaya çağırıyoruz.
Kurtuluş Yok Tek Başına, Ya Hep Beraber Ya Hiçbirimiz!
Direnişçi Çel-Mer İşçileri
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...
- Merhaba, ben Elazığ’dan Ankara’ya gelmiş genç bir işçi ve uidder.org takipçisiyim. Bir Elazığlı olarak Eti Krom AŞ işçilerinin mücadelesi karşısında duygularımı sizlerle paylaşmak istiyorum.
- Ekonomik yıkım, işsizlik, barınma sorunu, artan siyasi baskılar, din, dil, ırk, cins ayrımcılığı, savaşlar, göç sorunu, toplumsal ilişkilerin yozlaşması, iklim krizinin getirdiği aşırı sıcaklar, yangınlar, seller… Dünyanın neresine gidersek gidelim...
- İşçi ve emekçi kardeşlerim, bu satırları yazarken bile gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyor. Daha birkaç gün öncesi çalıştığım fabrikada korkunç bir iş kazası oldu. Aynı bölümde çalıştığım bir arkadaşım ne yazık ki enjeksiyon kalıbının mapasının...