Navigation

Buradasınız

Dünyada Kitlesel Grevler ve Gösteriler

Avrupa’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya kadar dünyanın dört bir yanında işçi mücadeleleri yükseliyor. Birbirinden kopuk görünen bu mücadeleler, hangi ulustan olursa olsun işçilerin, sömürüye karşı öfkesinin yoğunlaştığının bir ifadesi. Bu ortak öfke, işçilerin birleşmesinin ve ortak mücadele etmesinin de önünü açıyor.

Bangladeş: 500 bin tekstil işçisi eylemde

Bangladeş’te bulunan Daka tekstil bölgesinde, yüzlerce işçi ücret artışı talebiyle protesto gösterileri düzenlemeye başladı. Protestoya katılan işçilerin sayısının artmasıyla, paniğe kapılan patronlar karşı saldırıya geçtiler ve fabrikaları kapattılar. Bölgede bulunan 350 ayrı tekstil fabrikasından 500 bin işçi, 11 Haziranda işten çıkarıldı.

Bunun üzerine protestolar daha çetin geçmeye başladı ve işçiler polisle çatıştı. Polis, göz yaşartıcı gaz ve copla işçilere saldırdı. Eylemin ilk iki gününde 80 işçi yaralandı. Birçok işçi tutuklandı.

Bangladeşli tekstil işçileri Asya ülkeleri içinde en düşük ücreti alıyorlar. 30 ilâ 111 dolar arasında değişen ücretler işçilerin ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Ev kiraları ve temel ihtiyaç malzemelerine, yüksek enflasyon nedeniyle sürekli zam geliyor. Son bir yıl içerisinde enflasyon oranı %30 arttı. Buna karşılık işçilerin maaşı yerinde sayarak, alım güçleri iyice azaldı.

Hükümet, grevin diğer bölgelere de yayılmasından duyduğu korkuyla, tekstil işçilerinin temel ihtiyaç malzemelerini almalarına katkı sağlayacağını açıkladı. Sendikalar ise patronların fabrikaları yeniden açması, polisin tüm suçlamaları geri alması, grevin öncülerini serbest bırakması şartıyla işlerine geri döneceklerini açıkladılar.

Hindistan: pilotlar ve kömür işçileri mücadelede kararlı

Hindistan Havayolları çalışanlarından 400 pilot, 8 Mayısta başlattıkları grevlerine devam ediyorlar. Hükümet ve Hindistan Havayolları yönetimi tıpkı Türkiye’de olduğu gibi greve tahammül edemiyorlar. Grevin gücünü kırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. 100 grev kırıcısı pilot işe alındı, grevin etkisi azaltılmak istendi. Ancak pilotların 20’si yoğun tempoya dayanamayarak uçmayı reddettiklerini açıkladılar.

Hindistan Havayolları yönetiminin, pilotların bir bölümüne yeni Boeing 787 uçağının test uçuşları için, diğer pilotlara verdiğinin yarısı kadar maaş teklif etmesinin ardından grev başladı. Pilotlar, aynı zamanda 2007’den bu yana ödenmeyen alacaklarını da istiyorlar. Hindistan hükümeti pilotlar arasında farklı uygulamalar yaparak işçileri bölmeye çalışıyor. Pilotların bir kısmına tam maaş ödenirken bir kısmına ise çalıştığı saatlere ve eğitim uçuşlarına göre maaş veriliyor.

Pilotlar, Hindistan Havayolları’nın tüm saldırılarına karşılık mücadelelerine devam ediyorlar. Bir kaç pilot açlık grevine başladı. Hem açlık grevi hem de havayolu çalışanlarının sürekli hava basıncına maruz kalmasından doğan hastalıklar nedeniyle birçok pilot rahatsızlanmaya başladı. Çalışırken sürekli olarak doktor kontrolünden geçen pilotların tedavileri, şimdi yapılmıyor. Havayolu yönetiminin tedaviye ihtiyacı olan bir pilot için söyledikleri de patronlar sınıfının vahşiliğini gözler önüne seriyor. “Hindistan Havayolları yönetimi olarak, çalışan pilotların tedavilerini yapıyoruz. Grevci bir pilot olan Bhandari’nin işine son verilmiştir. Ölüme terk edilebilir.”

Hükümetle görüşmeler devam etse de şimdilik bir uzlaşma görünmüyor. Hükümet ve havayolu yönetimi saldırılarında, pilotlar de mücadelelerinde kararlı görünüyorlar.

Öte yandan ülkede 13 bin sözleşmeli kömür maden işçisinin 44 gündür sürdürdüğü grev sona erdi. Grev sendikaların şirketle anlaşmaya varması üzerine sona erdi. Eşit işe eşit ücret verilmesi ve kadroya alınma talepleriyle greve giden işçiler grevin sonunda yapılan anlaşmadan memnun değiller. Bu nedenle sendikaya ve yaptığı anlaşmaya karşı işçiler arasında yaygın bir öfke ve muhalefet oluştu.

Kömür işçileri, patronlara olduğu kadar sendika yönetimine karşı da mücadele edeceklerini duyurdular.

Arjantin: Sendikalar “grev” dedi

Arjantin’de belediye işçileri, gazete çalışanları, yemek dağıtıcıları, tarım işçileri, sağlık, tekstil işçileri ve kamyon şoförleri Genel İşçi Sendikasının çağrısıyla 27 Haziranda greve çıktı. Vergi kesintilerinin azaltılmasını isteyen işçiler başbakanlık binası önünde toplandılar.

İşçilerden yaklaşık olarak yıllık %25 oranında vergi kesiliyor. İşçiler, bir günlük genel grevle vergi oranlarının azaltılmasını ve yöneticilerin kendilerine daha adil davranmasını talep ettiler.

İsrail: Kitleler meydanları işgal etmeye çalışıyor

İsrail’de toplumsal huzursuzluk artıyor. Geçtiğimiz yaz aylarında yüz binlerce kişi sokaklara çıkarak protesto gösterileri yapmıştı. Bu gösterilerin ardından polis, hiçbir yürüyüşe, protesto gösterisine izin vermemişti. Ancak ekonomik sıkıntıların iyice arttığı İsrail’de kitleler hem ekonomi politikalarını hem de savaş politikalarını protesto etmek için yasaklara rağmen sokaklara çıktılar.

22 Haziranda Tel Aviv’deki Rothşild Bulvarını çadır kente dönüştürmek isteyen eylemcilere polis saldırdı ve eylemin liderlerini gözaltına aldı. Bunu protesto etmek isteyen yaklaşık 7 bin kişi, bu kez Habima Meydanı’nı işgal etmek istedi. Sosyal adaletin sağlanmasını isteyen kitleler polis şiddetini de kınadılar. Filistinlilerin de katıldığı eylemde “Herkes için demokrasi” talebi yükseltildi. Polis, yeniden 85 kişiyi tutukladı.

24 Hazirandaysa Kudüs’te yaklaşık 200 kişi yolları bloke etmeye çalıştı. İki kişi tutuklandı. Hayfa’da yüzlerce kişi polis şiddetini kınayarak başbakan Netanyahu’nun istifasını istedi. Polis, sokağa çıkanları tutuklamakla tehdit ederken, hükümet ise protestoların yasadışı sayılması için arayışa girdi. Hükümet, milliyetçiliği de kışkırtarak Filistin halkına karşı öfkeyi yükseltmeye çalışıyor. Diğer taraftan da Afrika kökenli göçmen işçileri hedef tahtasına oturtarak onları düşman olarak gösterip sınır dışı etmeye çalışıyor.

Baskılara ve milliyetçi saldırganlığa karşı İsrailli işçi ve emekçiler sokaklara çıkmaya, protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyorlar.

 Zambiya

Afrika’nın güneyindeki Zambiya’da şeker üretiminde çalışan yaklaşık 3 bin işçi, yüzde 35 ücret artışı talebiyle greve gitti. Sendika’nın Zambia Sugar firması ile Ocakta başlattığı görüşmeler, Mayıs ayında tıkanmıştı. Sendikanın grevi sonlandırma çağrısına rağmen işçiler, greve devam ettiler. Grev bazı işçilerin yüzde 15 ücret artışı kazanması üzerine sonlandırıldı. 370 bin tonluk yıllık şeker üretimi yapan şirket kârında yüzde 40 artış olduğunu açıklamıştı.

Şili:

Şili’nin başkenti Santiago’da bir ulaşım şirketinin işçileri yüzde 5 ücret artışı ve diğer taleplerle greve gitti. İşçiler şehirdeki Alameda otogarının girişini kapattılar. Ülke genelinde yaklaşık 200 otobüs hattında seferler iptal edildi.

1200 otobüsü ve 6 bin işçisi olan şirketin yönetimi işçilerin karalılığı karşısında geri adım attı. Ertesi gece sendika işverenle bir anlaşmaya vardığını ilan etti. Talepleri kabul edilen işçiler direksiyon başına döndüler.

İngiltere

İngiltere’nin başkenti Londra’da binlerce otobüs şoförü greve gitti. Olimpiyat oyunları nedeniyle iş yükünde büyük bir artış yaşayacak olan işçiler bu nedenle ek ikramiye verilmesini talep ediyorlar. 22 ve 23 Hazirandaki grevin kararı, işçilerin yüzde 94’nün oyuyla alındı.

Unite (Birlik) Sendikası, işçilerin talepleri kabul edilinceye kadar grevler gerçekleştirecekleri uyarısında bulundu.

29 Haziran 2012

UİD-DER Aylık Bülteni

Son Eklenenler

 • Ormanı, tabiatı, yeşiliyle; denizi, gökyüzü, sonsuz mavisiyle dünyamız müthiş güzellikte bir gezegen. Ancak hızlı bir biçimde değişen dünyamızda, yeşil ve mavinin yerini koyu, puslu bir grilik alıyor. İklim değişiklikleriyle doğanın dengesi geri...
 • Kardeşler, kıdem tazminatının “fona devredilmesi” meselesi ilk defa gündeme gelen bir şey değil. Bundan önce de çeşitli kez gündeme geldi. Patronlar işçilerin tepkisini azaltabilmek veya tepki oluşmasının önüne geçebilmek için çeşitli argümanlar...
 • DİSK Genel-İş Sendikası 17. Genel Kurulu “Halk İçin Demokrasiyi Türkiye İşçi Sınıfı Kuracak” sloganıyla 23 Ağustosta Ankara DSİ Genel Müdürlüğü konferans salonunda başladı. Genel Kurulun ilk gününe DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’e ve KESK’...
 • İzmir Buca Ege Organize Sanayi (BEGOS) Bölgesinde kurulu olan ve Üniteks firmasına fason üretim yapan TR İnter Tekstil fabrikasında çalışan işçilere 2,5 aydan beri ücretleri ödenmiyor. TR İnter patronu işçilere bayrama kadar sürekli zorunlu fazla...
 • “Önyargıları parçalamak atomu parçalamaktan çok daha zordur” demiş büyük bilim insanı Einstein. Gerçekten de insanlar önyargılı davrandıklarını kabul etmezler. Önyargılarını en doğru düşünceleri gibi sahiplenir, ısrarla savunurlar. Egemenler,...
 • Okuduğum zaman çok etkilendiğim, yaşanmış bir hikâyeyi sizinle paylaşmak istedim. Muhammed ve Sameer’in hikâyesi... Bir fotoğrafın hikâyesi… Bu iki insan yaklaşık 130 yıl önce Şam’da yaşadı. Yoksul emekçilerdi, yalnız yaşarlardı. Sameer kahvelerde...
 • Bir süre önce UİD-DER’in internet sitesinde bir mektup okumuştum. Başlık çok çarpıcıydı: “Her Şey Para Demek Değil!” Çok merak ettim, “böyle bir başlığın konusu ne olabilir?” dedim kendi kendime. Yazıyı açtım, merakla okumaya başladım. Bu mektubu...
 • Kaz Dağlarında altın arayan Alamos Gold adlı Kanadalı şirket ve onun yerli ortağı Doğu Biga Madencilik, şu ana kadar 200 bin civarında ağacı kesmiş ve doğada büyük bir tahribata yol açmıştır. Bu şirketler, siyanürle altın arıyor ve yerin altını...
 • Bursa Orhangazi’de bulunan Cargill fabrikasında Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten çıkarılan işçilerin mücadelesi sürüyor. 10 Temmuzda görülen işe iade davasının karar duruşmasında, mahkeme 14 işçinin haksız yere işten atıldığına ve...
 • Haksızlıklar karşısında susmayanlar için söylenen bir söz vardır, “doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar.”  Bu topraklarda nice yazar, çizer, aydın, devrimci ve demokrat kişiler burjuvazinin ve faşist rejimlerin hedefi haline gelmiş, ama aydınlık...
 • Geçen gün bir internet sitesinde rastladığım haberde şöyle yazıyordu: “İşçi istifa etse de yıllık izin ücretini alabilecek!” Habere göre Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, kullanılmayan yıllık izinlerin ücrete dönüşmesiyle alakalı emsal nitelikte bir karar...
 • Merhaba arkadaşlar, bizler UİD-DER’in yetiştirdiği işçi, emekçi gençleriz. UİD-DER sitesinde emekçi kadınların ve sonrasında gençlerin yazdığı mektup bizlere de cesaret verdi. Bu nedenle Esenyurt’lu gençler olarak sizlerle kendi duygularımızı...
 • Yine bir üniversite sınavını ve tercih dönemini geride bıraktık. Milyonlarca genç, gelecek hayalleriyle beraber girdi sınava. Şimdi yüz binlerce öğrenci üniversitelere yerleşmiş olacak ve milyonlarcası ise umudunu bir başka bahara bırakırken,...