Buradasınız
Fatih Belediyesi İşçileri Grev Kararı Aldı
24 Haziran günü saat 11.30’da Saraçhane parkında toplanan DİSK’e bağlı Genel- İş sendikası 1 Nolu şubede örgütlü Fatih belediyesi işçileri, grev kararını belediyeye asmak üzere yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş sırasında işçiler sık sık “Zafer Direnen Emekçinin Olacak”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganlarını haykırdılar. Biz de UİD-DER üyesi işçiler olarak, Fatih belediyesi işçilerinin grev kararını desteklemek ve dayanışmak için işçilerin yürüyüşlü basın açıklamasına katıldık.
DİSK Genel-İş Sendikası pankartı taşıyan işçiler Fatih belediyesinin önüne geldiklerinde çevik polis engeliyle karşılaştılar. Emniyet müdürü işçilerin belediyenin önüne geçip grev bildirisini asmalarına engel olmaya çalıştı. İşçiler ve sendika temsilcileri “Baskılar Bizi Yıldıramaz”, “Sözleşme Hakkımız Engellenemez” sloganlarıyla engellemeye karşı koydular. Fatih belediyesi işçileri polis barikatını aşarak grev kararına ilişkin basın açıklamasına başladılar. İlk konuşmayı örgütlenme daire başkanı İsmail Özhamarat yaptı.
Özhamarat konuşmasına polisin tavrını sert dille eleştirerek başladı: “1 Mayıs fobisi yaşanıyor. Grev yazısını dahi asamıyoruz. Bu uygulamalar bize yabancı değil. Her şeyi yasadışı ilan edin biz de gereğini yaparız. Bu baskılar bize vız gelir vız. Tüm dünyaya rezil olmak mı istiyorsunuz. Barış, sendika, hak diyenler katlediliyor. İki yıl önce de grev yaşadık, kimse direnişimizi sınamasın. Fatih bu yılın en temiz belediyesi unvanını aldı. Bu ödül de belediye işçilerinin çalışmaları sayesinde oldu. Bizler hem seçmen ve hizmet alanlar hem de hizmet verenleriz. Açlık ve yoksulluk sınırlarını biz yaratmadık. İstediğimiz belediye yönetiminin önümüzdeki süreçte taleplerimizi dikkate almaları ve masa başında anlaşma sağlanmasıdır.”
Özhamarat’ın konuşmasının ardından grev süreciyle ilgili basın açıklamasını Genel-İş sendikası 1 Nolu şube başkanı Hikmet Aygün yaptı. Aygün yaptığı açıklamada şunları söyledi. “Belediyeler, taşeronlara rant sağlayan kurumlar haline getirilirken, halkın sağlığı ve can güvenliği hiçe sayılmış, kalıcı hizmetler tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bugün ekonomik ve politik istikrar tamamen ortadan kaldırılmış, enflasyon rakamları hızla yükselmeye başlamıştır. İnsanların alım gücü düşmüş, işsizlik hortlayarak büyümüş, çalışanlar zamların altında ezilmiş, açlık ve yoksulluk sınırı hızla yükselirken, tarafımıza verilen teklifler komik rakamlara çekilmiştir. Fakat haklarımızın elimizden alınması noktasında mücadelenin kaçınılmaz olduğunu biliyoruz. Geçmişte olduğu gibi bugün de mücadele etmeye hazırız.” Aygün, grev kararlarını desteklemeye gelen DİSK bölge şube ve temsilcilerine, Belediye-İş’e ve UİD-DER’e teşekkür ettiğini söyleyerek konuşmasını bitirdi.
Fatih belediyesi işçileriyle grev kararları üzerine sohbet ettik ve taleplerinin neler olduğunu sorduk. Bir işçi Fatih belediyesinde 210 işçinin çalıştığını, çalışma şartlarının çok ağır olduğunu, sendika temsilcilerine yönelik baskılar uygulandığını örnekleriyle anlattı. Kabul edilmeyen taleplerinden birisi, haftalık çalışma saatinin 40 saate indirilmesi. Belediye 45 saat dayatmasını sürdürüyor. İşçiler gece çalışmasına %25 ek zam istiyor. Ücret zammını belediye %1’den %5’e çıkarmış. Aynı işçi arkadaş şunları da söyledi. “1980 öncesindeki gibi sendikalar arasındaki hak ve dayanışma grevlerinin yeniden hayata geçirilmesi lazım. 82 Anayasası örgütlenmenin önündeki en büyük engeldir. Bu engeli aşmamız gerekiyor.”
Evet, bugün grev kararını işçiler ancak polis engelini aşarak belediyenin önüne asabildiler. Sendikal haklar önüne konan engelleri aşmak, grev karşıtı tutumları boşa çıkarmak ve toplu sözleşmeye yanaşmayan patronlara taleplerimizi kabul ettirmek için sınıf dayanışmasına ve örgütlü militan sınıf sendikalarına ihtiyacımız var.
E-Kart İşçilerinin Grevi Sürüyor
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...