Buradasınız
Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa!
Hadımköy’den bir fabrika işçisi
Kapitalizm insanları her geçen gün açlığa sefalete sürüklerken, zengin parababaları ise milyar dolarlarını sürekli artırıyor. Evet dostlar, ben de bir fabrika işçisiyim. Her geçen gün elimizden bir hakkımız alınıyor. Bizden önceki işçi kuşaklarının mücadele ederek aldıkları hakları, bizim örgütsüzlüğümüz ve sessiz kalışımız yüzünden patronlar bir bir elimizden alıyorlar. Fabrika ve iş hayatına başlayalı henüz iki yıl olmasına rağmen bu süre zarfında çok şeyleri yaşayarak öğrendim. İnsanlar her türlü çileyi, parasızlığı ve yabancılaşmayı bir arada yaşıyor.
Fabrikamız vardiyalı olup (yaşadığımız şu sistemde olmayan yok zaten) her türlü zorbalığı ve sömürüyü içinde barındırıyor.
Fabrikamız tam bir askeri disiplin düzeninde çalıştırılıp, işçilere tek tip elbise giydiriliyor. Tabii kıdem arttıkça forma rengi de çamaşır suyuna değmiş gibi değişiyor. Bunun yanı sıra beraber çalıştığın arkadaşınla konuşmak yasak, yan yana gelmek yasak. Saç sakala özen gösterilecek, takı, kolye vs. takılmayacak, tuvalete gitmek için izin istenecek, en ufak bir hak aramaya kalkılmayacak, yemek yerken bayan arkadaşlarla yan yana oturulmayacak gibi bir sürü saçma sapan uygulama…
Vardiyalı çalışma; uyku ve beslenme bozukluğu yaratması gibi olumsuzluklarının yanı sıra sosyal hayattan da kopmamıza sebep oluyor. Dostlarımızla bir araya gelebilmek, etkinliklere katılabilmek, futbol maçları düzenlemek gibi faaliyetleri biz vardiyalı fabrika işçileri uykularımızdan kısarak yapmaya çalışıyoruz.
Biz işçiler çalıştığımızın karşılığını alamamanın yanında ücretlerimizi neredeyse bir ay gecikmeli alıyoruz. Geç verilen ücretler patronun parasına para katarken bizler ücretimizi gününde alamamanın verdiği sıkıntılarla boğuşuyoruz. Ev kiraları, faturalar, mutfak masrafı derken aldığımız para aynı gün elimize verildiği gibi geri alınıyor.
Sömürünün had safhaya ulaştığı bu sistemde bizler üç beş kuruş daha fazla para istemekle yetinmemeliyiz. Hayatı biz yaratıyorsak, üretimi biz yapıyorsak, yöneten de biz olmalıyız. Bunu yapabileceğimizin farkına varmalıyız. Patronlar sınıfının iktidarına son verip eşitlikçi bir sistemi kurmalıyız. Eğer biz bunların farkına varırsak o bir avuç patronlar sınıfını tükürüğümüzle boğarız.
Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa!
Yatar Bursa Kalesinde
- Adres Doğru mu?
- Emekliler “AÇIZ” Diyor, Onları Kim Duyuyor?
- Geleceğimizi Kurmak İçin Birliğimizi Büyütelim
- “Asıl Haber Biziz Be Abla”
- Sağlık Çalışanlarına Sağlıksız Yemekler
- Sorunlar Mücadeleyle Çözülür
- İşyerinde “Paralı Eğitim!”
- Onların İnsafına Bırakmayalım!
- “Sana Ceza Veriyorum Tayfun!”
- Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenecek?
- “Çalışanlarımıza Rapor Vermeyin!”
- “Kırtasiye Ürünleri İkinci Ele Düştü”
- Örgütlü Olmak ve Toplu İş Sözleşmeleri
- Alo 170: Yanlış Numara Çevirdiniz!
- Turgut Özal, Gökova Santrali ve Sonrası
- TÜİK Kimin Hizmetinde?
- Emekliler Sendika Kuramazmış!
- Sorumluluk Almadan Kazanım Elde Edemeyiz
- Topluma Fildişi Kulelerden Bakmak
- Mücadele Edenler Mutlaka Kazanır!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...