Buradasınız
İşçiler İbrahim Ethem İlaç Fabrikasını Terk Etmiyorlar
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“Çocuklarımız için mücadele ediyoruz”
İbrahim Ethem Ulagay İlaç Fabrikası’nda işçilerin sendika mücadelesi devam ediyor. Sendikaları Lastik-İş’in muhatap olarak kabul edilmesini isteyen ve üretimi 5 gündür durduran işçiler, gece gündüz fabrikayı terk etmiyor. 217 İbrahim Ethem işçisi evlerinde çocukları, eşleri, anneleri, babaları bekliyor olmasına rağmen sendika mücadelelerinden vazgeçmiyor. Kimisi hamile, kimisi hasta, kimisinin de küçük çocukları var evlerinde. Lastik-İş’e üye oldukları zaman henüz hamile olanların çocukları yaşlarını doldurdu. Ancak sendika, işverenin itirazları nedeniyle halen toplusözleşme masasına oturamadı. “Çocuklarımıza daha iyi bir gelecek hazırlamak için mücadele ediyoruz” diyen işçiler, bunun için onları bir süre görmemeye de razı olduklarını söylüyorlar.
Ailem destekliyor
İşten atılan 10 işçiden birisi Bayram Güç, 5 gündür evine gitmeyip fabrikada yatıp kalkıyor, 3 yaşındaki kızı ile telefonla hasret gideriyor. “Ailem her zaman yanımda. Benim burada mücadele etmemim tek sebebi ailem. 3 yaşında bir kızım var. Ona güzel bir gelecek hazırlamak için mücadele ediyorum” diyen Güç, kızının karşısına haklı, gururlu bir şekilde gitmek istediğini belirterek, “Zafer kazanmış bir asker sevinci ile sarılmalıyım çocuğuma. Tek amacımız çocuklarımıza rahat bir hayat yaşatmak” diyor. Fabrikada üç yılı aşkın süredir çalışan Güç, girdiği günden beri ekonomik olarak hiç rahat yüzü görmediğini anlatıyor. Lastik-İş’e 2 yıl önce üye olduğunu belirten Güç, iki yıldır yaşadıkları sıkıntılara, baskılara, işten atmalara rağmen hiç pişman olmadığını kaydetti. “İyi ki sendikaya üye olmuşum. Böyle bir işçi mücadelesinin içinde yer alıyorum. Ekmeğin nasıl hak edilerek kazanılacağını burada öğrendim” diyen Güç, en azından gelecekte onurlu bir şekilde ayakta duracağını söylüyor.
Yabancı sermaye arttı
Geçen hafta Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah karacan ile KİPLAS Başkanı Refik Baydur’un yaptığı görüşme sonrasında, işverenin sendikaya karşı olumlu adım atacağının ilan edildiğini belirten Güç, işverenlerin sözünde durmadıklarını ve 3 gün sonra 5 işçiyi işten attıklarını, bu nedenle de üretimi durdurarak fabrikayı terk etmeme eylemine başladıklarını ifade etti. Önceki gün de kendisiyle birlikte 5 kişinin daha işten atıldığını belirten Güç, dışarıda olduğu için üzüldüğünü belirterek, “Çünkü içerideki arkadaşlarla aynı psikolojiyi yaşamıyorum” dedi. Türkiye’de yabancı sermaye yoğunluğunun her geçen gün arttığını belirten Güç, her fabrikada işçilere köle gibi davrandıklarını, bu cesareti AKP Hükümeti’nin basiretsizliğinden aldıklarını kaydetti.
Eşine destek için geliyor
Seyhan Güler, fabrika çalışmıyor ancak her gün fabrikanın önüne geliyor. Fabrikada çalışan eşinin yüzünü görebilmek için. Eşinin 15 yıldır bu fabrikada çalıştığını buna rağmen ücretinin düşük olduğunu belirten Güler, başarıya ulaşana kadar eylemi destekleyeceğini ifade ediyor. Güler, “Eşimin yüzünü bir haftadır ben fabrikaya geldikçe görüyorum. Eve gelmiyor. Sonuna kadar destekçisiyiz. Ya sendika gelecek ya da bu iş bitecek. Biz geçinemiyoruz. 15 günden sonra zorlanıyoruz. İki çocuğumuz üniversitede okuyor, ihtiyaçlarını karşılayamıyoruz. Bizden daha mağdur insanlar var burada. Koşullarının düzeltilmesi için sendikalaşmayı tercih ettiler” diye konuştu.
Gerekirse ilaç boykotu yaparız
Lastik-İş İstanbul Şube Başkanı Bülent Yavaş:
Bunlar aslında doğal, bekliyorduk. 5 değil daha fazla işçi atacağını düşünüyorduk. Çünkü işveren burada işçi değil köle çalıştırıyor. Diğer ilaç sektöründeki fabrikalara bakıyoruz, ücretleri arasında dünya kadar fark var. İşverenin bu dirençleri göstermesi normaldir. 5 arkadaşımız daha çıkarıldı. Onların içinde ağlayan bir arkadaşımız vardı neden ağlıyorsun diye sorduğumda, “Ben işten çıkartıldığım için ağlamıyorum. Arkadaşlarımdan ayrıldığım için ağlıyorum” dedi. İşçilerin ruh hali böyle.
İşveren bir süre daha böyle gidecek. Neden 5 kişi 5 kişi atıyor, çünkü işçilerin birliğini kırmayı amaçlıyor. İşveren sendikayı tanımak zorunda. 217 üyemiz var burada. Bunların hepsini çıkartsa ne yapacak yeni işçi ile mi çalışacak? Biz bu kadar işçi ile kapının önünde beklerken yeni işçilerin içeri girmesine izin verir miyiz?
Hepimizi çıkartırlarsa memurları bile sokmayacağız içeriye. Sendikalı çalışmak istemiyorsa dünyanın hangi ülkesine gidiyorsa gitsin. Ama eğer Türkiye’de çalışacağım diyorsa sendikalı çalışacak, başka çıkar yol yok. Önümüzdeki hafta lastik işçileri gelecek, destek için. Biz burayı bırakmayacağız. İbrahim Ethem fabrikayı kapatmayı göze aldıysa kapatsın gitsin. Örgütsüz bir İbrahim Ethem çalışamayacak. Bırakın örgütsüz çalışmayı ilacını bile sattırmayız. Sonuçta o ilaçları bizler, işçiler alıyoruz, kampanyalar başlatıp boykot yaptıracağız.
Eğitim işçilerinden basın açıklaması
Gebze’de Halk Şöleni
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...