Buradasınız
İşçi Dayanışması’nı Kıraç’ta İşçilere Ulaştırmaya Devam Ediyoruz!
Kıraç’tan bir grup UİD-DER’li işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’li işçiler olarak Kıraç’ta İşçi Dayanışması bültenimizi dağıtmak için şapkalarımızı takıp bir bir işçilerin yanlarına sokularak derneğimizi ve bültenimizi tanıtıyoruz. Bazı işçiler işten dönüyor, bazıları vardiyalı çalıştığı için işe gidiyor, bazıları da iş yorgunluğunu üzerinden atmak için bir bankta oturup dinlenmeye çalışıyor. Bu bölgenin bir özelliği var. İşçilerin çalışma ve yaşam koşulları neredeyse tamamen aynı. Bu civardaki fabrikaların birkaçını kenara bırakacak olursak sendikalı fabrika yok ve çalışma koşulları da birbirine çok benzer.
İyi akşamlar diyip 4-5 işçinin toplandığı masaya iliştik. Kendimizi ve derneğimizi tanıttıktan sonra onlarla tanıştık. Her biri farklı fabrikalarda çalışan işçilerdi. Ama sorunları aynıydı. İşyeri sorunları üzerinden sohbet ettikten sonra “peki bu durum hep böyle mi devam edecek” diye sorduk. “Ne yapabiliriz” diye sordu işçilerden birisi ve ekledi: “İşyerinde kime güvenebilirim, kimse hakkını aramıyor ki, bence biz hiçbir şey yapamayız. Çünkü birlik yok! Ama senin dediğin gibi bir birlik olsa, her şey daha güzel olur ama zor abi!” Ama bunların örneği var dedik. İşçi Dayanışması’nın sayfalarını çevirerek tek tek işçilerin mücadelelerini anlattık. Sonra yine sorduk: “Peki onlar uzaydan mı gelmişlerdi ki birlik oluşturabilmişler? Bizden ne farkları var? Onlar da işçi biz de işçiyiz.”
Özellikle Çelmer işçilerinin örgütlenme mücadelesini anlatırken işçilerin işyerini işgal ettiğini ve kazandıklarını söyleyince masamızda oturan işçilerin yüzlerine adeta renk geldi. Sohbetimiz daha da keyifli gelmeye başladı işçilere. Benzer konularda sohbetimize devam ettikten sonra bir başka günün akşamında yeniden görüşmek üzere çay sözü alarak oradan ayrıldık.
İşçilere İşçi Dayanışması’nı ulaştırmak çok önemli. Çünkü İşçi Dayanışması işçilerin kendi kalemleri ile kendi öz sorunlarını anlatıyor. İşçiler haksızlıklar karşısında neler yaptıklarını ve çalışma koşullarını daha da iyileştirmek için nasıl mücadele ettiklerini anlatıyorlar. İşçi Dayanışması, “ne yapabiliriz ki” dediğimiz durumlarda bizlere yol gösteriyor. İşte bu yüzden İşçi Dayanışması işçilere ulaşmalı!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...