Buradasınız
İşçi Katliamları Gebze Sokaklarında Protesto Edildi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
21 Eylül Pazar günü UİD-DER Gebze Temsilciliği olarak işçi katliamlarına karşı bir dizi faaliyet yürüttük. Gebze Eski Çarşı’da standımızı kurarak, Gebzeli işçi kardeşlerimize inşaatlarda, madenlerde, fabrikalarda iş güvenliği önlemlerinin alınmaması yüzünden işçilerin ölmesine sessiz kalmamamız gerektiğini anlattık. İşçi Dayanışması bültenimizle, “İnşaatlar İşçilerin Canı Üzerinde Yükseliyor” başlıklı bildirimizle ulaştığımız Gebzeli işçiler, standımıza yoğun ilgi gösterdiler.
Bir işçi kenti olan Gebze’de, nereye baksanız iş kazalarının derin izler bıraktığı işçiler ile karşılarsınız. Bu durum o kadar yaygın ki, standımızı ziyaret eden işçiler kendilerinin, akrabalarının, komşularının ya da işyerindeki arkadaşlarının başından geçen kazalardan onlarca örnek anlattılar. Açtığımız stant vesilesiyle; iş kazası geçirmiş yakınları için hukuki olarak neler yapılabileceği hususunda yardım isteyen işçiler, iş kazaları hakkında soru sormak isteyen işçiler, derneğimizin faaliyetlerini merak eden işçiler yanımıza gelerek bilgi alışverişinde bulundular. “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyasına destekte bulunduklarını, iş kazalarına karşı yetkililerin hiçbir şey yapmadıklarını dile getirdiler. Bildiri ve bültenlerimizden aldılar. Kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla Gebzeli işçiler, işçi katliamlarına karşı duydukları öfkeyi dile getirdiler.
UİD-DER’li işçilerin, emekçi kadınların, gençlerin sesi iş kazalarına karşı Gebze sokaklarında yankılandı
Bir yandan standımız vesilesiyle işçilere ulaşırken bir yandan da, UİD-DER’li bir grup işçi arkadaşımız Gebze sokaklarında sesimizi duyurmaya devam etti. Otobüs duraklarından esnaflara, Gebze Meydanı’ndan sokaklara kadar dört bir yanda Gebzeli işçilere ulaşıldı. İş kazaları gerçeği ve son günlerde artan işçi katliamları üzerine konuşmalar yapıldı. UİD-DER’li fabrika işçilerinin, emekçi kadınların, gençlerin bu özverili çağrısına, Gebzeli işçiler yürekten destek verdiler.
Gebze sokaklarında kırmızı önlük ve şapkalıları görenler, yanımıza gelerek bülten ve bildirimizden aldılar, dayanışmada bulunarak katkı sundular. Bazı işçiler patronların hiçbir zaman önlemleri tam olarak almayacağını belirtirken, bazı işçiler de inşaat işçilerinin çok düşük ücretlerle, sigortasız çalıştırıldıklarını, ancak inşaat işçilerinin çok daha fazlasını hak ettiğini dile getirdiler. Yürüyüşümüzden etkilenen bazı işçiler bizimle röportaj yapmak istediklerini, iş kazalarına karşı düşüncelerini dile getirmek istediklerini söylediler.
Açtığımız stant, dağıttığımız bülten ve bildirilerimiz, sokaklarda yaptığımız yürüyüşler, gerçeklerleri anlatan konuşmalarımız, yaptığımız röportajlar vesilesiyle pek çok sınıf kardeşimize ulaştık, ulaşmaya devam edeceğiz. Patronlar, işçilerin canını umursamıyorlar. Patronların sermayeleri büyürken işçiler ölmeye devam ediyor. Soma ve rezidans facialarının ardından işçi katliamlarına karşı işçilerin çığlığı büyüyor. Bu çığlığı örgütlü bir güç haline getirmek için işçilerin mücadelesini ve dayanışmasını büyüten UİD-DER’de birleşelim. Patronların çürümüş, kokuşmuş düzenine karşı mücadele edelim!
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...