Buradasınız
İstanbul’da Özak Tekstil İşçileriyle Dayanışma Eylemleri
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Urfa’da Özak Tekstil işçilerinin sendika seçme haklarını savunmak ve çalışma koşullarını iyileştirmek için başlattıkları mücadele devam ediyor. Fabrikada örgütlü olan Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş’ten istifa ederek Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikasına (BİRTEK-SEN) üye olan ve direnişe geçen işçiler günlerdir polis ve jandarmanın saldırısına uğrasa da geri adım atmıyor. Son olarak 14 Aralıkta Şanlıurfa Barosunda sendikalarının yöneticileriyle birlikte toplantı gerçekleştiren Özak Tekstil işçileri büyük bir coşkuyla direnişlerini sürdürme kararı aldılar. 15 Aralıkta tekrar fabrikalarının önüne gitmek isteyen işçilerin Urfa 1. Organize Sanayi Bölgesine girmelerine izin verilmedi. İşçiler haklarını almak için direnişlerini sürdürmekte kararlılıklarını ortaya koyarken pek çok ilde çeşitli sendikalar ve demokratik kitle örgütleri dayanışma eylemleri gerçekleştiriyorlar.
İstanbul Kadıköy’de pek çok sendika ve demokratik kitle örgütünün katılımıyla 15 Aralıkta bir dayanışma eylemi gerçekleştirildi. Eylemin çağrısını yapan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Enerji Sen, TGS İstanbul Şube, Kataş-Sen, KESK İstanbul Şubeler Platformu, İnşaat-Bir-Sen, Tekstil Güç-Sen, DGD-Sen, Mağaza Market-Sen, İnşaat-İş, OTİS, Sosyal-İş İstanbul Şubesi, Genel-İş İstanbul 2 No’lu Şube, Türkiye Yazarlar Sendikası, DİSK Gıda-İş, Kamu Taşeron İşçileri Sendikası, “İşçiler Birlikte Güçlüdür, Özak Tekstil İşçisi Yalnız Değildir” ortak pankartı arkasında bir araya geldi. “Özak İşçisi Yalnız Değildir”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Urfa’ya Selam, Direnişe Devam” sloganlarının atıldığı eyleme UİD-DER de “İşçiler Boyun Eğmiyor, Mücadele Ediyor! Yaşasın Sınıf Dayanışması!” pankartıyla katıldı.
Eylemde ilk konuşmayı Tekstil Güç-Sen Genel Başkanı Erkan Bayrak yaptı. Özak Tekstil işçilerinin 19 gündür direnişte olduğunu, bugüne kadar 158 işçi ve sendika temsilcisinin gözaltına alındığını ifade eden Bayrak, 10 Aralıkta Özak Holding’in İstanbul İkitelli fabrikasının önünde gerçekleştirdikleri dayanışma eylemine de patronun adamlarının ve Öz İplik-İş yöneticilerinin saldırdığını aktardı. Bayrak, sınıf dayanışmasının önemine dikkat çekti.
Bayrak’ın konuşmasının ardından çağırıcı kurumlar adına basın açıklamasını KESK/SES Şişli Şube Eş Başkanı Fadime Kavak Sevim okudu. Özak Tekstil işçilerinin şahsında 19 gündür bütün Türkiye işçi sınıfına bir saldırı gerçekleştirildiğini ifade eden Sevim, işçilerin sendika hakkının patronun emriyle jandarma, vali, müftü ve bir bütün olarak siyasi iktidar tarafından engellendiğini aktardı. Direniş boyunca işçilerin ve BİRTEK-SEN yöneticilerinin defalarca gözaltına alındığını, yerlerde sürüklendiğini, biber gazına ve tazyikli suya maruz bırakıldıklarını belirten Sevim, işçilerin kararlı duruşlarından geri adım atmadıklarını ifade etti. “Her gün daha fazla üret” baskısıyla işçilerin köleleştirildiğini, bu sömürü düzeninin devamlılığını da patronların istekleri doğrultusunda siyasi iktidarın sağladığını söyledi. İşçilerin sendikalarının kabul edilmesini, işten atılan işçilerin geri alınmasını istediklerini söyleyen Sevim, “hiçbir işçi direnişini yalnız bırakmayan bir sınıf kardeşliği, sınıf dayanışması ortaya koyacağız! Çünkü biliyoruz ki işçiler ancak birleşirse güçlü, işçiler birlikte güçlü!” dedi.
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.
- Özçelik-İş’in örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine işçiler 20 Haziranda greve başladı. Sakarya Şehir Hastanesi şantiyesinde çalışan İYİ-SEN üyesi taşeron işçilerinin ücret gaspına karşı 22...
- Bangladeş’te kamu sektöründe istihdam kotasına karşı öğrencilerin başlattığı protestolar büyüyerek devam ediyor. Kamu sektöründe kota sisteminin kaldırılmasını talep eden öğrenciler ve emekçiler kamuda işe alımda liyakata dayalı bir sistem...