Buradasınız
Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Metal patronlarının örgütü MESS ile işçi sendikaları arasında devam eden 2023-2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci, arabulucu aşamasıyla sürüyor. Birleşik Metal-İş, sözleşme kapsamına giren işyerlerinden temsilcilerin katılımıyla 14 Aralıkta Merkez Toplu İş Sözleşmesi Komisyonunu topladı. Toplantıda söz alan işyeri temsilcileri, işçilerin yaşadığı ekonomik sıkıntılardan ülkedeki hayat pahalılığına, kangren haline gelmiş enflasyon sorunundan eriyen ücretlere kadar bir dizi somut sorunu dile getirdikleri konuşmalar yaptılar. MESS’in dayatmacı tutumu karşısında yeni eylem ve mücadele yöntemlerinin de olduğu görüş ve öneriler dile getirildi.
Birleşik Metal-İş üyesi temsilciler, sözleşme sürecinin talepler elde edilinceye kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiğini ve mücadeleden geri adım atmayacaklarını belirttiler. Tabanda örgütlü olmanın önemine dikkat çektiler.
Metal işçileri Cuma günleri işyerlerinde üretimden gelen güçlerini kullanarak tüm vardiyalarda iş durdurmaya, yürüyüşlerle, alkış ve sloganlarla MESS’e boyun eğmeyeceklerini haykırmaya devam ediyorlar. Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu pek çok fabrikada işçiler 15 Aralıkta da iş durdurdular. İşçiler “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz”, “Susmuyoruz Korkmuyoruz, MESS’e Boyun Eğmiyoruz”, “Sadaka Değil Toplu Sözleşme!” sloganları atarak MESS karşısında kararlılık mesajı verdiler.
Metal patronlarının örgütü #MESS ile işçi sendikaları arasında devam eden 2023-2025 Grup Toplu İş Sözleşmesi süreci, arabulucu aşamasıyla sürüyor. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, Cuma günleri işyerlerinde üretimden gelen güçlerini kullanarak tüm vardiyalarda iş durdurmaya,… pic.twitter.com/W8xECrb8Ol
— UİD-DER (@uid_der) December 15, 2023
Bazen de REFİK Olmalı!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı
- Greve Hazırlanırken Sohbetler
- Birleşik Metal-İş’ten Grev Kararı: Metal İşçileri Greve Hazır!
- Metal İşçilerinin MESS’i Protesto Eylemleri Sürüyor
- Ay Sonunu Bırak, Ortasını Getiremiyoruz!
- Metal İşçileri Greve Hazırlanıyor
- Metal İşçileri Çorlu’da Haykırdı: Greve Hazırız!
- Metal İşçilerinin Eylemleri Devam Ediyor
- Metal İşçisiyiz, MESS’in Dayatmalarına Boyun Eğmiyoruz!
- MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi Kimleri İlgilendirir?
- Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /2
- MESS Sözleşmesi ve Emekçi Kadınlar: Ne Düşünüyoruz? Nasıl Düşünmeliyiz? /1
- Seyahat, Hayat Pahalılığı ve MESS Sözleşmeleri!
- 1977 MESS Grevine Güç Katan Emekçi Kadınlar
- Bu Pahalılıkta Davut Abi’yi Neden Misafir Ediyoruz?
- Birleşik Metal-İş: Metal İşçileri Mücadele Ateşini Yaktı!
- MESS’e Karşı Birliğimizi Güçlendirelim!
- MESS Dayatmalarına Birlikte Karşı Duralım!
- Birleşik Metal-İş Üyesi İşçiler MESS Dayatmalarına Direniyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...