Buradasınız
İşten Atmalara Boyun Eğmeyelim!
Sefaköy’den bir işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İşçileri bilinçlendirmeye ve örgütlü bir güç haline getirmeye çalışan derneğimizde, bu hafta, “İşten Atılmalara Karşı Neler Yapmalıyız?” adlı seminerde sorunlarımızı ve çözümlerini tartıştık. Sefaköy temsilciliğinde yapılan etkinliğe Esenyurt, Esenler, Gazi, Sefaköy, Söğütlüçeşme gibi farklı bölgelerde oturan işçi arkadaşlarımız katıldı. Aramızda neredeyse her sektörde çalışan arkadaşlar vardı. Etkinliğin ilk bölümünde yasal haklarımızın neler olduğu madde madde anlatıldı. İşten atılma durumunda neler yapmak gerektiğini hem sunucu arkadaştan hem de daha önce işten atılan arkadaşlardan öğrendik. “Aramızda hiç işten kovulan oldu mu?” sorusunun cevabını havaya kalkan eller yanıtladı, salonunun %90’ı daha önce işten atılmıştı.
Yasalara göre patronlar işçiyi kafasına göre çıkaramaz. Ama çıkarmıyorlar mı? Evet, çıkarıyorlar. Peki nereden alıyorlar bu hakkı? Bizim örgütsüzlüğümüzden! İş yasasına göre, patronun işçiyi işten atması için, işçinin ona küfretmesi, işyerinden bir şey çalması, makinelere zarar vermesi vb. gerekiyor. Oysa birçoğumuz işten atılmıştık ama hiçbirimizin atılış sebebi bunlar değildi. İşsiz kalmamızın, tazminatımızı ve bütün haklarımızı patronlara bırakıp boynumuzu büküp gitmemizin tek sebebi haklarımızı bilmememiz değildir. Bunları bilmek gerekiyor. Ama daha da önemlisi örgütlü olmak gerekiyor.
Yasaya göre, işten atılan işçinin kıdem tazminatı alması için o işyerinde 1 yılını doldurmuş olması gerekiyor. Ama aramızda 10 aylıkken, 3 haftalıkken ve sigortasız çalışırken işten atılıp kıdem ve ihbar tazminatı alan arkadaşlar da vardı. Onlar patronlarla nasıl mücadele ettiklerini bizlere anlattılar.
İşten atıldığımızda yapmamız gereken en önemli şey, hiçbir şekilde hiçbir evrak imzalamamak ve haklarımızı sonuna kadar aramaktır. Mücadele etmeden hak alınmaz ve bunu tek başına yasalar kendiliğinden sağlamaz.
Sınıf Dayanışmasının Önemi
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...