Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
Buradasınız
Krize ve İşten Çıkarmalara Karşı Lüleburgaz Mitingi
UİD-DER’li bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Yaşanan ekonomik krizle birlikte işten çıkarmalar artıyor ve buna karşı işçilerin sesleri yükselmeye başlıyor. Biz UİD-DER’li işçiler ise işyerlerinde, mahallerde, meydanlarda sınıfımızın yanında yer alıyor ve bu mücadeleyi bir adım öne taşıyabilmek için emek harcıyoruz.
Bu amaçla, 25 Ocak’ta Lüleburgaz’da işten çıkarmalara karşı düzenlenen mitinge katıldık. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı bu mitingi çeşitli sendikalar ve kitle örgütleri düzenlemişti. Burasının bir sanayi bölgesi olduğu düşünüldüğünde katılım olması gerekenden azdı. Ancak önceki yıllara oranla daha geniş bir katılım sağlandığı da görülmekteydi. Atılan sloganlara işçiler gür bir sesle katılıyordu. “Krizin faturası patronlara”, “işten atılmalara son” gibi sloganlara sık sık AKP karşıtı sloganlar da ekleniyordu. Bu miting alanında her ne kadar sorunun kaynağının AKP olduğu doğrultusunda bir söylem hâkim olsa da, şurası bir gerçektir ki bu sorunun kaynağında AKP’nin politikaları değil kapitalist sisteminin kendisi yatmaktadır. Yani sendika bürokratları bu mitingi yaklaşan seçime yatırım olarak görse de, işçilerin şunu görmesi gerekiyor ki, bizim esas düşmanımız yalnızca AKP değildir, bir bütün olarak patronların bu acımasız kapitalist sömürü sistemidir.
Biz UİD-DER’li işçiler alanda bir taraftan İşçi Dayanışması bültenimizi işçi arkadaşlara ulaştırırken, bir taraftan da atılan sloganlara eşlik ettik. İşçilerle yaptığımız sohbetlerde mücadelenin önemi, işyerlerinde yaşanan sorunlar ve çözümleri üzerine konuştuk. Şunu bir kere daha gördük ki biz işçilerin her yerde sorunları aynı, tıpkı çözümleri gibi.
İşçi Dayanışması bültenimizin dağıtımı sırasında işçi arkadaşlarla ettiğimiz sohbetlerde kimi işçi arkadaşların derneğimizin internet sitesini takip ettiklerini öğrenmek ayrı bir mutluluktu. Bu miting alanında şunu bir kez daha görmüş olduk, artık yaşanan bu krizle birlikte uzun yıllardır derin uykudaki kocaman dev yavaş yavaş uyanmaya başlıyor.
Son Eklenenler
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...