Buradasınız
İşçi ve Emekçiler Emek ve Özgürlük İttifakı’nın Kartal Mitinginde Haykırdı: Artık Yeter, Birlikte Değiştireceğiz!
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çağrısıyla 15 Ocakta İstanbul Kartal Meydanında on binler bir araya geldi. “Yoksulluğa, Savaşa, Baskılara Dur Diyelim/Birlikte Değiştirelim” şiarıyla gerçekleştirilen mitingde; yoksulluğa, baskılara, yasaklara, savaşa, tek adam rejimine karşı sloganlar yükseltildi. Mitinge ittifak bileşenleri olan HDP, TİP, EMEP, EHP, TÖP ve SMF ile demokratik kitle örgütleri, emekten yana parti ve kurumlar, aydın ve sanatçılar katılım sağlarken; işçilerin mücadele örgütü UİD-DER de “emek cephesini büyütelim” sloganıyla mitingde yerini aldı.
In Turkey, the Labour and Freedom Alliance organizes a demonstration against the oppressive government. Thousands of workers, youth, kurdish shout: #EnoughIsEnough! We want freedom! Down with the government! No to poverty! Raise wages! #DownWithCapitalism!#emekveözgürlükittifaki pic.twitter.com/qJXbVuVQUw
— UİD-DER (@uid_der) January 15, 2023
On binlerce işçi ve emekçinin coşkuyla haykırdığı mitingde ittifak bileşenleri adına konuşmalar gerçekleştirildi. İlk konuşmayı TÖP sözcüsü Juliana Gözen yaptı. “Bizden çaldıkları hayatları, bizden çaldıkları hakları birlikte geri alacağız” diyen Gözen’in ardından söz alan EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk hükümetin savaş ve baskı politikalarını eleştirdi. Öztürk, “Birleşiyoruz kuvvetleniyoruz, birleşen halkları hiçbir kuvvet yenemez” dedi. EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz ise şöyle konuştu: “Bekaert’te grev yasağını dinlemediler işçiler. EYT’liler uzun süre mücadele ettiler ve kazandılar. Kadınlar, çocuklar için bir öğün ücretsiz yemek için mücadele ettiler ve ana sınıfında yurtlarda bir öğün ücretsiz yemek hakkını kazandılar. Antep’te döküm işçileri ayaktalar. Saya işçileri ayaktalar. Diyarbakır’da fırın işçileri ayaktalar. Metal sektöründe iki bin işçi grev kararı alıyor. İşte kazana kazana geliyoruz. Birleşe birleşe geliyoruz.”
Akdeniz’in ardından söz alan HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar konuşmalarında emek, barış, özgürlük ve demokratik haklara vurgu yaptılar. Yapılan konuşmalarda; savaştan, sömürüden, yalandan ve talandan beslenen iktidara karşı barışı getirmek ve baskıcı rejimi değiştirmek için mücadelenin hep birlikte büyütüleceği ifade edildi. Buldan konuşmasında halkların ve emekçilerin bir ittifak oluşturduğunu belirterek “Bizim mücadelemiz İstanbul kadar sağlamdır, İstanbul kadar büyüktür, kararlıdır. Bizim ittifakımız İstanbul kadar güzeldir. İstanbul Diyarbakır, Şırnak, Cizre, Botan’dır. Karadeniz’dir İstanbul” derken, Mithat Sancar da şöyle konuştu: “Bütün baskılara, sömürüye, savaş politikalarına, polis baskınlarına kumpas davalarına rağmen HDP ile birlikte yürüyor Emek ve Özgürlük İttifakı. Büyüyerek geliyor. Bu ülkeyi güzelleştirmeye geliyor, bu iktidarı göndermeye geliyor, bu düzeni değiştirmeye geliyor Emek ve Özgürlük İttifakı.”
Mitingde, bir sürprizi olduğunu söyleyerek Türk ve Kürt emekçilerini mitinge davet eden Selahattin Demirtaş’ın sözlerini yazdığı ve müziğini bestelediği “Emekçiyiz” şarkısı da seslendirildi. Şarkıda emek vurgusu öne çıktı. Konuşmaların ardından beyaz başörtüleriyle sahneye çıkan barış anneleri kitleyi selamladı. Emek ve Özgürlük İttifakı’nın çağrısıyla, on binlerin katılımıyla gerçekleşen 2023 yılının ilk kitlesel mitingi sloganlarla, halaylarla son buldu.
UİD-DER: Rejimin ve Sermayenin Saldırılarına Karşı Emek Cephesini Büyütelim!
İşçilerin mücadele örgütü UİD-DER, Kartal Meydanında her sektörden işçilerin, emekçi kadınların, emeklilerin, gençlerin oluşturduğu örgütlü, disiplinli ve coşkulu kortejiyle yerini aldı. UİD-DER kortejinde şu pankartlar taşındı: “Milyonlar İşsiz, Milyonlar Geçinemiyor, Milyonlar Geleceksiz/Rejimin ve Sermayenin Saldırılarına Karşı Emek Cephesini Büyütelim!”, “Büyüyen Yoksulluğa, İşsizliğe, Baskı ve Zorbalığa/Artık Yeter! Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı!”
Mücadeleyi büyütmek için, baskı ve zorbalığa dur demek için yürüyoruz.
— UİD-DER (@uid_der) January 15, 2023
Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz!#ArtıkYeter #EmekÖzgürlükKartalda #EmekveÖzgürlükİttifakı pic.twitter.com/Yp2foh5JBC
Toplanma alanında kendi programını gerçekleştiren UİD-DER; işsizliğe, yoksulluğa, geleceksizliğe, sömürüye, doğanın talan edilmesine, tek adam rejimine, baskı ve zorbalığa “Artık Yeter” dedi. Program “İnsanlığın umutlu ve çalışkan evlatları, güzel yarınlar için mücadele edenler, hoş geldiniz kardeşler” denilerek kitlenin selamlanmasıyla başladı.
Yoksulluğun çığ gibi büyüdüğü, yolsuzluğa gömülen ve çürüyen tek adam rejiminin baskı ve yasaklarla toplumu sindirmek istediği, genç kuşakların çıkışsız ve geleceksiz hissettiği, buna karşın toplumda değişim arzusunun büyüdüğüne işaret edilerek şöyle denildi: “Türkiye işçi sınıfı eli kolu bağlı oturup bu yoksulluğu kabul etmeyecek, etmemelidir! Mutlak yoksulluğa, sefalete sürüklenmeye rıza gösteremeyiz. Büyüyen yoksulluk çığına, işsizliğe, geleceksizliğe, baskı ve yasaklara karşı harekete geçmekten başka seçenek yoktur!”
Yoksulluğa, baskı ve yasaklara "artık yeter" demek için Kartal'dayız. Kapitalizme öfkemizi haykırmak için alanlardayız.#ArtıkYeter #EmekÖzgürlükKartalda #EmekveÖzgürlükİttifakı pic.twitter.com/cnAORd16S5
— UİD-DER (@uid_der) January 15, 2023
UİD-DER’in umutsuzluğa ve karamsarlığa geçit vermeden yürüttüğü “Artık Yeter! Şimdi Birlik ve Mücadele Zamanı!” kampanyasına dikkat çekilerek “UİD-DER tüm emekçileri işsizliğe, büyüyen yoksulluğa, baskı ve yasaklara karşı birlik olmaya, dayanışmaya, mücadeleye çağırıyor” denildi. Programda işyerlerinde, sendikalarda, işçi örgütlerinde, alanlarda bir araya gelinmediği, sendikalar güçlü mücadele örgütleri haline getirilmediği, işçiler, emekçi kadınlar, gençler daha fazla sorumluluk almadığı takdirde toplumsal sorunların çözülemeyeceği vurgulandı.
Ömrünü uzatmak için tek adam rejiminin kaos politikalarına, yapay kutuplaştırma oyunlarına başvurduğuna, halklar arasına düşmanlık duvarı örmeye çalıştığına dikkat çekildi. Şu hususlara yer verildi: İstanbul Büyükşehir Belediyesine kayyum atamak, belediyenin kaynaklarına çökmek istiyorlar. Sözde açılımlarla Alevileri kontrol altına almak ve biat ettirmek istiyor, Alevilerin asıl taleplerini görmezden geliyorlar. Kardeş Kürt halkının demokratik haklarını yok sayıyor, 6 milyondan fazla insanın oyunu almış HDP’yi kapatmak istiyorlar. Kardeşler, amaç belli değil mi? Kurulan tuzak belli değil mi? Yapay kutuplaştırmayla emekçileri bölmek, halkları karşı karşıya getirmek istiyorlar. Bizi birbirimize düşürüp yağma düzenini korumak istiyorlar.”
Emek ve Özgürlük İttifakı'nın çağrısıyla işçi örgütleri, demokratik kitle örgütleri, emekten yana partiler Kartal'da bir araya geliyor.#ArtıkYeter #EmekÖzgürlükKartalda #EmekveÖzgürlükİttifakı pic.twitter.com/32uba2oRoK
— UİD-DER (@uid_der) January 15, 2023
Sermaye ve düzen partileri karşısında emek cephesi olarak örgütlü bir güç haline gelerek durulabileceğinin altı çizilerek şöyle denildi: “Kardeşler, bir kurtarıcı gelip bizi kurtarmayacak! Bizi kurtuluşa götürecek olan güç; birliğimiz ve mücadelemizdir! Dert bizde derman ellerimizdedir! İşsizliğe, hayat pahalılığına, baskı ve zorbalığa karşı gücümüzü birleştirelim. İşçi sınıfının örgütlü saflarını ve mücadelemizi büyütelim!”
Program boyunca UİD-DER Müzik Topluluğu UMUT’un şarkıları ve marşları hep birlikte coşkuyla söylendi. Toplanma alanındaki programın ardından UİD-DER korteji yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Milyonlar Aç, Milyonlar İşsiz, İşte Kapitalist Sisteminiz”, “Çaresiz Değil Milyonlarız”, “Kahrolsun Ücretli Kölelik Düzeni”, “Krize Karşı Sınıf Cephesi”, “Kriz, Savaş, İşsizlik, Çözüm İşçi İktidarında”, “Dünyanın Bütün İşçileri Birleşin” sloganları atıldı.
En Turquía, La Alianza por el Trabajo y la Libertad organiza una manifestación contra el gobierno opresor. Miles de trabajadores, jóvenes, Kurdos gritan: #YaBasta! ¡Queremos libertad! ¡Abajo el gobierno! ¡No a la pobreza! Suban los salarios! #AbajoElCapitalismo! pic.twitter.com/PIJlWxIx9V
— UİD-DER (@uid_der) January 15, 2023
İşçiler, emekçi kadınlar, emekçi gençlik haykırıyor: Kapitalizme yumruk!#ArtıkYeter #EmekÖzgürlükKartalda #EmekveÖzgürlükİttifakı pic.twitter.com/n0jYDCmCcF
— UİD-DER (@uid_der) January 15, 2023
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...