Buradasınız
Krizin Faturası Patronlara
Gazi’den bir işçi
UİD-DER Gazi Temsilciliğinde düzenlediğimiz “Krizin Faturası Patronlara” adlı futbol turnuvasının ilk bölümünü, amaçladığımız gibi dostluk ve dayanışmanın güzel bir örneğini yaşayarak tamamladık. Turnuva 4 hafta sürdü ve 27 Aralık Cumartesi günü tüm takımların birleşerek büyük sahada oynadığı güzel bir maçla sona erdi. Turnuvamıza bu adı vermemizin nedeni patronların bizi futbolla uyutmayı sürdürdüğü bu kriz döneminde işçi kardeşlerimizi krizden haberdar etmek ve derneğimizi tanıtmaktı.
Futbol hepimizin ihtiyacı olan spor yapmanın bir şekli ama biz işçiler sporu patronların bize sunduğu gibi rekabetin ve bireyciliğin değil, dostluğun ve dayanışmanın bir aracı yapmak için yan yana geldik. Turnuva boyunca birçok işçi kardeşimiz derneğimizi ve yaptığımız çalışmaları tanıma ve bunlara katılma fırsatı buldu. İşçi sınıfını parçalara ayırıp evlerine, internet kafelere, kahvehanelere hapseden patronlar sınıfına inat, beraberce, hem de büyük bir neşeyle ve dostça futbol sahasında birleştik. Krizin hepimizi etkilediğini ve bundan kurtulmanın da hep beraber bu krizin faturasını ödemeyi reddederek olacağını çevremizdekilere bir kez daha anlattık.
Evet, işçiler futbol oynuyor! İşçiler kendi sorunlarıyla yüzleşiyor. Sorunlarımız ortak, çözümün de ortak verilecek mücadelede olduğunu öğreniyoruz. İşçiler futbol oynuyor, birleşiyor. Patronlara ve onların insanlığı felâkete götüren düzenlerine inat birleşiyor. Birer birer yan yana geliyor. UİD-DER’imiz bize yol gösteriyor. İşyerlerinde, mahallelerde sınıf kardeşlerimizle buluşuyoruz ve patronlara atacağımız o son büyük gol için şimdiden paslaşıyoruz. Çünkü biliyoruz ki: BİRLEŞEN VE BİLİNÇLENEN İŞÇİLER YENİLMEZLER!
UİD-DER Yürüyor, Mücadele Büyüyor!
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...