Buradasınız
Maltepe İşçilerinden Mektup Var
Maltepe Üniversitesi Hastanesi’nden bir grup direnişçi işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Bizler Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde direnişe geçen işçileriz. Hepimiz uzun yıllar bu hastanede emek verdik. İçimizde 17 yıl çalışan arkadaşlarımız var. En kısa süreli çalışan arkadaşımız bir yıla yakın bir zamandır çalışıyordu. Hastane yönetimi şimdiye kadar her yıl yüzde iki ya da yüzde üç zam yaptı. 15 yıldır çalışan bir arkadaşımızın en son aldığı maaş 1025 liradır. Bu da onun çalıştığı bölümden kaynaklı. Yoksa 18 yıldır çalışan başka bir arkadaşımız halen 930 lira maaş alıyordu.
Biz de bu yıl toplanıp maaş zamlarını konuşmak için fakülte yönetimi ile toplantı yaptık. Birinci toplantı zamlardan önce idi. Yönetici bize toplantıda “maaşlarınıza zam yapacağız, çok memnun kalacaksınız, bize teşekkür edeceksiniz” dedi. Bir süre sonra da zam açıklandı. Ortalama 20-30 lira zam yaptılar. İnsan çocuğuna harçlık vermeye utanıyor bu parayla. Biz buna karşı çıktık. Bahçede toplantı yaptık. Müdür geldi toplantıya ve bize, “Çalışan çalışır, çalışmayan gitsin. Yaptığınız iş bir paspas. Onu yaptırmak için kimi olsa bulurum” dedi. Hepimiz çok öfkelendik. Her birimiz o hastanenin kârına kâr katıyorduk. Yıllarca hasta altı temizledik. Hastanede her işi yaptık. Yapılan bu haksızlığa karşı bizler de bir araya gelip toplu olarak sendikaya üye olduk. Onlar da 1 Ekimde içimizden öne çıkan, bizim de sözcümüz olmuş bir arkadaşımızı işten attılar. Sonrasında içimizden 3 kişiyi daha attılar ve bunu 6 Aralıkta toplu olarak işten çıkarılmamız izledi. Hiçbir açıklama yapmadan hepimizi kış günü işsiz bıraktılar. Yönetim arayıp bizi işten çıkardığını haber vermeye bile tenezzül etmedi. Arkadaşlarımız birbirine haber verdi.
Biz şimdi direnişteyiz. Mücadelemize devam ediyoruz. Kazanıncaya kadar da devam edeceğiz. Bazen sohbet ederken birbirimize “keşke bu kadar çok çalışmasaydık. Hiçbir değeri yokmuş. Emeğimizi sömürüp iyi niyetimizi suiistimal etmişler” diyoruz. Sonra da “biz dürüst insanlarız. Hastaların yattığı yerde bize bu kadar az maaş veriyorsanız, o kadar iş yaparız diyemezdik. Böyle yapsak hastalar mağdur olurdu. Şimdi doğrusu hakkını almak için mücadele etmektir” diyoruz. Hakkımızı mücadele ederek alacağız.
Şimdi içeriye taşeron soktular. Mücadele etmek yerine, işe geri dönen arkadaşları taşerona aldılar. Tabii biz dışarıda direnişteyiz diye içerde şimdi onlara iyi davranıyorlar. Bir tanesi direnişteki arkadaşımıza mesaj atmış şöyle diyor: “Arkadaşlar hepinizi çok özledim. Korkulacak gibi değil adamlar. Sabit vardiya çalışıyoruz. Lütfen geri dönün!” Bu mesajı gönderen arkadaşımızın ve içerde çalışanların hiçbir şeyin farkında olmadıklarını, bilinçsiz davrandıklarını görüyoruz. Bizim direnişimiz içerdekilere daha şimdiden yol parası, ticket, maaşlarda düzelme gibi kazanımlar sağladı. İçerde işçilere şimdi adam gibi davranıyorlar. Biz de bunları istemiştik. Onlarca yıldır çalışan işçisine bunu vermeyen yönetim şimdi ne oldu da daha dün toplayıp getirdiği işçiye bu kadar kesenin ağzını açtı? Direniş çadırı kalktıktan sonra şimdi verdiklerinin hepsini geri alacaklar. O da yetmeyecek taşeronun canavar yüzünü görecekler. Biz bunların farkındayız. Eninde sonunda çıkarıldığımız işimize sendikalı olarak döneceğiz. O yöneticiler başları önde buradan çıkacaklar. Biz buna inanıyoruz.
UİD-DER’in kampanyasını da çok anlamlı buluyoruz. Maaşların yükseltilmesini istiyoruz. Taşerona karşı mücadelenizi destekliyoruz. “Susma haykır, taşerona hayır” diyoruz. Herkesin mücadelemizi desteklemesini istiyoruz.
Haklıyız, mücadeleyle kazanacağız!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...