Buradasınız
Mersin’de Eleks Konfeksiyon Atölyesi İşçileri Hakları İçin Mücadele Ediyor
Mersin’den bir grup UİD-DER’li
Bir süreden beri patronun saldırılarına karşı mücadele eden Mersin’deki Eleks konfeksiyon işçileriyle görüştük. İşçiler yaşadıkları sıkıntıları ve mücadelelerini anlattılar.
1994 yılından bu yana faaliyet gösteren Eleks konfeksiyon atölyesinde, 2008 yılının Ağustos ayından itibaren işçilerin mesaileri ödenmemeye, ücretleri zamanında verilmemeye başlanmış. Bir süre sonra da işçi sayısı 230’dan 150’ye düşürülüp çalışma saatleri uzatılarak, cumartesi günleri de zorunlu mesai uygulaması başlatılmış. Ekonomik krizin etkilerinin daha çok hissedilmesiyle de patron işçilerle bir toplantı yapmış. Toplantıda, “Sosyal Sigorta Primini birkaç ay boyunca 15 gün ödeyeyim, ekonomik kriz belimizi büküyor, karşılıklı özveride bulunursak hep beraber doğrulabiliriz” laflarıyla işçilerin karşısına çıkmış. İşçiler de yıllardır oraya emek verdikleri düşüncesiyle atölyenin kapanmasını ve arkadaşlarının işsiz kalmasını istemedikleri için başka çarelerinin olmadığına karar verip patronun teklifini kabul etmişler. Oysa onlar “yüce gönüllülük” edip haklarından vazgeçerek patrona 15 günlük primlerini bahşetseler de, patronları izin istedikleri günlerdeki primlerini bile sigortanın yatırıldığı günlerden düşmüş. Mesailer ödenmemeye devam etmiş, ücretler zamanında yatırılmamış.
Yaşananlar üzerine işçiler seslerini yükseltmeye başlamışlar. Patron da onları sakinleştirmek için işçilere olan bütün borcunu 18 Ağustosta ödeyeceğini taahhüt etmiş. Ancak herhangi bir ödeme yapmamış. Borcunu ödememesi üzerine işçiler de cumartesi günü zorunlu mesaiye gelmemişler. İşçiler aynı zamanda aralarında 3 kadın, 2 erkek işçiden bir komite oluşturarak neler yapabileceklerini tartışmışlar. Takip eden pazartesi sabahı servis işçileri almaya gelmemiş. İşyerine kendi imkânları ile gittiklerinde de duvara asılı kâğıtta şunu okumuşlar: “Çalışan işçilerin dikkatine! Atölyemiz ekonomik krizden dolayı bir süre kısa dönem çalışma şeklinde faaliyet gösterecektir…”
İşçilere göre patron birkaç ay ortadan kaybolarak, işçilerin bu süre içerisinde dağılmasını bekliyor. Oysaki emekliliğine 5,5 ayı kalmış olan komite içerisindeki kadın işçi şöyle açıklıyor kararlılığını: “Emekliliğime 5,5 ayım kaldı. Kocam rahatsız ve bakımıma muhtaç. Ama ben haklarımın peşini bırakmayacağım. Bizden sonra orada çalışacak olanlara bırakacağımız haklar olmalı. Mücadeleye tüm kararlılığımızla devam edeceğiz.” Komiteden erkek bir işçi ise; “15-20 yıldır arı gibi çalışıyoruz. Çocuklarımızın, güneşin yüzünü görmeden. Hayatımızın şu 1,5 ayında yokluğu dibine kadar yaşadık” diyor.
Patronlar sınıfının pek çok yerde işçilere yaşattığı sorunları aynıyla yaşayan işçi kardeşlerimize mücadelelerinde onlarla birlikte olduğumuzu ifade ederek ayrılıyoruz yanlarından.
Kriz, Açlık, İşsizlik; Çözüm İşçi İktidarında!
Özyüksel Deri’de İşten Atılma!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...