Buradasınız
Mersin Liman İşçisi İşbaşı Yaptı
Mersin’den bir UİD-DER üyesi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Mersin limanında 131 gündür süren onurlu mücadelede, liman işçileri MIP, MPO ve Akansel patronlarına geri adım attırdılar. Polisin saldırılarına kararlılıkla direnen işçilerin eylemlerinin ulusal ve uluslararası basına yansıması sonucunda MIP yetkilileri sendika ile görüşme yaptı. Bu görüşmeler neticesinde direnişin 129. gününde 72 işçi işbaşı yaptı, ertesi gün ise 50 işçi daha işinin başına geçti.
Yapılan anlaşmaya göre, birkaç gün içinde kademeli olarak 150 işçi işe geri dönecek, geriye kalan 49 işçi ise 1 ay sonra işbaşı yapacak. Bir ay sonra işine dönecek olan 49 işçi Akansel firmasının tek faaliyet kanadı olan taşımacılık bölümünde işbaşı yapacak. İşe alınan işçilere 1000’er lira kıdem tazminatı ödenecek, ücretleri 1000 liraya çıkarılacak, sendikaları kabul edilecek, 8 saat çalışma ve 3 vardiya sistemi uygulanacak, işçilere servis hizmeti sunulacak, çalışma ve yemek koşulları iyileştirilecek.
Bizler UİD-DER’li işçiler olarak direniş sürecini çok yakından takip ettik. İşine dönmenin sevincini yaşayan işçilerden biri ile yaptığımız sohbette işçi arkadaşımız şunları söyledi: “Asıl mücadele şimdi başlıyor. İşimizi kazandık, ancak dışarıdaki bütün arkadaşlarımız işine dönünceye kadar içerde ve dışarıda mücadele devam edecek. İçerde elbiseler yenilenmiş, yemekhanede olumlu değişiklikler yapılmış, iş saatimiz azaltılmış, servis getirilmiş, ücretimiz artmış, en önemlisi sendikalı çalışma hakkımız kabul edilmiş. Bu hakları bizler hep birlikte onurlu mücadelemizle kazandık. Ayrıca tek başımıza da değil çeşitli sendikalarla, demokratik kitle örgütleriyle, devrimci kurumlarla, ailelerimizle kazandık. Bu onurlu mücadeleye destek veren herkese tüm işçi arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum.”
Birleşen İşçiler Yenilmezler!
Öğren, Öğret, Örgütle!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...