Buradasınız
Mutaş’ta İşten Atmalar Devam Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Gebze’de kurulu olan Mutaş A.Ş.’de Birleşik Metal-İş sendikasına üye oldukları için 26 Ağustosta 7 işçi işten atılmıştı. İşçiler Mutaş patronuna gereken cevabı fabrika önünde direnişe geçerek vermişlerdi. 28 Eylül günü Mutaş patronu 9 işçiyi daha işten attı. Böylelikle işten atılan işçi sayısı 16’ya ulaştı.
Geçtiğimiz hafta fırınlarda çalışan işçiler öğle molalarında fırınları kapatarak öğlen yemeklerine gitmeye başlamıştı. Patron, “üretim ve zaman kaybına yol açtığı” gerekçesiyle işçiler aleyhinde tutanaklar tutturmuş ve salı gününe kadar süre tanımıştı. Direnişin başladığı günden bu yana stoğu tükenen Mutaş patronu, bir de işçilerin birliği ile karşılaşınca hepten zora düştü. Mutaş işçilerinin üretimden gelen güçlerini üretim tonajlarına yansıtması sonucu iyice zorda kalan patron, işçilerin birliğini böleceğini düşünerek 28 Eylülde 9 işçiyi daha işten attı. Fakat bu saldırı bile Mutaş işçilerinin birliğini bozamadı. Vardiyadaki işçiler ve işten atılan işçiler hep birlikte sloganlar atarak yapılan saldırıyı protesto ettiler ve patrona bu kadar kolay kurtulamayacağının mesajını verdiler.
İş çıkışı saatinde fabrika önüne yoğun bir polis takviyesi yapılmasına rağmen işçiler işten atmaları protesto etmek için fabrikanın giriş kapısının önünde oturma eylemi yaptılar. Oturma eylemi sırasında “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Çocuklar Aç, Babalar İşsiz”, “Mutaş İşçisi Köle Değildir”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın” sloganları atıldı. Oturma eylemi sırasında, işten atılan işçilerin isimlerinin yazılı olduğu bir liste asıldı güvenlik camına. Listeyi gören işçiler sloganlar atarak ve Mutaş patronunu yuhalayarak tepkilerini dile getirdiler.İşten atılan işçilere destek olmak için bizler de UİD-DER’li işçiler olarak oradaydık. Ayrıca kısa bir süre önce bir direniş yaşayan direnişçi Çel-Mer işçileri, Nakliyat-İş, Dostel’den sendika temsilcisi ve emekten yana kurumlar da dayanışma için Mutaş işçilerinin yanındaydılar.
Fabrika önünde toplanan kalabalık, patronun dışarı çıkmasını bekledi. Mutaş patronu fabrikadan çıktığında işçiler alkışlar ve yuhalamalarla tepkilerini dile getirdiler. Akşam saat 20.00’a kadar fabrika önünde bekleyen işçiler daha sonra buradan BMİS Gebze Şubesine yürüdüler. Yürüyüş esnasında Çayırova Boru ve Demtras işçileri yol kenarında alkışlar ve sloganlarla Mutaş işçilerini karşıladılar. Yürüyüş tamamlandıktan sonra BMİS Gebze Şubesinde durum değerlendirmesi için işçilerle birlikte bir toplantı düzenlendi.
Yaşananlar gösteriyor ki, patronlar sınıfının işçilerin en ufak bir hak arama mücadelesine bile tahammülü yok. Mutaş işçileri yasal haklarını kullanmış ve bunun karşısında tazminatsız olarak işten atılmışlardır. Burada yaşananlar sadece Mutaş işçilerinin sorunları değildir. Mutaş işçilerinin vermiş oldukları mücadeleye hep beraber omuz vermek ve seslerine ses katmak için Mutaş işçisinin yanında olalım. Bilelim ki, onların kazanımı tüm işçi sınıfının kazanımı olacaktır.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.