Buradasınız
Mutaş Ziyareti ve Patronun Neden Olduğu Bir Trajediye Tanıklık!
Gebze’den bir grup işçi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’li işçileri olarak Mutaş direnişçilerini, direnişlerinin 33. gününde ziyarete gittik. Eski bir Mutaş işçisi de direnişçi işçileri ziyarete gelmişti. Eski Mutaş işçisi olan Mehmet abimizle de sohbet ettik. Direnişçi Mutaş işçilerini ziyarete gelmesinin çok önemli olduğunu söyledik. Anlattıkları ise patronun acımasız yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.
Mehmet abimizi yaklaşık 5 yıl önce Mutaş patronu tazminatsız olarak işten atmış. Mehmet abi Mutaş’ta fırın ustası olarak çalışıyormuş. Eskiden fırınlarda yakıt olarak mazot kullanılıyormuş ve bu da insan sağlığına zarar veriyormuş. Kışın öyle oluyormuş ki, fırınlarda yakılan mazot dumanı diz boyundan tavana kadar sarıyormuş fabrikayı. Sıradan toz maskeleri de haliyle bu zehirli havayı solumalarını önlemiyormuş. Senelerce böyle çalışınca vücudu sonunda bu durumu kaldıramamış. Uzun süre hastanede yatan bu işçi abimize patron ilk başta “seni artık bekçi olarak çalıştıracağız” demiş. Fakat işbaşı yapacağı gün yine üretime, fırına vermiş. Patron söz verdiği halde bölüm değişikliği yapılmadığı için Mehmet abi fırında çalışmayı kabul etmemiş ve patron tarafından tazminatsız olarak işten atılmış. Tazminatsız ve haksız gerekçelerle işten atıldığı için iş mahkemesinde dava açmış. Ancak aradan 5 yıl geçmiş olmasına karşın mahkemesi hâlâ sürmekteymiş. Vücudundaki hasar o kadar büyük ki, atıldığından bu yana hiç çalışamamış. Doktorlardan hastalığı ile ilgili rapor da almış, fakat raporda “iyileşme durumu olabilir” diye yazması yüzünden emekli olamadığını belirtiyor işçi abimiz. Şimdi ise patrona karşı sendikalaşan ve bunun mücadelesini yürüten işçi arkadaşlarını ziyaret ederek destek sunmaya gelmiş.
Biz UİD-DER üyesi işçiler biliyoruz ki, Mutaş patronu da dâhil patronların kâr hırsı yüzünden nice işçi kardeşimizi yitirdik ve nice işçi kardeşimiz de sağlıklarından oldu. Halbuki bizi işe alırken tam teşekkülü bir hastaneden sağlam raporu istiyorlar. Patronlar bizi posamızı çıkarana kadar çalıştırıp üç-beş sene sonra sağlığımızı elimizden alıyorlar. Sağlığımızı kaybettiğimizde ise paçavra gibi bir kenara atıyorlar. Mutaş patronu hiçbir iş güvenliği tedbirini almadığı için önce işçinin sağlığını bozmuş, ardından ise tazminatını bile vermeden kapının önüne koymuştu. Ancak işçi abimiz boynunu büküp gitmemişti. Mutaş patronunu mahkemeye vererek hakkının peşine düşmüştü. 5 yıldır hakkının peşini bırakmayan işçi abimiz direnişteki işçi kardeşlerinin mücadelesinin başarıya ulaşması için destek veriyor. İşçi kardeşlerimizin verdiği mücadele işçi sınıfının ortak mücadelesidir. Biz işçiler patronların saldırılarına karşı örgütlü mücadele vermek zorundayız.
Yaşasın Sınıf Dayanışması!
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.