Buradasınız
“Gurur” Tablomuz!
Kıraç’tan bir deri işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Van’daki depremde aralarında birçok öğretmenin de bulunduğu yüzlerce insan hayatını kaybetmişti. Depremden sonra Milli Eğitim Bakanlığı Van’daki okullarda çalıştırılmak üzere 800 kişilik kadro açılacağını duyurdu. Bu 800 kişilik kadro alımına Türkiye genelinde toplam 24 bin öğretmen başvuru yaptı.
Geçtiğimiz günlerde Takvim gazetesi bu olay için “İŞTE GURUR TABLOMUZ” diye manşet atmıştı. Gazeteye göre, görev yapacakları yer Van da olsa Türk öğretmenleri, milli duygularla koşa koşa Van’a gitmek istiyorlarmış! Bunun için binlerce öğretmen bu kadro alımına başvuru yapmış! Takvim gazetesinin “gurur tablomuz” dediği aslında içler acısı bir durumdur. Bu durum bizlere işsizliğin bu ülkede ne denli büyük bir sorun olduğunu gösteriyor. Fakat patronların gazete ve TV’leri bu sorunu ve buna benzer sorunları yokmuş gibi gösterip, meseleleri istedikleri gibi gündeme getiriyorlar. Aslında başvuru yapan öğretmenler çalışacakları illeri istedikleri gibi seçme lüksüne sahip değiller. Onlar bin bir zorlukla okuyan yoksul insanların çocuklarıdır. Üniversitelerini bitirdikleri halde yıllardır atanmayı bekliyorlar. Düşünün, 800 kişilik kadroya 24 bin öğretmen başvuru yapıyor ve patron gazeteleri de bunu gurur tablomuz diye ilan ediyor!
Evet, dünyanın her ülkesinde işsizlik biz işçiler için yakıcı bir sorundur. Ancak patronların egemen olduğu bu sistemde işsizlik sorunu çözülemez. Onlar bu işsizler ordusunu her daim çalışan işçilere karşı kullanırlar. Bu nedenle patronların ve onların hükümetlerinin işsizlik sorununu çözme konusunda samimi olmadıklarını her defasında görüyoruz. İşsizlik sorununda biz işçilerin talebi, uzun çalışma saatlerinin kısaltılması ve yüz binlerce işsizin işe alınmasıdır. Fakat patronların hükümetleri genelde bu sorunu şu şekilde çözeceklerini iddia edip, bizleri de ikna etmeye çalışırlar: Onlara göre devlet ülkedeki patronlara karşılıksız krediler vermeli, çeşitli vergilerden patronları muaf tutmalı, patronların yeni yeni fabrikalar kurmasını sağlamalıdır. Böylelikle patronlar yeni fabrikalar kurup, o fabrikalara da yeni işçiler alacaktır! Bu yalanlarla bizlerden kestikleri vergileri tekrar patronlara verip onların sermayelerinin büyümesini sağlamaktadırlar. Patronların işsizlik sorununu çözmek gibi bir dertleri olmadığı açıktır. Gurur tablosu denen şey ibretlik bir tablodur.
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...