Buradasınız
UİD-DER’in Kampanyası İşe Yarıyor
Bir grup metal işçisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“İş Kazaları Kader Değildir! İşçi Ölümlerini Durduralım” kampanyamızı çeşitli faaliyetlerle sürdürmeye devam ediyoruz. Çalıştığımız fabrikalarda da bir duyarlılık yaratmaya çalışıyoruz. Fabrikamızın İş Sağlığı ve Güvenliği kurulunda yer alan işçiler olarak çeşitli taleplerde bulunuyoruz. Geçtiğimiz günlerde fabrikada yaşanan bir iş kazasında kadın arkadaşımızın kolu çatlamıştı. Yaklaşık üç haftadır raporlu olan işçi arkadaşımızın yaşadığı kazadan sonra, kaza sebebi olan plastik paletlere, paletlerin ayaklarını yere sabitleyecek bir tutucu takılmasını talep ettik.
Patron, iş kazası tutanağı tutturmayan arkadaşımıza raporlu olduğu günlerden sadece bir günün parasını kesmeyip “bu işler karşılıklı, o bizi şikâyet etmedi, biz de bir gününü kesmedik” dedi. Koca üç haftadan bir günü lütfetmiş patronumuz. Bunu duyan arkadaşımız tutanak tutturmadığı için bir kez daha pişman oldu.
Patron için bir günlük ücrete tekabül eden bu iş kazası, çalıştığımız tüm işyerlerinde yaşanan ve bir günlük ücret ile kıyaslanmayacak kadar önemlidir. Bu nedenle çalıştığımız yerlerde, İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarında yer almalı, bu kazaların yaşanmaması yolunda mücadele etmeliyiz.
Bizler fabrikamızda yaşanan bu kaza üzerinden gerekli önlemi aldırmayı başardık. “İş Kazaları Kader Değildir! İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyamız fabrikalarda da yol almaya devam ediyor.
Yoksulluk
Bir Ocak Daha Söndü: Ersin Taşdemir
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...