Buradasınız
UİD-DER’in 1 Mayıs Şenlikleri Tuzla’dan Başladı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER’in bu seneki 1 Mayıs şenlikleri 14 Nisanda Tuzla’da başladı. Tuzla temsilciliğinde yapılan şenliğe çeşitli sektörlerden sendikalı ve sendikasız pek çok işçi katıldı. Genel-İş İstanbul 1 Nolu Şube yönetimi ve işyeri temsilcileri ile Koop-İş ve Petrol-İş işyeri temsilcileri de şenlikte yerlerini aldılar.
Mücadele şiirlerinin, şarkıların ve marşların yer aldığı şenlikte yapılan sunumda, slâytlarda ve videolarda 1 Mayıs’ın işçi sınıfı için tarihsel anlam ve önemi ortaya kondu. 1 Mayıs’ın doğuşu ve geçmişten günümüze taşınması üzerinde duruldu. Türkiye’de tüm baskı ve yasaklamalara rağmen işçilerin 1 Mayıs’a sahip çıktığına vurgu yapıldı. 500 bin kişilik 1977 1 Mayıs’ının görkemli görüntüleri izlendi ve oradan günümüzle bağ kuruldu.
Sunumda, kapitalizmin küresel ölçekte krizde olduğu, sistemin çürüdüğü ve işçi sınıfının başka bir dünya istediği vurgulandı. Bu sözlerin salondan yoğun alkış alması, emekçilerin özlemlerinin ifadesiydi. Krizin bedelini ödemek istemeyen ve sermayeye karşı mücadele eden onlarca ülkeden işçilerin görüntüleri salonda büyük etki yarattı. Bangladeş’ten Mısır’a, Tunus’tan ABD’ye, Yunanistan’dan Hindistan’a, Güney Afrika’dan Kolombiya’ya kadar onlarca ülkede eylemler yapan işçiler, “krizin bedelini patronlar ödesin, patronları istemiyoruz” diye haykırıyorlardı. Türkiye’deki işçi mücadelelerinin de yer aldığı görüntüler, işçi sınıfının uluslararası bir sınıf olduğunu, sorunlarının ve çözümlerinin de aynı olduğunu çarpıcı bir şekilde gösteriyordu. Sunum boyunca umuda, mücadeleye ve yeni bir dünya kurma arzusuna vurgu yapıldı. Şiirler, şarkılar ve marşlar yoğun alkış aldı ve duygusal anlar yaşattı. UİD-DER’in, yürüttüğü kampanyalarla işçi sınıfının sorunlarına sahip çıktığı, duyarlılık yarattığı ve işçileri örgütlediği de etkinlikte anlatıldı. Kıdem tazminatına, iş saatlerinin düşürülmesine ve ücretlerin yükseltilmesine dair kampanyaların ne denli etkili olduğu ifade edildi. UİD-DER’in, bu 1 Mayıs’a “İş Kazaları Kader Değildir, İşçi Ölümlerini Durduralım!” kampanyasıyla hazırlandığı belirtilirken; taşeronlaştırmaya, sendikasızlaştırmaya, kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasına, uzatılan iş saatlerine, düşük ücretlere, durmayan iş cinayetlerine karşı 1 Mayıs’ta birlik olma, işçi sınıfının gücünü ortaya koyma çağrısı yapıldı. Kürt halkının taleplerinin karşılanması ve barışın sağlanması istendi.Şenliğin sonunda peş peşe işçi ezgileri söylendi ve büyük bir coşku yaşandı. Etkinlik bittiğinde salondaki alkış dakikalarca sürdü. Bahçede söylenen türküler ve çekilen halaylarla 1 Mayıs sabahında buluşmak üzere şenlik sona erdi.
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...