Buradasınız
Maltepe Tıp Fakültesi Hastanesi İşçileri Direnişe Geçti
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde işten atılan işçiler, kapı önünde direnişe geçtiler. Bir süredir DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası’nda örgütlenen işçilere baskı yapan üniversite yönetimi, hafta sonu 98 işçinin işine son vermişti. Direnişçi işçiler Pazartesi günü öğle saatlerinde bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına çeşitli hastanelerden işçiler, Genel-İş Sendikası, üniversite öğrencileri, HDP yöneticileri ve bazı siyasi partiler katılarak destek verdi. UİD-DER’li işçiler de, haksızca işten çıkarılan işçilerin yanındaydı.
Üniversite yönetimi, uzun yıllardır çalışan ve kimileri 15 yıllık olan işçileri sendikalaştıkları için işten attı. Sabah vardiyaya gitmek üzere yola çıkmayı bekleyen birçok işçiye haber, diğer işçilerden geldi. İşten atma saldırısından hemen önce işçilerin taşerona geçmesi için baskı yapan yöneticiler, bunu kabul etmeyenlere kapıyı gösterdi. Üniversite yönetimi kısa bir süre önce sendikalaşmanın başını çeken işçilerden birini, daha sonra 3’ünü ve son olarak hafta sonu 98 işçiyi işten çıkardı. Toplam 102 işçinin işten çıkarıldığı açıklandı. Ayrıca işten atılan arkadaşlarının yanına gelen işçilerden de kimilerinin işten çıkartıldığı belirtildi.
Hastane bahçesinde toplanan işçiler, yaptıkları basın açıklaması ile hastane yönetimini yanlışından dönmeye çağırdı. İşçiler adına açıklamayı Ahmet Kuralcı yaptı. Arkasından işyeri temsilcilerinden Şehriban Kaya söz aldı. “Biz insanlarla uğraşıyoruz, biz insanlığa hizmet ediyoruz ama bize insan gibi davranılmıyor, köle gibi davranılıyor” diyen Kaya, işten atmalara tepki gösterdi. Hastane yönetiminin hiçbir hak hukuk tanımadığını, yaptığının hukuksuzluk olduğunun altını çizen DİSK Genel Sekreteri ve Dev-Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise, bu sorun çözülene kadar mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söyledi.
Açıklama sırasında hastane bahçesinde bekleyen işçiler öfkeliydiler. Haklarını ve daha iyi çalışma koşulları istediklerini, hastanede her işi yaptıklarını ama sıra ücretlere geldiğinde 20-30 lira zam teklif edildiğini söyleyen işçiler, İşçi Dayanışması’na tepkilerini dile getirdiler. Bir işçi “Ben burada 15 yıldır çalışıyorum, bu parayla çocuğuma harçlık vermeye utanıyorum” derken, bir kadın işçi “Hani biz aile idik? Yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. Hani bize ‘siz olmasanız ne yaparız’ diyorlardı, ne oldu?” diye sordu. İşçiler mücadelelerini desteklemeye gelenlerle birlikte “Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber, Ya Hiçbirimiz”, “Sendika Hakkımız Engellenemez” sloganları ile hastane giriş kapısı önüne direniş çadırını kurdular.
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...