Buradasınız
Şirinevler’de Stant: İşçilerden UİD-DER’in Kampanyasına Destek
Sefaköy’den bir grup UİD-DER’li
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
UİD-DER işçilerin birliğini, örgütlülüğünü güçlendiriyor. Mücadele örgütümüz UİD-DER, işçilerin sorunları temelinde çalışmalarını büyüterek sürdürüyor. UİD-DER’li işçiler olarak örgütlediğimiz mücadele kampanyalarıyla yüz binlerce işçiye ulaşıyoruz. İşçilerle sorunlarımızın çözümü konusunda sohbetler ediyoruz. Bir araya geliyoruz. Örgütlenip güçleniyoruz.
İşçilerin can yakıcı sorunlarının çözümü konusunda yeni bir kampanya başlatan UİD-DER, “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” diyor. Kampanyamızı tanıtmak, işçiler olarak bir araya gelmek ve sorunlarımızı çözmek için çeşitli emekçi mahallelerinde stantlar açıyoruz. Son olarak 7 Aralık Pazar günü Şirinevler Meydanı’nda standımızı açtık. Daha stant hazırlıklarını yaparken işçi ve emekçiler bizleri ilgiyle karşıladılar. Daha önceki çalışmalarımızdan bizleri tanıyanlar “UİD-DER’li işçiler hoş geldiniz” dediler. UİD-DER’le yeni tanışan işçiler, mücadeleci işçilerin kurduğu bir işçi örgütü olduğu için mutlu olduklarını, işçilerin sorunlarının gündem olmasının önemli olduğunu ifade ettiler. Standımız boyunca UİD-DER’in tanıtım broşürlerini ve İşçi Dayanışması bültenimizin son sayısını işçilere ulaştırdık. İşçi Dayanışması bültenimize yoğun ilgi gösteren işçiler, bültendeki yazıların, mektupların işçiler tarafından yazıldığına ilişkin sohbetlerimizin ardından kendilerinin de mektuplar göndererek böyle bir işçi gazetesini destekleyeceklerini söylediler.
Bir kadın işçi: “Kaç dakikadır tek tek sizleri izliyorum. Çok dobra konuşuyorsunuz. Çok doğru şeyler söylüyorsunuz” diyerek duygularını aktardı. İlaç fabrikasında çalışan bir işçi, sendikasız olarak çalıştıklarını, bu yüzden patronun tüm dayatmalarını kabul etmek zorunda olduklarını belirtti. Fabrikada işçi arkadaşlarını bir araya getirmeye çalıştığını fakat tek başına başaramadığını aktaran işçi “sizler bu meydanda işçileri sorunları temelinde bir araya getirebiliyorsunuz, helâl olsun size” dedi. UİD-DER’li bir arkadaşımızın sohbet ettiği kadın işçi, “Ben son seçimde oyumu AKP’ye verdim. Şu an işsizim. Arıyorum, tarıyorum iş yok. Bir sonraki seçimde oyumu ne AKP’ye ne CHP’ye ne de MHP’ye vereceğim” dedi. Bir başka işçi, aldığı ücret geçinmesine yetmediği için ek iş yaptığını, böylece günde 15 saat çalıştığını söyledi. Kampanyamızı sonuna kadar desteklediğini ifade eden işçi, “ben neler yapabilirim?” diye sordu. 7 ay önce bir madende kocasını kaybettiğini ağlayarak anlatan bir ablamız, verilen sözlerin aksine ne devletin ne taşeron patronunun kendilerine sahip çıkmadığını aktardı. Yaşanan her iş cinayetinde aynı hisleri tekrar yaşadığını ifade eden ablamız, taşeronun ölüm demek olduğunu söyledi. Biz UİD-DER’li işçilerin etrafına öbek öbek toplanan işçiler sorunları ve çözüm yolları konusunda tartışmalar yaptılar.
Kurulduğu günden bu yana işçi sınıfının içinde arı gibi çalışan UİD-DER, sorunlarının çözümü temelinde işçileri bir araya getiriyor. Her geçen gün daha çok sayıda işçiye mücadelede adres olan işçi örgütümüz UİD-DER, yürüttüğü kampanya ile “Düşük Ücretlere, Uzayan İş Saatlerine, Taşeronlaştırmaya Hayır!” diye haykırıyor.
Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın!
Fazla Mesailer Değil, Ücretler Arttırılsın!
Taşeron Ölüm Demektir, Yasaklansın!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...