Buradasınız
Lüleburgaz’da Şeker Mitingi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Şeker fabrikalarının özelleştirilmek istenmesine karşı 25 Martta, Lüleburgaz’da binlerce insanın katılımıyla bir miting gerçekleştirildi. Trakya Şeker Platformu’nun çağrısıyla bir araya gelen işçi ve emekçiler, “insan sağlığına ve emeğine sahip çıkacağız!” mesajı verdi.
Eski Hükümet Binası önünde toplanan binlerce işçi ve emekçi kortej oluşturdu, yürüyüş hazırlıklarını tamamladı. Şeker-İş sendikası üyesi Alpullu şeker fabrikası işçileri ve şeker pancarı üreten çiftçiler de aileleriyle birlikte alanda yerlerini aldılar. Kongre Meydanına doğru yürüyüşe geçen binlerce kişi “Sat Sat Nereye Kadar Artık Bitti Buraya Kadar”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Susma Haykır NBŞ’ye Hayır”, “Şeker İşçisi Yalnız Değildir!” sloganlarını haykırdı.
Miting meydanına “Birleşe Birleşe Kazanacağız!” sloganıyla giren kitle, kürsüden işçi sınıfının ozanı Nâzım Hikmet’in Yürümek şiiriyle karşılandı. Mitingde ilk konuşmayı Trakya Şeker Platformu adına Gürcan Kırım gerçekleştirdi. Şeker-İş sendikasının çağrısıyla Trakya’da emek ve demokrasi güçleri tarafından bir platform oluşturduklarını ifade eden Kırım, platform adına mitinge katılan işçi ve emekçileri selamladı.
Kırım’ın ardından Şeker-İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık konuştu. Saltık 1987 yılında Alpullu Şeker fabrikasında 1100 işçiyle beraber çalışmaya başladığını ve 500 bin ton pancar işlediklerini belirtti. Bugün ise aynı fabrikada 180 işçinin çalıştığını ve yalnızca 120 bin ton pancar işlendiğini sözlerine ekleyerek bu tablonun hükümetlerin şeker politikalarının doğrudan sonucu olduğunu vurguladı. Şeker pancarına kota konulmasının ardından fabrikalara tek bir işçinin dahi alınmadığını belirtti. Bu şekilde oldukça zararlı olan nişasta bazlı şekerin (NBŞ) önünün açıldığını söyleyerek özelleştirmeye karşı olduklarının altını çizdi.
Saltık’ın konuşmasının ardından Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Dr. Bülent Önder ve CHP Milletvekili Veli Ağbaba konuştu. Bülent Önder yediğimiz gıdaların %40’ında NBŞ bulunduğunu ve bu tablonun insan sağlığı açısından oldukça tehlikeli olduğunu belirtti. Veli Ağbaba ise şeker fabrikalarının satılmasının sadece işçiye ve çiftçiye zararı olmadığını tüm halkın bundan olumsuz yönde etkileneceğini belirterek, mücadeleyi büyütmeye çağırdı.
- 112 Acil Sağlık Çalışanlarından Eylem
- Tüm Emeklilerin Sendikası: “İnsanca Yaşamak İstiyoruz!”
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Kazandı!
- Mersin Dizge Okulu Öğretmenleri Düşük Ücretlere Karşı Eylem Yaptı
- Manisa Gördes’te Madene Karşı Direniş Nöbeti Sürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Hakları İçin Eylemde
- Bursa ve İzmir’de İşten Atma Saldırılarına Karşı Eylemler
- Hak Gasplarına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Sendikal Baskılar Mücadeleyle Aşılıyor
- IFFCO Türkiye Fabrikasında Sendika Düşmanlığı
- Sendikalaşma Hakkı Engelleniyor, İşçiler Mücadele Ediyor
- Belediye ve Sağlık İşçileri Haklarını İstiyor
- Antep’ten Ankara’ya İşçilerin Mücadelesi Sürüyor
- Durak Tekstil’de Sendikalaşan İşçiler İşten Atıldı
- Düşük Zam Dayatmasına ve Sendika Düşmanlığına Karşı Mücadeleler Sürüyor
- Tersane İşçileri Düşük Ücret Dayatmasına Karşı Eylemlerini Sürdürüyor
- Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Taban Maaş Talebiyle Eylem Yaptı
- İşçiler Ek Zam Talep Ediyor
- Kamu İşçileri Ek Zam ve Güvenli İşyeri Talebiyle Eylemler Gerçekleştirdi
- Eğitim-Sen: Eğitimde Sorunlar Devam Ediyor
Son Eklenenler
- Bugün milyarlarca insan kapitalizmin yarattığı pek çok sorunla cebelleşiyor. İşsizlik, yoksulluk, iklim krizi, göç krizi, emperyalist savaşlar… Dünya üzerinde yaklaşık 300 milyon göçmen var. Türkiye’de Amerika’da, İspanya’da İngiltere’de ve daha...
- Geçtiğimiz günlerde Asya’nın en zengin ailesi olan Ambaniler’in Martta başlayan 4 aylık düğün maratonunda 250 milyon dolar harcadıklarına dair bir haber okudum. Mukesh Ambani’nin oğlu Anant’ın evlendirildiği şatafatlı düğüne dünyanın her yerinden...
- İstanbul 112 Ambulans çalışanları ve SES İstanbul Şubeleri, 26 Temmuz Cuma günü Avrupa İl Ambulans Servisi Başhekimliği binası önünde, yaşanan sorunlara çözüm bulunması talebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Yapılan basın açıklamasına 112...
- Otoriter, faşist rejimlerin iktidarda olduğu dönemlerde toplumsal değerler aşındırılır, insanlar yalnızlaştırılır, bencillik ve bireycilik daha fazla öne çıkar. Zulme ve haksızlığa karşı çıkmak aptalca, kişisel çıkarları ön planda tutmak, bunun için...
- Kemal Türkler anılırken yaşadığı dönemle ve mücadele arkadaşlarıyla, sınıf mücadelesinde elde ettikleri kazanımlarla anılıyor. Bize öyle önemli bir miras bırakmış ki katledilişinin 44. senesinde bizler onu hâlâ aramızda ve kavgamızda hissediyoruz....
- İstanbul Çatalca’da bulunan, sucuk, salam, sosis gibi işlenmiş et ürünleri üretimi yapılan Polonez’de baskılar ve hukuksuzluklar artıyor, işçiler de sendikal haklarına sahip çıkmaya devam ediyor. Tekgıda-İş Sendikasının yeterli çoğunluğu sağlayarak...
- Siyasi iktidar Türkiye’nin dört bir yanını maden şirketlerine peşkeş çekmeye devam ediyor. Son olarak Emsa Enerji ve Madencilik şirketi Tokat’ta 30’dan fazla köyün yaylası ve su havzası olan Sorhun Obasında altın aramak için sondaj çalışmalarına...
- Sermaye sınıfının sendika düşmanlığına ve ücret gasplarına karşı işçilerin ve emekçilerin mücadeleleri sürüyor. İstanbul Çatalca’da Polonez işçileri patronun sendika düşmanlığına karşı direnişe geçti. Şişli Belediyesi işçileri ücretlerinin eksiksiz...
- “Fabrikadaki çoğu kadın 600-700 işçiye haklarının ellerinden gideceğini anlattığımızda protestoya katılmayı tereddütsüz kabul ettiler. Fabrikada sendikasız işçi yoktu. Kadınlar erkeklerden daha bilinçliydi. Sınıfsal olarak da meseleyi biliyorlardı....
- Başka dilde bir şarkı söylendiğinde sözlerini anlamayız. Yine de şarkıda akan hisler yüreğimize kolaylıkla işler. Elbette müziğin gücü ve evrenselliğidir bu. Ancak esas güç, egemenlerin ne yaparlarsa yapsınlar önüne geçemeyecekleri duygudaşlık...
- DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in Genel Başkanı, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, katledilişinin 44’üncü yılında Topkapı Mezarlığındaki mezarı başında anıldı. 22 Temmuzda gerçekleştirilen anmaya DİSK’e bağlı sendikaların üye ve...
- Türkiye işçi hareketinin yükselişe geçtiği 1960-1980 arası dönemi düşündüğümüzde bu yükselişe büyük katkısı olan Maden-İş geleneğini ve Maden-İş Genel Başkanı Kemal Türkler’i anmamak olmaz. Kemal Türkler, bu dönemin sembolü haline gelmiş isimlerden...
- Kemal Türkler… DİSK’in kurucusu, Maden-İş’in unutulmaz önderi… Dürüst, namuslu ve yüreği işçi sınıfından yana atan bir sendikacı… Katledilişinin 44. yıldönümünde büyük işçi önderi Kemal Türkler'i saygıyla anıyoruz.