Buradasınız
Zamlara, Açlığa, Yoksulluğa Karşı UİD-DER Saflarında Mücadeleye
Esenler’den bir ilköğretim öğrencisi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
29 ve 30 Kasımda Ankara ve Gebze’de olmak üzere, elektriğe, suya, doğalgaza yapılan zamları protesto etmek için iki mitinge katıldık. Mitinglerde sloganlarımızı hep beraber haykırdık. Gerek mitinge gitmeden önce olsun, gerekse mitingde ve miting sonrasında olsun çok coşkuluyduk. İlk miting Ankara’da yapıldı. Arabada marşlarımızı söyledik, şiirler okuduk. Ardından Gebze’ye gittik ve orada mola verdik. Gebze temsilciliğindeki arkadaşlarımızla, UİD-DER’li kardeşlerimizle sohbet ettik. Sonra Ankara’ya doğru yol aldık. Gene marşlarımızı söylemeye, şiirler okumaya devam ettik ve ardından da uyuduk. Molada Aydınlı, Bostancı, Gebze temsilciliklerimizdeki arkadaşlarımızla konuştuk.
Ankara’ya gittiğimizde Ankaralı dostlarımızı gördük. Sabahın erken saatlerinde derneği açıp bizim için kahvaltı hazırlamışlar. Ankara’da kahvaltıdan sonra marşlar, türküler söyledik. Gerçekten çok güzeldi. Saat 12’de mitinge gittik. Mitingde gerçekten çok insan vardı, çok kalabalıktı. Çok kalabalık olduğu için alana girmekte biraz zorlandık. Ama her ne olursa olsun çok güzel ve coşkulu geçti. Alandan çıkarken köprünün üzerinde ritim tutmamız ayrı bir güzellik kattı mitinge. Miting bittiğinde, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsünde yemekhane işçileri direnişteydi, onlara kısa bir ziyaret yaptık. Onlar bize direnişlerini, niçin yaptıklarını ve bizlerin onların yanında olduğumuz için mutlu olduklarını söylediler. Daha sonra Ankara’daki derneğimizde halaylar çektik ve doğaçlamalar sahneye koyduk. En son serbest kürsüde bazı arkadaşlarımız duygu ve düşüncelerini aktardı. Arkadaşlarımızla selamlaşarak bir sonraki miting için Gebze’ye gitmek üzere oradan ayrıldık.
Gebze’deki mitingimiz öncesinde Gebzeli arkadaşların bizler için hazırlamış olduğu yemekleri yedik. Biraz konuştuktan sonra da mitinge gitmek için miting alanına yürüdük. Gebze’ye iş koşullarından dolayı Ankara’daki mitinge katılamayan arkadaşlarımız da geldi. Alana gittiğimizde sloganlarımızı hep bir ağızdan gür bir şekilde haykırdık. Alanda halaylar çektik, türküler söyledik. Sonra derneğimizde yemeğimizi yedik, birkaç şarkı söyledik ve geri dönmek üzere yola çıktık.
Şunu söylemek istiyorum: hiç kimse kimseye kendiliğinden hak vermez. Patronlar sınıfı da bize kendi keyiflerinden dolayı hak vermez. Çünkü biz, “Örgütlüysek her şeyiz örgütsüzsek hiçbir şey!”
Zamlardan, açlıktan, sömürüden ve savaşlardan kurtulmak için UİD-DER saflarında mücadeleye!
Ankara Mitingi
Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...