Buradasınız
EMADDER Emeklilikte Kademeli Geçiş Talebiyle Eylem Yaptı
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
Emeklilikte Adalet Derneği EMADDER’in çağrısıyla Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen emekçiler, 21 Ocakta İstanbul Kartal Meydanında eylem yaptı. “2000 sonrası SGK’lıya Adil, Kademeli Emeklilik Haktır”, “8 Eylül 1999’dan Sonra İşe Girmenin Bedeli 17-20 Yıl Olamaz, Olmamalı”, “Mezarda Emekliliğe Hayır” yazılı pankartlarla bir araya gelen emekçiler, emeklilikte kademeli geçiş ve adil bir emeklilik düzenlemesi talep etti.
8 Eylül 1999’da çıkarılan yasayla emeklilik yaşı ve prim gün sayısı yükseltilmiş, üstelik yasa geriye dönük olarak da işletilerek milyonlarca emekçi mağdur edilmişti. Bu tarihten önce sigorta girişi olanlar yıllarca mücadele ederek EYT düzenlemesi yapılmasını sağladılar ve emeklilik haklarını kısmen geri almayı başardılar. Ancak bu tarihten bir gün sonra dahi işe girenlerin mağduriyeti sürüyor. Kartal Meydanında bir araya gelen emekçiler, “2000 ve sonrası işe girenler olarak büyük haksızlığa uğradık. Aynı yaşta olmamıza rağmen 8 Eylül 1999’dan sonra bir gün, 3 ay, 1 yıl, 2 yıl farkla sigorta girişimiz var diye akranlarımızdan 17-20 yıl daha geç emekli olacağız. Bu haksızlık kabul edilemez. Emeklilikte kademeli geçiş olmalıdır, adalet istiyoruz” diyorlar.
Eylemde konuşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, adil bir emeklilik yaşı düzenlemesinin yapılmasının ve emeklilikteki adaletsizliğin ortadan kaldırılmasının şart olduğunu dile getirdi. Emeklilik düzenlemesinde bu kadar sert bir geçiş yapılarak emeklilik hakkının bir günle 15-17 yıl ötelenmesinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Emeklilikte adalet mücadelesinin onurlu ve haklı bir mücadele olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu şöyle konuştu: “Emeklilikte adaleti sağlayana kadar, emeklilikte insanca yaşamı sağlayana kadar bu ülkede, bu topraklarda yan yana omuz omuza mücadeleyi büyütmeye kararlıyız. DİSK, sonuna kadar bu mücadelede sizlerin yanı başında olacak. Çünkü emeklilik temel bir haktır. Asla bir yük olarak değerlendirilemez. Bu sadece belli bir süre çalıştıktan sonra bizimle ilgili bir hak değil. Yarın çoluğumuza çocuğumuza bırakacağımız bir haktır. O nedenle biz aynı zamanda çocuklarımızın, daha doğmamış torunlarımızın hakkına hukukuna sahip çıkıyoruz. O nedenle bu mücadele çok onurlu.”
EMADDER Başkanı Mihriban Uğurlu yaptığı konuşmada bir gün farkla 17-20 yıl süreyle emekliliğin ötelenmesinin büyük bir haksızlık olduğunu dile getirdi. Sadaka ya da lütuf istemediklerini, sadece haklarını istediklerini belirten Uğurlu, “Bize bütçeymiş, ekonomiymiş, enflasyonmuş bunlarla gelmeyin. Bizler 5 bin günlü değiliz. Fazlası ile ödedik primlerimizi. Bizler borçlu değil, alacaklıyız. Bizleri yok sayamazsınız. Buradayız ve haklarımıza kavuşana kadar da burada olacağız” dedi.
Şafaktan ve Ümitten Korkanlara İnat
- Sağlık Çalışanlarından Eylem: Kadına Şiddete Hayır!
- Elektrik Kaçağıyla Ölmek Kaza Değil Cinayettir!
- Eti Krom Patronunun Tutumu Ne Anlatıyor?
- Sendikal Baskılar Sürerken Mücadele Eden İşçiler Kazanıyor
- TÜİK’in Kayıp Sepeti
- Türk-İş, DİSK ve Hak-İş’ten Ortak Basın Açıklaması
- Çorlu Tren Katliamının 6. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İsrail’in Gazze Katliamı Dokuzuncu Ayında Protesto Edildi
- Göçmenlere Yönelik Irkçı Saldırılar Protesto Edildi
- Sivas Katliamı’nın 31. Yılında Hayatını Kaybedenler Anıldı
- İstanbul’da “Kayyuma Geçit Vermeyeceğiz” Mitingi
- Sendikalardan Asgari Ücrete Zam Talebiyle Eylem
- 12 Haziran: Kapitalizmin Çocuk İşçi Sömürüsü Büyüyor
- İsrail Katliamı, Emperyalistler İkiyüzlülüğü Sürdürüyor
- Samandağ’da “Rezerve Hayır!” Mitingi
- Emeklilerin Gözünü Kırıntılarla Boyayamazsınız!
- İsrail’le Ticaret ve Sermayenin Fıtratı
- Çorlu Tren Katliamı Davası Sonuçlandı: “Üst Düzey Sorumlular da Yargılanmalı”
- İş Cinayetlerine, Düşük Ücretlere, Sendikal Baskılara Karşı Eylemler
- Bursa’dan Bir Özel Okul Öğretmeniyle Söyleşi
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...