Buradasınız
Dayanışma Gecesinde Sinter ve Gürsaş İşçilerinin Yanındaydık
Bostancı’dan bir işçi
Sendikalaşmaya çalıştıkları için işten atılan Sinter Metal ve Gürsaş işçileriyle dayanışmak amacıyla 28 Ocakta bir dayanışma gecesi düzenlendi. Sinter Metal işçileri, 19 Aralıkta fabrika işgali ile başlattıkları ve yaklaşık 37 gündür devam eden eylemlerini fabrika önünde bekleyerek sürdürürken, aynı tarihlerde aynı bölgede sendikalaşma sürecinde işten atılan Gürsaş işçileri de direnişe başlamışlardı. Birçok bölgeden desteğe gelen işçiler ve direnişteki işçilerin aileleri ile birlikte biz UİD-DER’li işçiler de bu gecede Sinter Metal ve Gürsaş işçilerini yalnız bırakmadık.
Etkinlik direnişteki işçi arkadaşların mücadelelerini anlatan bir sinevizyon gösterimi ile başladı. Daha sonra DİSK Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu söz alarak bir konuşma yaptı. Patronların işçilerin yasal bir hakkı olan sendikalaşma hakkının önünde duramayacaklarını anlattı. Ardından direnişteki Sinter Metal ve Gürsaş işçilerinden birer işçi arkadaş söz alarak bu süreçte yaşadıklarını ve mücadeleyi kazanacaklarına olan inançlarını anlattılar. “Sinter İşçisi Yalnız Değildir!”, “Gürsaş İşçisi Yalnız Değildir!”, “Direne Direne Kazanacağız!”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması!”, “Birleşen İşçiler Yenilmezler!”, “Sendikal Yasaklar Kaldırılsın!”, “Krizin Faturası Patronlara!” gibi sloganlar eşliğinde coşkuyla yapılan konuşmalar, işçilerin mücadelelerine olan inançlarını ifade ediyordu.
Grevler, direnişler, mücadeleci işçiler için birer okuldur. İşçiler sınıf mücadelesinin bu okulunda birçok şey öğrenirler. Bunların en önemlilerinden biri de, işçilerin bu zor günlerinde gerçek dostunun yine bilinçli işçiler ve devrimciler olduğudur. Sermaye partilerinin temsilcileri ise en fazla, bu dayanışma gecesinde olduğu gibi, gelip gövde gösterisi yapıp kendi çıkarlarını egemen kılmaya çalışırlar. Sinter Metal ve Gürsaş işçilerinin dayanışma gecesinde de kürsüde CHP’li bir milletvekili vardı. Bu milletvekili Sinter Metal ve Gürsaş işçilerinin mücadelesini desteklediklerinden bahsediyordu. Bu konuşma sırasında, salondaki birçok işçi arkadaş burjuva temsilcilerin ikiyüzlü tutumlarını ortaya koyan bir protestoda bulundular. CHP’nin işçi düşmanı tutumunu konuşmacının yüzüne vurdular. Çünkü kısa zaman önce, CHP’li Kadıköy belediyesinde sendikaya üye oldukları için sağlık işçileri işten çıkarılmıştı. Her ne kadar işçi dostu olduklarını söyleseler de, gerçekte seçim öncesi buralara gelerek oy avcılığı yaptıkları açıktı. CHP temsilcisi konuşurken, söz söyleme hakkının gerçekte kimde olduğunu ifade eden “İşçiler Kürsüye” sloganı anlamlıydı.
Dayanışma gecesi türkülerimizle, halaylarımızla, sloganlarımızla coşkulu bir biçimde son buldu.
Yaşasın İşçilerin Birliği! Yaşasın Sınıf Dayanışması!
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
- Çorum’da Yel Enerji İşçileri Sendika Düşmanlığına Karşı Direnişte
- Durak Tekstil Direnişinin 83. Gününde Dayanışma Eylemi
- Durak Tekstil İşçileriyle Söyleşi
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Sürüyor
- İşçiler Hak Gasplarına, Baskı ve Yasaklara Boyun Eğmiyor
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...