Buradasınız
Şahin Motor’da İşten Çıkarmalar Başladı
Gebze’den bir işçi
Ekonomik kriz sonucu başlayan işten çıkarmalar hızlı bir şekilde yayılmakta. İşten çıkarmalar benim çalıştığım Şahin Motor’da da başladı. 6 Şubat günü 7 arkadaşımız çeşitli bahanelerle işten çıkarıldı. Daha önce Birleşik Metal-İş’te örgütlü olan fabrikada kısa bir süre önce sendika tasfiye edilmişti. Bu süreçten sonra patronun saldırıları yoğunlaşmaya başladı. Servislerin sayısının azaltılması ile birlikte güzergâhların uzaması, üretimde başlayan baskılar, sigara içilmesinin yasaklanması, sözleşmeli işçilik gibi birçok saldırı meydana geldi. Oysa bayramda fabrika genel müdürü açıklamasında “dünyada bir kriz var ama aklınıza bir şey gelmesin biz bir aileyiz” diyordu. Ama kriz derinleştikçe “aile”yi parçalamaya başladı. Patronların kullandığı başlıca yalanlardan biri “biz bir aileyiz”dir. Oysa “aile”yi büyüten, onu ayakta tutan bizken, bütün kârı cebe indirenler hep patronlar oluyor. Tüm bu emeklerin sonucunda işsizliği, açlığı, yoksulluğu yaşayan hep biz işçiler oluyoruz.
İşten çıkarmaların ardından fabrikada kısa bir tedirginlik yaşandı, sonrasında hiçbir şey olmamış gibi üretime devam edildi. Oysa tepki gösterebilmek için ille de işçilerin sendikalı olmasına gerek yok! Yapılması gereken şey yarın sıranın bize de geleceği bilinciyle yan yana durmaktır. Biz bu bilince dahi sahip olamadığımız sürece bizlerin mücadele örgütleri olan sendikaların önemini de kavrayamıyoruz. Tevekkül edip kaderimize boyun eğiyor, sıranın bize gelmemesi için dualar ediyoruz.
İşten çıkarmalar varken ve bu hayat memat meselesi iken, AKP’nin düzenleyeceği mitinge insanları götürmek için birbirleriyle yarışır durumda işçi arkadaşlar. Oysa yanı başımızda 7 işçi arkadaşımız işten çıkarılıp açlığa mahkûm edildi. Buna karşı bir araya gelmek yerine AKP mitingine gitmek için uğraşıyorlar. AKP de diğer partiler gibi patronların çıkarını savunan bir burjuva partisidir. Ondan sorunlarımızı çözmesini beklemek beyhude bir çabadır. Sonuçta bizi buna mahkûm eden onlar, çözüm diye sundukları ise koca yalanlardır.
Evet, işçi sınıfı bir ailedir ama maalesef bunun farkında değil. Tabii ki patronların aile kavramı farklı. Onlar için aile, “işçiler çalışır, üretir, biz ise yeriz” demek. Şahin Motor işçisinin yapması gereken en önemli şey örgütlenip bu saldırılara karşı koymaktır.
Direnişçi İşçiler Soruyor
UİD-DER’le Alanlara!
- Patronların Hak Arayan İşçiye Tahammülü Yok
- Xiaomi Salcomp’ta İşten Atmalar Protesto Edildi
- Hacettepe Üniversitesi’nde İşten Atma Saldırısı
- Ezberler ve Gerçekler: “İş Çok, İş Beğenen Yok!”
- Cumhuriyet Gazetesinde Sendikalı İşçi Kıyımı
- Esenyurt’ta A101 İşçisi Kod 46 ile İşten Atıldı
- 65 İşçiyi Daha İşten Çıkardılar
- Ekmekçioğulları Metal’de İşten Atma Saldırısı
- Özer Elektrik’te İşten Atmalar Protesto Edildi
- İşten Çıkarma Yasağı İşten Çıkarmayı Engelliyor mu?
- Akwel’de İşten Atmalara Karşı İş Durdurma Eylemi
- TPI Kompozıt’te İşten Atma Saldırısı
- VIP Tekstil’de İşten Atmalar Protesto Edildi
- DERİTEKS, Üyelerinin İşten Atılmasını Protesto Etti
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...