Buradasınız
Goller Kaleye ve Patronlara!
UİD-DER futbol kolundan bir işçi
UİD-DER Bostancı şubesi futbol kolunun, fabrikalarda ve mahallelerde tanıştığımız arkadaşlarla yaptığımız maçları devam ediyor. Bu hafta da aralarında stajyer öğrenci arkadaşların da olduğu, Dudullu mahallesinden bir takımla oynadık. Maç sonrasında yaptığımız sohbette ise bize dayatılan hayattan, karşı karşıya kaldığımız sıkıntılardan bahsettik. Genç arkadaşlar da bu sıkıntıları yaşadıklarını söyleyerek sordular: “Peki ne yapmalıyız?” İçine girdiğimiz kriz döneminde sık sık karşılaştığımız bir soru bu; ne yapmalıyız? Biz de derneğimizden bahsettik, mücadeleden bahsettik, örgütlenmeli ve mücadeleye atılmalıyız dedik.
Hayat dolu, pırıl pırıl gençler bu arkadaşlar. Eğer olanakları olsa birçok yeteneğe sahip olduklarını görebilirler. İnsanlar için birçok şey yapabilecek zekâya da, enerjiye de sahipler. Fakat kapitalist sistem yüzünden, geleceğe dair bir planı ve umudu olmayan insanlar haline geliyorlar. Ama bir şansları var, artık UİD-DER var onların hayatında. Şimdi bu dostluk daha da pekişmeli, hem genç arkadaşlarımız neleri gerçekleştirebileceklerinin farkına varmalı, hem de patronlara karşı mücadelemiz genç arkadaşların coşkusuyla daha da kuvvetlenmeli.
Bizler UİD-DER Bostancı şubesi futbol kolu olarak, kapitalizmin yarattığı umutsuzluklara çalım atarak ilerliyor ve patronların kalesine son golü atacak takımı her gün daha da büyüterek yolumuza devam ediyoruz. Bizi yalnız bırakmayan UİD-DER’li taraftarlarımızın attığı sloganda da dendiği gibi: GOLLER KALEYE VE PATRONLARA!
UİD-DER’de Futbol Başka
Çalınan Hayatlarımız
Son Eklenenler
- İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan sağlık emekçisi Merve Kınar, geçtiğimiz günlerde erkek kardeşi tarafından defalarca bıçaklanarak vahşice katledildi. Bunun üzerine 16 Temmuz Salı günü hastanenin başhekimliği...
- İran’da 1979’dan beri hüküm süren zalim molla rejimi can almaya devam ediyor. Molla rejimi son olarak 45 yaşında bir kadına, Şerife Muhammedi’ye (Sharifeh Mohammadi) idam cezası verdi. Şerife’nin 10 sene önce yasal bir sendikaya üye olması, sendikal...
Bizler çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı kadın işçileriz. Çalıştığımız işyerlerinde birbirine benzeyen birçok sorunla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bunlardan bir tanesi yıllık izinlerimiz. Bazı fabrikalarda işveren...
- Sokak ortasında yürürken elektrik kaçağından ölmek kaza olarak görülemez. Gencecik insanların ölmesinin nedeni kamu hizmetlerine insan, toplum odaklı değil kâr odaklı bakan, parayı insan canının önüne koyan kapitalist zihniyettir. Bu zihniyet...
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...