Buradasınız
19 Nisanda UİD-DER’in Coşkusuyla Donandım
Esenler’den bir ilköğretim öğrencisi
19 Nisanda UİD-DER’in “Haydi 1 Mayıs'a” şiarıyla düzenlemiş olduğu büyük etkinliğe katıldım. Etkinlik gerçekten çok güzel ve anlamlıydı. Gerek şarkılarla, gerek şiirlerle çok güzel bir bütünlük oluşmuştu.
Etkinlikte, uzun zamandır görmediğim arkadaşları gördüm. UİD-DER’in farkını tekrar kavradım, dinlediğim şarkılar, şiirler ve sunum sayesinde UİD-DER’in önemini ve 1 Mayıs’ın önemini, tarihselliğini tekrar kavradım. Ve doğal olarak mutlu oldum.
Orada diğer UİD-DER’li arkadaşlarla birlikte olmak, aynı dilden ve aynı yürekten şarkılar, türküler söylemek çok muhteşem bir duygu. Etkinlikte okunan şiirler işçileri ve onların yaşamını anlatan şiirlerdi.
Ben bir öğrenciyim, ileride işçi olacağım ve eğer bu düzen değişmezse çok kötü koşullar altında çalışacak ve günümüzde olduğu gibi emeğimin karşılığını alamayacağım. Fakat ben böyle bir yaşam istemiyorum. Ben emeğinin karşılığını alabildiğim, rahatça konuşabildiğim, dolaşabildiğim yani kısacası yaşayabileceğim bir yaşam istiyorum. Ama o dünya rüzgârla gelmez. Patronlar işçilere durup dururken size şu hakkı vereyim, şu güvenceyi sağlayalım demez. İşçiler mücadeleleriyle bu hakkı alırlar. 8 saatlik işgünü talebini 1886’da Chicago’da haykıran işçiler 8 saatlik işgününü kabul ettirdiler. İşte bizler de onlar gibi taleplerimizi içimize atmamalı, örgütlenerek ve mücadele ederek en gür sesimizle haykırmalıyız.
Önümüzde 1 Mayıs var, tüm işçi abi ve ablalarımı çocuklarıyla, kardeşleriyle beraber 1 Mayıs alanlarına bekliyorum.
Krize ve Savaşa Karşı Haydi 1 Mayıs’a!
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...