Buradasınız
"Uyanıştan Başkaldırıya" Bakırköy’deydi
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
“Uyanıştan Başkaldırıya” adlı tiyatro oyunumuzun ikinci gösterimi Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi Turhan Tuzcu sahnesinde yapıldı. Anadolu yakasında yapılan ilk gösterimde olduğu gibi ikinci gösterimde de salonu dolduran işçi ve emekçiler oyunumuzu dakikalarca ayakta alkışladılar.
Avrupa yakasındaki etkinliğimizin hazırlıkları Mayıs ve Haziran boyunca sürdü. Fabrikalar ve işçi semtlerinde sürdürdüğümüz çalışmalar neticesinde, oyun günü salon tamamen doldu. Oyunumuzu izleyenler arasında DİSK’in kurucu önderi Kemal Türkler’in eşi Sebahat Türkler, 1963 Kavel grevini yaşamış işçilerden Hamit Şimdi, Tüm Bel-Sen 1’Nolu yöneticilerinden Faik Deli ve birçok fabrikadan işyeri temsilcisi de bulunmaktaydı.
1970 yılının 15-16 Haziranında önemli bir evreye giren sınıf mücadelesi, uyanıştan başkaldırıya dönüşmüştü. Bu büyük dönüşümün grevlerde, fabrikalarda, sendikalarda ve işçi evlerinde nasıl yaşandığını UİD-DER İşçi Tiyatrosu sahneye taşıdı. O iki büyük direniş günü boyunca işçi sınıfımız çıkartılmak istenen yasayı burjuvaziye, düzen partilerine, devletin kolluk güçlerine, medyaya ve Türk-İş bürokratlarına rağmen parçalamayı başarmıştı. Burjuvaların korkusu o denli büyüktü ki, çareyi İstanbul’u terk etmekte bulmuşlardı.
UİD-DER İşçi Tiyatrosu işçi sınıfının mücadele geleneğini unutmadı, unutturmadı, unutturmayacak. İşçi sınıfının büyük şairi Nazım Hikmet de, mücadeleci işçiler üzerinden anıldı. Grevci işçiler Nazım Hikmet’in şiirlerini okudular ve onun işçi sınıfı için değerini anlattılar.
İşçi sınıfının bugünkü genç kuşakları, geçmiş sınıf mücadelesi deneyimlerinin zenginliğini, güzelliğini ve coşkusunu işçi tiyatromuz aracılığıyla bir kez daha yaşadılar. Uyanıştan Başkaldırıya adlı oyunumuzu izleyen işçiler, oyunu çok beğendiklerini dile getirdiler. 15 Haziran gününün canlandırıldığı sahnede işçilerin sağladığı birlik ve mücadele gücünün kendilerine örnek olacağını söylediler. Oyunu izleyen işçi kardeşlerimiz bugünkü mücadelelerin başarıya ulaşması için de, işçilerin o yıllarda olduğu gibi örgütlenmesi, disiplinli olması, patronların oyunlarına karşı uyanık olması gerektiğini vurguladılar. Kavel işçisi Hamit Şimdi, oyunun yazarına ve oyuncularına teşekkür ederek, “çok başarılı bir oyun, bugünün işçilerine onlarca doğru mesaj veren bir çalışma” diyerek duygularını dile getirdi. Sebahat Türkler de oyunda DİSK’in unutulmaz önderi Kemal Türkler’i canlandıran işçi arkadaşımıza teşekkür ederek, tüm oyuncuları başarılarından dolayı kutladı.
Oyunumuzda dile getirildiği gibi, işçi sınıfı dünyayı saran sömürü zincirlerini kıracak, sınıfların ve sömürünün olmadığı kardeşçe bir dünya kuracak. Bu mücadele gelecek güzel günler uğruna bugünden mücadeleye atılanların eseri olacak!
Oyunumuzun son gösterimi Gebze’de yapılacak. Tüm sınıf dostlarımızı Uyanıştan Başkaldırıya’yı izlemeye davet ediyoruz.
Dearsan Tersanesinde Direniş
Son Eklenenler
- Güney Kore merkezli Samsung Electronics’te toplu iş sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 8 Temmuzda 3 günlük greve çıkan binlerce işçinin mücadelesi sürüyor.
- Özellikle işçi sınıfının genel örgütlülük ve bilinç düzeyinin gerilediği, siyasi iktidarın her türlü kanunsuzluğu yapan patronların arkasında durduğu günümüzde, Eti Krom patronunun tutumu patronların ortak tutumu haline gelmiştir. İktidarın gücünü...
- UİD-DER Web TV, filmleriyle işçi sınıfını anlatan Ken Loach’u Türkiyeli işçilere anlatmak üzere “İşçi Sınıfının Yönetmeni Ken Loach: HANGİ TARAFTASINIZ?” adlı mini bir belgesel hazırladı. İşçi sınıfının bu büyük yönetmenini anlatan belgeselimizi...
- Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu Purmo Group'ta grev, 66. gününde kazanımla sonuçlandı. Elazığ’ın Alacakaya ilçesinde faaliyet gösteren Eti Krom AŞ’de, düşük ücretlere ve hak gasplarına karşı 1 Temmuzda iş bırakma eylemi başlatan maden...
- Sabahtan akşama kadar televizyon izlesek, kanal kanal gezip tartışma programlarına, dizi ve filmlere baksak hiçbirinde işçilere ve sorunlarına dair gerçekleri göremeyiz. Yüksek tirajlı gazetelerde, çok tıklanan haber sitelerinde işçilerin...
- Trafikte, toplu taşımada, market alışverişinde, hastane kuyruğunda, hatta yolda yürürken bile birbiriyle tartışan veya kavga eden insanlara şahit oluyoruz. Hatta bizler de kimi zaman bu tartışmaların bir parçası oluyoruz. Peki bu gerginlik nedensiz...
- Yaz aylarında havaların bir anda ısınmasıyla birlikte işyerleri adeta fırın gibi oldu. Gün içerisinde işçilerin sırtındaki ter birkaç kez kuruyor. İşte bu koşullarda her şeye rağmen Ramazan ve Kurban Bayramı tatilleri biz işçiler için bir can simidi...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden 1,5 yıl geçti. On bir kenti etkileyen depremlerde enkaz altında kalan on binlerce insanın ve yakınlarının feryatları günlerce dinmedi. Enkazdan sağ kurtarılabilecek binlerce insan, arama kurtarma çalışmalarının...
- Hatay’ın Payas ilçesinde bulunan ve Özçelik-İş Sendikasının örgütlü olduğu Yolbulan Metal fabrikasında çalışan işçiler Toplu İş Sözleşmesinde anlaşma sağlanamaması üzerine 20 Haziranda greve çıkmışlardı. UİD-DER’li işçiler olarak bizler de...
- Srebrenitsa’da, 1995 Temmuzunda, 8 bini aşkın Boşnak, Sırp egemenleri tarafından katledildi. Geçmişten günümüze emperyalistlerin kışkırttığı tüm savaşlara baktığımızda ölenlerin, acı çekenlerin, yasa boğulanların emekçiler olduğunu, savaştan siyasi...
Düşün
Okyanusları, denizleri, dereleri, nehirleri
Düşle
Parmaklıkların ötesindeki sonsuz dünyayı
Düşün
...- 43 gündür direnen Sumitomo işçilerinin grevi kazanımla sonuçlandı. Adana’da PTT bünyesinde çalışan taşeron işçiler iş baskısı ve kötü çalışma koşullarına karşı 9 Temmuzda iş bıraktı. İşçilerin eylemi ikinci gününde kazanımla sona erdi. Manisa’da...
- TÜİK Haziran 2022 itibariyle enflasyon sepetine hangi ürünleri koyduğunu ve bu ürünlerin fiyatını ne olarak kabul ettiğini açıklamayı bıraktı. İki yıldır TÜİK’in açıkladığı enflasyonu neye göre hesapladığını bilmiyoruz. Yani sepet iki yıldır kayıp!...