Buradasınız
İtfaiye İşçileri Hakları İçin Mücadele Ediyor
![](https://uidder.org/sites/all/modules/lazyloader/image_placeholder.gif)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) iştirak şirketi olan BİMTAŞ’ta çalışan itfaiye işçileri, sözleşmeleri yenilenmeyerek başka bir özel şirkete geçirilecek. Halklarını korumakta kararlı olan Belediye-İş üyesi işçiler, 22 Aralıktan bu yana İBB’nin karşısındaki Saraçhane Parkı’na kurdukları “Demokrasi Çadırı”nda nöbet tutuyorlar. Eylemlerini haklarını alıncaya kadar devam ettireceklerini söyleyen işçilerden biri olan Bilal’le yaşadıkları sorunlar üzerine sohbet ettik.
Dört yıldır bu şirkette çalışan Bilal, kadrolu işçilerle aynı haklara sahip olduklarını, yine kadrolular gibi Belediye-İş’e üye olduklarını, özel şirkete devredildiklerinde iş güvencelerinin ellerinden alınacağını, sendikal örgütlülüklerinin dağıtılmak istendiğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Biz yarın ne olacağımızı düşünüyoruz. Gelecek olan özel şirket bizi çalıştırır mı çalıştırmaz mı? Altı ay sonra bu şirket bizi bırakır mı bırakmaz mı? Geçen yıl, 400 arkadaşımızı bir gecede sözleşmeli hale getirdiler. Bu, bir günde olacak iş midir? Bizlere önceden haber verilmiyor. Kimse buna tepki gösteremedi. Arkadaşlarımız hiçbir sosyal haktan faydalanamadı. Şimdi bize «özel şirkete gidin, biz sizin bütün haklarınızı devam ettireceğiz» diyorlar. Geçen yıl özele geçirilen arkadaşlara hiçbir hak verilmedi. Onlara verilmeyen haklar bize öneriliyor. Bu bize inandırıcı gelmiyor. Biz de burada bu ateşimizi yaktık, haklarımızı alıncaya kadar da bu ateşi söndürmeyi düşünmüyoruz. Vatandaşın da bize destek vermesini bekliyoruz.”
Çalıştıkları işyerinde işçilerin aynı işi yaptıkları halde işçi, memur, sözleşmeli ve özel şirket elemanı adı altında çalıştırıldıklarını ve bunun sendikal örgütlenmeyi engellemek amacıyla yapıldığını söyleyerek sözlerine devam etti:
“Yasal hakkımız olan sendikalaşma hakkını engellemek için yapılıyor bunlar. 14 Aralık 2008’de Bakanlık bize toplu sözleşme yetki belgesi verdi. Bunu uygulamamak için geçen yıl 400 arkadaşımız sözleşmeli hale getirilerek bizden koparıldı. Şu anda 890 civarında kaldık. Şimdi bizi de özele veriyorlar. Gelecek olan şirket belediye işkoluna girmediğinden dolayı bizim de sendikalılığımızı engellemiş olacaklar. Buna karşı insanların duyarlı olmasını ve bizi desteklemesini bekliyoruz.”
“Çalıştığımız BİMTAŞ şirketi 2004’ten beri var. Belediyeye bağlı olan bu iştirak şirketiyle bizi bölerek sendikalaşmamızı engellemeye çalıştılar… Biz garanti bir iş istiyoruz. Her sene sözleşme imzalamayacağımız, 5-10 sene sonra işten çıkarılarak mağdur edilmeyeceğimiz bir iş istiyoruz. Ama hâlâ hiçbir yetkili gelip bize yeterli bir açıklama yapmadı. Madem bizi düşünüyorlar gelip bize ne yapacaklarını anlatmaları lazım. Ne zaman bir eylem yapsak kendileri toplanıyor ve bize cevap veriyorlar. Ne zaman bir yürüyüş yapsak, bir yazı çıkarıyorlar. Yani biz tepki koymadan cevap vermiyorlar.”
İş garanti de olsa sendikalılıklarını korumak istediklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Gelen parti kendi adamını çalıştırıyor. Diğer belediyeler işçilerini iştirakten kadroya alırken, İBB bizi iştirakten özele veriyor. Sendika başkanımızın televizyon kanallarına çıkarak söylediklerine, hiçbir yetkili bir cevap vermedi. Hangi şirketin aldığını sorduk cevap vermediler, Pazartesi günü bir eylem yaptık, o gün saat 4’te internete hangi şirketin aldığını açıklayan bir açıklama koydular. Çarşamba günü bir eylem yaptık, bu defa ihale sonuçlanmamıştır diye bir açıklama koydular. Perşembe günü yürüyüş yaptığımızda ise ihaleyi Makro almıştır diye açıklama koydular. Bunları Star ve Kanal D televizyonlarıyla yaptığım röportajlarda anlattım, ama hiçbirinde bu şekilde yayınlanmadı. Bunların yayınlamasını istiyoruz, çünkü birinin bunlardan hesap sorması lazım.”
“Demokratik bir ülkede yaşıyorsak, sosyal haklar varsa, çalışan her insanın kıdem tazminatı vardır. Bir şirketten çıkartıp diğerine sokuyorlar. İşçiyi çalıştırıyorsan hakkını vermek zorundasın.”
Bilal, Ankara’da mücadelelerine devam eden Tekel işçilerinin mücadelesini hatırlatarak, kendilerini de benzer bir akıbetin beklediğini söyledi. Sendikalıların sayısını düşük tutacaklarını, yılbaşından sonra yaşları gelenleri emekli yapacaklarını, çalışmaya devam edecek işçileri de 4-C’li sözleşmeli yapacaklarını aktardı.
İtfaiye işçileri çadırlarının etrafında halaylarıyla ve yaktıkları ateşle soğuk havayı dağıtıyorlar, mücadelede kararlı olduklarını her fırsatta haykırıyorlar. İşçi Dayanışması bültenimizi sohbetimiz sırasında Bilal’e verdiğimizde diğer işçilerin de hemen etrafımızı sardıklarını gördük. Kendi mücadelelerine ilişkin satırları arıyorlardı. Ancak aylık çıkan bültenimizde önümüzdeki sayıda mücadelelerine yer vereceğimizi, bu sayıda ise kendileri gibi mücadele eden işçi kardeşlerimizden haberler olduğunu anlattık. Onlar mücadelelerini duyurmak istiyorlar. Bu yüzden gelen konuklarına yaşadıkları sorunları detaylarıyla anlatıyorlar. Televizyon kanallarına verdikleri röportajların yayınlanmamasına kızmış olsalar da, işçi örgütlerinin yanlarında olduğunu biliyorlar.
Öğretmen Sürgünleri Durdurulsun!
Türk-İş’ten Yeni Eylem Kararları
- UİD-DER’den Direnişteki Polonez İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Patronlar Saldırıyor, İşçiler Mücadeleden Vazgeçmiyor
- Polonez İşçilerine Polis Saldırısı
- Polonez’de Hukuksuzluklar Arttıkça Direniş Büyüyor!
- Eti Krom İşçilerinin Mücadelesi Kazanımla Sonuçlandı
- Grevci Yolbulan İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- Bursa’dan Antep’e Hak Gasplarına Karşı İşçi Mücadeleleri Sürüyor
- Hak Gasplarına Karşı Mücadele Edenler Kazanıyor
- Grevdeki Yolbulan Metal İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- KLS Klima ve ABP’de Sendika Düşmanlığı
- Novares İşçileri Greve Çıktı
- Şehir Hastanelerinde Hak Gasplarına Karşı Eylemler
- Yolbulan Metal İşçileri Greve Çıktı
- UİD-DER’den Sumitomo İşçilerine Dayanışma Ziyareti
- İşçiler Düşük Ücrete, İşten Atma Saldırısına, Ücret Gaspına Karşı Mücadele Ediyor
- Özel Sektörden Kamuya Hak Arama Mücadeleleri Sürüyor
- Gürdesan İşçileri İş Durdurdu!
- Mersen İşçileri Fransa Konsolosluğu Önünde Eylem Yaptı
- ODAŞ Yel Enerji İşçilerinin Direnişi Sona Erdi
- Bir Ağacın Gölgesi, Patronların Korkusu, İşçilerin Birliği
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...