Buradasınız
İşçi Dayanışmasını İlmik İlmik Örmek
Gebze’den bir grup işçi
Geçtiğimiz aylarda Lilay’ın Teklas’ta geçirdiği iş kazası sonucu feci şekilde can verdiğini duydunuz mu?
Dentaş tersanesinde Selim Sevgili isimli taşeron işçinin, gemi inşası sırasında ambar kapaklarının altında kalarak can verdiğini işittiniz mi?
Ya da Çolakoğlu fabrikasında ölen iki kardeşten haberiniz oldu mu hiç? Hani vincin üzerlerine düşmesi sonucu kardeşlerden birinin başı kopmuştu, diğeri hastane yolunda can vermişti…
Peki, Perulu işçilerin mücadelesini, İran’daki işçi eylemlerini, Amerika’daki, Fransa’daki, İtalya’daki ve Güney Kore’deki grev dalgasını duydunuz mu hiç?
Sizden gelecek olan cevabı tahmin etmek hiç de zor değil: “Duymadık” diyorsunuzdur çoğunuz. Oysa Türkiye’de birçok büyük gazete ve televizyon var. Fakat nedense yukarıda saydığımız olaylardan hiç bahsedilmiyor. Alın size bir örnek daha; gazetelerde tam sayfa gösterişli reklâmlarına yer verilen, sahip olmanın avantajlarından ve güzelliklerinden bahsedilen TOKİ evlerinin inşası sırasında yaşanan iş kazaları hiç gündeme gelmiyor. Ya da burada çalışan Kürt işçilerin maruz kaldığı ırkçı saldırılar bizlere yansıtılmıyor.
Peki dostlar, milyarlarca işçi olmasına rağmen bu dünyada, bizleri ilgilendiren haberleri neden yansıtmıyorlar sizce? Çünkü ulusal ve uluslararası yayın yapan medya kuruluşları dev tekellere aittir. Ve bu tekeller kendi sınıfının yani sermayenin çıkarları doğrultusunda hareket ederler. İşçilerin yaşadığı sıkıntıları ve maruz kaldığı haksızlıkları gösteren haberler yaparak onların tepkilerinin kapitalizme doğru akmasını hangi patron ister ki? İşçilerin asıl düşmanı fark etmeleri onların işine gelmez. Kapitalizmde patronlar ve işçiler iki sınıfı oluşturduğuna göre, basın ve yayın organlarını da ikiye ayırmamız gerekiyor; sermaye basını ve işçi basını.
İşçi sınıfının yaşadığı zorlukları, uğradığı haksızlıkları, yürüttükleri mücadeleleri ve sınıfa dair bilmemiz gereken her şeyi ancak ve ancak işçi basını verecektir bize. Geçmiş deneyimleri, dünyadaki işçi sınıfı hareketini ve tarihini işçi sınıfı basınından öğrenebiliriz sadece. Fabrikalarda yaşanan sıkıntıları, iş kazalarını, hak gasplarını duyurabiliriz kardeşlerimize işçi sınıfı basını aracılığıyla. Ve böylece anlarız, fabrikadaki saldırıların her yerde aynı olduğunu ve mücadelenin de ortak olduğunu. Mücadeleye giren sınıf kardeşlerimizi buralardan okuruz ve daha da belirginleşir sınıf dayanışmasının önemi. İşte bu amaçla yayınlanan İşçi Dayanışması bültenimizin 21. sayısı çıktı. Tam 21 aydır işçi sınıfının sorunlarını, Türkiye ve dünyanın diğer bölgelerindeki işçi sınıfı mücadelelerini bizlere aktarıyor. Bizleri ilgilendiren sorunları yansıtıp mücadelenin yolunu çiziyor. Her ay çıkan bültenimizi Gebze’den İzmit’e, Ankara Tuzluçayır’dan Sincan’a, Mersin’den Ereğli’ye ve İstanbul’un birçok bölgesindeki işçi kardeşlermize ulaştırarak işçi dayanışmasını ilmik ilmik örmeye çalışıyoruz. Önümüze çıkan engelleri aşarak daha fazla işçi kardeşimize ulaşmanın gayreti içerisindeyiz. Şunu çok iyi biliyoruz: İŞÇİ SINIFI BASINIYLA GÜÇLÜDÜR. Bu yüzden de biz işçiler olarak işçi sınıfının basınına sahip çıkmalı, onu okumalı ve okutmalıyız. Unutmayalım sermaye yalan makineleriyle biz işçilerin bilinçlerini bulandırmak için her yolu deniyor. Bu yalanlara kanmamanın tek yolu işçi sınıfının basınına sıkı sıkıya sarılmaktan geçer.
İşçi Dayanışmasını Oku, Okut!
İşçi Sınıfı Basınıyla Güçlüdür, Ona Sahip Çık!
Sermaye Partilerinin İkiyüzlülüğü
Mecaplast’ta Sözleşme İmzalandı
Son Eklenenler
- Zafer Açıkgözoğlu, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde taşeron olarak çalışan 26 yaşında gencecik bir işçiydi. Henüz 1 aylık işçi olduğu hastanede altyapı eksikliği yüzünden patlayan kanalizasyonda temizlik yapması istendi. İtiraz...
- Geçenlerde işe giderken serviste yine hayat pahalılığından, geçinememekten sohbet açıldı. Bir arkadaşım Türkiye’de milyonlarca göçmen olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “6 milyon Suriyeli varsa bu her gün 6 milyon ekmek çıkması anlamına gelir. Ya da 6...
- İngiltere’de geçtiğimiz haftalarda üç çocuğun öldürülmesinin ardından bu cinayetlerden göçmenleri ve Müslümanları sorumlu tutan güruhlar sokaklara dökülmüştü. Ülkede göçmen ve Müslümanları hedef alarak ırkçı saldırılar başlatan faşist çetelere karşı...
- İstanbul Bakırköy Metro şantiyesinde Bayburt Group taşeronu Modüler Teknik firmasında çalışan DİSK Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri ücretleri aylardır ödenmediği için 12 Ağustosta Bayburt Group önünde eyleme başladı.
- Herkesin dilinde olan basit, masum bir soru… Ama aynı zamanda soranın da cevaplayanın da belli düşünce kalıplarına hapsolduğunu gösteren bir soru: Senin memleket nere? Fabrikada yeni işe başlayan birine, sokakta, otobüste, parkta tanıştığımız birine...
- İki kız kardeş, 15 yaşındaki Esmanur Argun ve 18 yaşındaki ablası Elif Argun, Urfa Viranşehir’den tarım işçisi olarak Bursa’ya gelmişlerdi. İşe giderken onları taşıyan traktörün devrilmesi sonucu hayatlarını kaybettiler. Kısacık yaşamları gibi...
- Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Polonez işçilerinin sendikalı çalışma hakkı ve işe iade talebiyle başlattıkları direniş sürerken 9 Ağustosta İstanbul Valiliği önüne giderek seslerini duyurmaya çalıştılar. Türk Harb-İş...
- Geçtiğimiz günlerde Cerrahpaşa Üniversitesine bağlı Murat Dilmener Hastanesinin su tesisatının patlaması üzerine, yeni doğan yoğun bakım ünitesinin tavanı çöktü. Solunum cihazına bağlı bir bebek hayatını kaybetti. Solunum cihazına bağlı olan ve...
- UİD-DER’e gelmeden önce de bu dünyada olup bitenlere karşı öfkeliydim. Bir şeyler yapmak istiyordum fakat ne yapacağımı bilmiyordum. Yani öfkemi doğru yerekanalize edebilmiş değildim. UİD-DER sayesinde kapitalist bir sistemde yaşadığımızı ve tüm...
- 31 Mart yerel seçimleri sonrası belediye işçilerine yönelik işten atma ve ücret gaspı saldırıları devam ediyor. İşten atılan işçiler işe iade talebiyle direnişe başlarken ücretleri gasp edilen, düşük ücret dayatılan işçiler de çeşitli eylemlerle hak...
- Sokak köpeklerinin katledilmesinin önünü açan yasa geçtiğimiz günlerde AKP’li ve MHP’li vekillerin oylarıyla Meclisten geçti. Yasa hazırlanırken ve oylanırken yaşananlara baktığımızda nasıl bir düzende yaşadığımızı daha iyi anlıyoruz. Yasa gündeme...
- 6 Şubat depremlerinin üzerinden bir buçuk yıl geçmesine rağmen deprem bölgelerinde barınma sorunu bile çözülmüş değil. Depremden sonra TOKİ, 18 ilde 674 bin 238 konut yapılmasını hedeflediğini açıklamıştı. Şimdiye kadar teslim edilen konut sayısı...
- İkinci Dünya Savaşının son aylarında ABD’nin Hiroşima’ya atom bombası atması ve yüzbinlerce insanın ölümüne neden olması insanlık tarihinin en büyük katliamlarından biri olarak acıyla hatırlanmaya devam ediyor. Bu büyük katliamın 79. yıldönümü olan...